21 Září

Aktualita – Pravý čas pro plnou legalizaci marihuany ve státě Uruguay

Dolní komora parlamentu v Uruguay schválila návrh na faktickou legalizaci pěstování a prodeje marihuany. Pokud návrh schválí také Senát, stane se tak tato země prvním státem na světě, která bude regulovat pěstování a prodej marihuany.

Návrh zákona, který byl schválen po několikahodinové debatě, bouřlivě oslavovaly davy stoupenců konopí z ochozů sněmovny. V textu návrhu zákona je uvedeno, že stát „přebírá kontrolu a regulaci dovozu, vývozu, výsadby, pěstování, sklizně, produkce, nabývání, marketingu a distribuce konopí a jeho derivátů“. Užívání marihuany je sice už teď v zemi legální, ovšem její pěstování a prodej prozatím nikoliv.

Podle iniciátorů předlohy zákona je cílem minimalizovat škody z distribuce marihuany a redukovat jejich užívání. Podle kritiků ovšem zákon otevře dveře tvrdým drogám a může vyvolat nepřátelskou reakci v zemích (například v Mexiku nebo Kolumbii), které těžce válčí už mnoho let s narkomafií. Zároveň odpůrci marihuany varují, že si Uruguay hraje s ohněm.

V souladu se zněním zákona vznikne ve státě Uruguay zároveň regulační orgán zvaný Ústav pro regulaci a kontrolu konopí, který bude dohlížet na uplatňování nových pravidel. Spotřebitelem bude moci být pouze dospělá osoba, která bude procházet povinnou registrací a bude moci v licencovaných lékárnách zakoupit měsíčně do 40 gramů marihuany. Každá domácnost bude kromě toho, také moci pěstovat až šest rostlin konopí ročně, tedy cca 480 gramů marihuany. Spolky kuřáků marihuany, jejichž vznik zákon samozřejmě předpokládá, budou smět mít nanejvýš 15 členů a mohou vypěstovat až 90 sazenic ročně s celkovou roční produkcí 7,2 kilogramu marihuany.

uruguay

Pro tento nový zákon, který mimochodem prosazuje i prezident José Mujica, hlasovalo 50 poslanců, proti zákonů jich bylo 46. O zákonu bude Senát hlasovat ještě v tomto roce a podle názoru těsné většiny poslanců stojí za pokus legalizovat marihuanu. Důvodem legalizace je globální válka s drogami, která skončila krvavým a nákladným neúspěchem. Licencovaný prodej marihuany by podle poslanců nahradil dealery z podsvětí, což může ušetřit peníze a také lidské životy.

Poslat komentář

*