28 Listopad

Újmy vyvolané marihuanou byly vědecky prokázány

Autor: admin Kategorie: aktuality, Konopí jako lék, Legalizace konopí Komentáře: 0

„Tento mýtus vznikl na základě škodlivosti marihuany. V šedesátých letech si lidé mysleli, že je marihuana neškodná, v dnešní době se prokázalo, že je škodlivější než kdy jindy.

Vědecké studie prokázaly nárůst toxicity marihuany a jejího nebezpečného užívání v poslední době. Doložené studie potvrzují škodlivé somatické a psychologické účinky kouření marihuany, která v šedesátých letech nebyla tak škodlivá jak je v dnešní době.

Faktem je, že Národní komise pro marihuanu a zneužívání drog po prostudování vědeckých důkazů, došla k závěru, že nebezpečnost marihuany bývá zveličována. Marihuana sice není zcela neškodná, ale na základě tisíce pokusů, které proběhly na lidech, zvířatech a buněčných kulturách nebylo prokázáno, že by závěry komise z roku 1972 byly mylné. Americký kongres roku 1970 zareagoval na značně vysokou popularitu marihuany a věnoval milion dolarů národní komisi na prostudování účinků marihuany. Shaferova komise tzv. Národní komise pro marihuanu a zneužívání drog přezkoumávala různá tvrzení o škodlivosti marihuany, po celé zemi pořádala difuzní setkání, na kterých rodiče, učitelé, studenti, policisté, vědci a lékaři výzkumníci představovali své názory o marihuaně, účincích marihuany, zákonech zakazujících její užívání a prodej. Shaferově komisi se nepodařilo prokázat, že marihuana a její užívání způsobuje duševní choroby, sexuální promiskuitu, zločinnost nebo následné užívání jiné drogy. Prokázalo se, že žádná dávka marihuany pro lidi není smrtelná a vysoké dávky marihuany neničí orgány ani tělesné tkáně, a to z pokusů konaných na zvířatech.

Vysoké kouření marihuany nezpůsobuje snížení psychologických a inteligentních schopností, bylo to prokázáno na účastnících, na které Shaferova komise poskytla dvacet jedna dní neomezeného užívání marihuany v laboratorních podmínkách dobrovolníkům, kteří se zapojili do experimentu. Americká vláda zaplatila výzkum, který se zaměřoval na psychické a duševní problémy, které by mohla marihuana způsobit. Výzkum byl určen na dlouholeté a silné kuřáky marihuany, což byly jamajští a řečtí muži, u kterých se žádné problémy neprokázaly. Marihuana dle četných studií nevyvolává fyzikou, psychickou závislost ani abstinenční příznaky při užívání častých vysokých dávek. (Zimmerová, 2003, s. 24-26)“

Zdroj: MĚŘIČKOVÁ, Kristýna. MARIHUANA V MEDICÍNĚ. Olomouc, 2015. Bakalářská práce. Univerzita Palackého v Olomouci, Cyrilometodějská teologická fakulta, Katedra křesťanské výchovy. Vedoucí práce PhDr. Mgr. Petra Potměšilová, Ph.D.

Poslat komentář

*