Další tipy jak na klíčení semen

Nejdříve semínko zkoušíme zmáčknout silněji mezi prsty, a když praskne, tak je skoro vždycky vyschlé, nebo nedozrálé. Semínka potřebují na začátku hodně nabobtnat a klícek vyrazí z praskliny a v té době ještě nepotřebuje žádné světlo, klidně i několik desítek hodin. Následně nastává doba, kdy už semínka potřebují jenom nekolísající teplotu a kromě vody, taky vzduch a živiny. Semínko nesmíte dát moc hluboko do půdy či jiného pěstebního média, ideálně max. 0,5 cm pod povrch, vetší semínko vyroste i z hloubky 0,7 cm a možná i z jednoho cm, kde je ještě dost světla pronikajícího přes hlínu. Hlínu je dobré kypřit, ale pozor na poškození kořínků.

Pokud sadíte do čedičových kostek, je potřeba semínko hodně opatrně zalívat ve správnou dobu, kdy už je to opravdu potřeba, čili ihned po vyschnutí kostky. Voda totiž vyživuje vnitřek semínka, kde už začíná růst stonek, který nese neuvěřitelné množstvím informací, které předá celé další generaci. První lístky lezou s těmi informacemi za světlem, takže je optimální položit semínko na bok a přihrábnout nebo přimáčknout, ale jenom hodně zlehka. Pokud zatlačíte příliš silně, kořínek se nalomí a pak už rostlinka nevyroste. Vše můžeme nechat také bez našeho přičinění, jelikož vlivem gravitace naší planetky si už kořínky najdou správný směr kam růst a zvolí si pro svůj život cestu jistě správnou. Když poté všemu dodáme dobrou teplotu a dost vlhkosti a čistého vzduchu i prostoru a hlavně dostatek větrání, tak vše jistě půjde ideálně.

Pro prvotní naklíčení se osvědčilo namočení semínek do vody v černé uzavřené nádobce při pokojové teplotě 20 – 28 °C a pH 5,5 – 7,0. Semínka nechte namočena 24-48 hodin. Až praskne obal semínka je vhodná doba na přemístění do dalšího média, např. rockwoolu nebo hlíny, kde rostlina začne prožívat další období, začátek růstu a zakořeňování.

Další možností, jak naklíčit semínka je vzít misku a dát do ní asi 3 vrstvy toaletního papíru, papír zvlhčit klidně tam vody muže být více, ale neměla by semínka plavat. Na papír položíme semínka v dostatečném odstupu od sebe, alespoň jeden cm, aby se náhodou do sebe nezapletly klíčky. Následně na vše dáme další 2-3 vrstvy toaletního papíru. Na misku položíme jinou misku nebo cokoliv jiného, aby v ní byla tma, anebo misku dáme na nějaké jiné tmavé místo. Pak nezbývá než čekat a občas zvlhčit toaletní papír.

Někdo také sadí semínka přímo do hlíny, ovšem jen v případě, že se nechystá na hydro. Klíčivost se obvykle nezmění a navíc se tím eliminuje možnost poškození velmi jemného kořínku při přesazování. Ideální je, zasadit semínka do rašelinových květináčů, ty je potom možno celé přesunout do většího květináče.

Zdroj: www.grower.cz

admin

Share
Published by
admin

Recent Posts

Jak marihuana ovlivňuje mozek a tělo

Úvod: Marihuana obsahuje chemickou látku nazývanou tetrahydrokanabinol (THC), která má psychoaktivní účinky a ovlivňuje mozek…

2 minutami ago

Přírodní metody ochrany rostlin před škůdci a chorobami

Úvod: Ochrana rostlin před škůdci a chorobami je důležitou součástí udržování zdravého a produktivního zahradního…

2 týdny ago

Nejdůležitější faktory při pěstování zdravých a silných rostlin

Úvod: Pro úspěšné pěstování zdravých a silných rostlin je důležité mít na paměti několik klíčových…

4 týdny ago

Jak začít pěstovat marihuanu doma pro osobní potřebu

Úvod: Pěstování marihuany doma pro osobní potřebu se stává stále populárnější. Mnoho lidí se rozhoduje…

1 měsíc ago

Významné osobnosti a hnutí spojená s marihuanou

Úvod: Marihuanu lze nalézt ve spojení s mnoha významnými osobnostmi a hnutími po celém světě.…

2 měsíce ago

Původ a historické užití konopí po celém světě

Úvod: Konopí je rostlina s dlouhou historií a širokým rozšířením po celém světě. Jeho původ…

3 měsíce ago