16 Říjen

Pozitivní účinky marihuany

„Konopí vždy zaujímalo důležité místo v lidovém léčitelství. Byla vypracována celá řada vědeckých studií, které potvrdily účinnost konopí v medicíně. Konopí samo o sobě sice závažné nemoci pravděpodobně nevyléčí, ale má pozoruhodné tlumící účinky, které mohou dlouhodobě nemocným pacientům pomoci od bolesti. Ukázalo se také, že tato bylina dokáže zastoupit některé z běžně používaných léků, jejichž vedlejší účinky jsou velmi nežádoucí, jako třeba prášky na spaní nebo antidepresiva. Pro léčebné účely se ze samičí rostliny používají dozrálá, nejlépe neopylená květenství (palice), listy, semena a kořeny, zatímco z daleko méně účinných samců pouze květy (které mají nejen léčivé, ale i afrodiziakální účinky).

Marihuana je zdaleka nejlepším a stále nejefektivnějším lékem užívaným pro úlevu od symptomů provázejících AIDS, rakovinu, glaukom, artritidu, epilepsii, roztroušenou sklerózu a mnohá další onemocnění, říká obhájce léčebných účinků konopí Chris Conrad ve své knize Konopí pro zdraví.

Nejen vážně či smrtelně nemocní pacienti ale mohou uvítat pozitivní účinky CBD. Příznivý vliv této rostliny může pomoci i lidem trpícím depresemi a ženám, které se potýkají s menstruačními obtížemi či migrénami. Byly zaznamenány dokonce i případy rodiček, které si díky marihuaně zpříjemnily příchod svého dítěte na svět.

Odrodila jsem za méně než tři hodiny po přijetí v nemocnici a neměla jsem žádné problémy s bolestmi, až těsně před porodem, kdy účinek marihuany odezněl, popisuje případ rodičky J. B. Bakalar v knize Marihuana, zakázaná medicína.

Dokonce se na trhu objevil nový lék vyráběný z této rostliny – ústní sprej Sativex určený především pro nemocné s roztroušenou sklerózou.

Tým pod vedením Mary Aboodové z California Pacific Medical Center v San Franciscu se zabývá terapeutickým využitím marihuany pro pacienty s neurodegenerativním onemocněním amylotrofní laterální sklerózou (ALS). ALS poškozuje nervové buňky ovládající svaly, v důsledku čehož je každoročně přibližně 5000 Američanů postiženo progresivním ochabnutím svalstva, které končívá smrtí.

Americký federální úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dosud schválil jediný lék proti ALS – riluzol – který je s to prodloužit pacientům život v průměru o 2 měsíce. Výzkum týmu Mary Aboodové dokládá, že marihuanová terapie může působit mnohem úspěšněji a prodloužit pacientům s ALS život možná i o více než 3 roky.

Během studie autoři denně podávali pokusným myším s ALS hlavní účinnou složku marihuany – THC, další ze složek marihuany – kanabidiol, THC s kanabidiolem zároveň a placebo. Vyhodnocovali délku přežití myšek a sofistikovanou technikou měřili míru degenerace jejich nervových buněk. Ukázalo se, že podávání THC oddalovalo nástup onemocnění o 7 dní a prodloužilo přežívání myší o 6 dní – to odpovídá zhruba 7 letům u člověka. Kombinace THC a kanabidiolu ještě více oddalovalo nástup ALS, léčba samotným kanabidiolem či placebem neměla žádný efekt.

Jedinci s roztroušenou sklerózou hovoří o pozitivním terapeutickém efektu v případě užívání THC, v některých zemích se kouření marihuany a hašiše doporučuje u vybraných bolestivých terminálních onemocnění, kde THC plní funkci analgetika.

Použití konopí v moderní klasické medicíně není žádnou novinkou, protože v USA se již po dlouhá léta pod obchodním názvem Marinol vyrábí lék dronabinol, který pomáhá při chemoterapii u pacientů léčících se na rakovinu a výrazně tlumí vedlejší účinky léků pro léčbu HIV/AIDS. To, co se vědci nyní tak usilovně snaží dokázat, je však už dávno známé čím dál tím větší populaci lidí, kteří konopí užívají, ať již jsou k tomu vedeni touhou po relaxaci nebo vyhledávají jeho léčivý efekt.“

Zdroj: VOJTĚCHOVÁ, Jiřina. PREVENCE ZÁVISLOSTI NA MARIHUANĚ. České Budějovice, 2012. DIPLOMOVÁ PRÁCE. JIHOČESKÁ UNIVERZITA V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH, PEDAGOGICKÁ FAKULTA, KATEDRA PEDAGOGIKY A PSYCHOLOGIE. Vedoucí práce PhDr. Marta Franclová.

Komentáře

  • Autor: Vladimíra
    22/10/2020

    Pomohla by nějaká podoba této kytky mamince na léčbu ošklivého bercového vředu na noze? Je jí 81 let.

Poslat komentář

*