11 Prosinec

Vybíráme kokosový substrát

Autor: admin Kategorie: aktuality, Pěstování konopí Komentáře: 0

„V současné době je možné, na českém trhu, koupit kokosový substrát třech výrobců – Canna, Plagron a Atami. Pokusím se o jejich co možná nejobjektivnější charakteristiku, i když můj favorit je pouze jeden. Kokosový substrát od Plagronu má vše, co od kokosového substrátu potřebujete. Ať už zvolíte balení v pytlích (vhodné pro pěstování v květináčích, nebo rovnou v pytli), nebo kokosové rohože, které jsou ideální alternativou k rockwoolovým rohožím a dokonale pasují do Libra truhlíků, máte jistotu, že kokos bude dobře rozdrcený. Nová řada rovněž obsahuje užitečnou plíseň Trichodermu, o které byla řeč na začátku tohoto článku.

Kokosový substrát od Atami má, ve srovnání s kokosem od Plagronu o něco rovnoměrnější strukturu vlákna. Výrobce uvádí, že obsahuje dostatek živin pro první týden pěstebního cyklu. I Atami kokos obsahuje užitečnou Trichodermu a uspokojí každého, kdo se pro pěstování v kokosu rozhodne.

Kokos od Canny je velmi vyrovnaný a vlákna jsou nadrcena pečlivě. Vzdušný a lehký kokosový substrát od Canny taktéž obsahuje Trichodermu, není sterilizovaný a chlubí se certifikátem RHP, Evropského akreditačního orgánu pro zemědělský sektor. Přísné normy RHP splňuje také kokos od Atami. Canna si na svých substrátech nechává obzvláště záležet.

Jak již bylo řečeno, kokos je možné nakupovat v pytlích, nebo v podobě rohoží (Canna, Plagron). V oblasti rohoží najdete také jednu specialitu, a top jsou lisované kokosové rohože. Lisují se proto, aby byl usnadněn jejich transport a nezabíraly tolik místa. Po namočení zvýší kokosové rohože svůj objem až šestkrát a opět skvěle zapadnou do Libra truhlíků. Společnost Canna používá pro lisované rohože hrubší vlákno, díky kterému získáte záruku, že slisovaný kokosový substrát získá po namočení stejně skvělé vlastnosti, jako ten nikdy nelisovaný.

Jestliže plánujete pěstování v květináčích, počítejte s tím, že kokos trošku klesne po prvním zalití. Vždy je lepší koupit kokosu trošku víc, abyste mohli v počáteční fázi pěstování dosypávat na požadovanou úroveň. Při pěstování v kokosových rohožích samozřejmě není třeba dosypávat nic.

Věřím, že jste se dozvěděli všechno, co vás o kokosu zajímalo a pokud jste o pěstování v něm doposud pouze přemýšleli, nebojíte se ho nyní vyzkoušet. Přeji vám hodně úspěchů.“

Zdroj: Soft Secret. Nizozemí: Discover Publisher BV Nizozemí, 2011, 2011(2).

Poslat komentář

*