6 Květen

Dle nové studie je konopí účinné při léčbě Crohnovy choroby

Autor: admin Kategorie: aktuality, Konopí jako lék Komentáře: 0

Již dříve bylo prokázáno, že užívání konopí zlepšuje průběh Crohnovy choroby a dokonce je potvrzeno, že látky obsažené v této rostlině mohou napomoci k remisi –  k návratu člověka do původního stavu před nemocí.

Crohnova choroba je forma zánětlivého onemocnění střev, tzv. IBD. Pacienti s touto diagnostikou trpí bolestmi, průjmy a špatnou schopností trávení potravy. V některých případech je IBD tak vážné, že vyžaduje chirurgický zákrok.

Výsledky klinické studie ukázaly, že z 30 pacientů se u 21z nich výrazně zlepšil stav po léčbě konopím. Potřeba jiných léčiv byla rapidně snížena.  Další důkaz o účincích této blahodárné rostliny s sebou nese fakt, že před užíváním této látky podstoupili vybraní pacienti celkem 19 operací, přičemž během užívání konopí byly provedeny pouze 2 chirurgické zákroky.

Jiná klinická studie se zabývala výzkumem remise. Té bylo dosaženo u 5 z 11 subjektů užívajících konopí. To znamená, že se návrat do původního zdravotního stavu pomocí konopí podařil u 45 % pacientů. Perličkou na závěr této studie je hlášení lepší chuti k jídlu a spánku bez významných vedlejších účinků.

cannamed

Marihuana ovlivňuje receptory kanabinoidů v trávicím traktu a svými účinky pomáhá zmírňovat příznaky této nemoci. Zejména má vliv na uvolnění svalů, střevních křečí či snížení bolestí. Kanabinoidy mohou také zvýšit hojení poraněných epiteliálních tkání. V posledním desetiletí se zvyšuje množství publikací věnujících se protizánětlivým účinkům kanabinoidů.

Bylina Cannabis sativa obsahuje kromě THC a CBD mnoho dalších chemických látek, které mohou být relevantní pro léčbu. Odhaduje se, že THC tvoří pouze jednu třetinu léčivých účinků marihuany. Ta obsahuje ještě cca 60 dalších aktivních sloučenin, u nichž se s velkou pravděpodobností také předpokládají léčivé účinky.

Zdroje

MOORE, Charles. Cannabis Proves Effective In Treating Crohn’s Disease According To New Study. BIO News Texas [online]. 2014 [cit. 2014-02-28]. Dostupné z: http://bionews-tx.com/news/2014/01/29/cannabis-proves-effective-treating-crohns-disease-according-new-study/

HURÝSEK, Tomáš. Rok 2013 přináší plody konopných výzkumů. Legalizace  [online]. 2013 [cit. 2014-02-28]. Dostupné z: http://www.magazin-legalizace.cz/cs/articles/detail/719-rok-2013-sklizi-plody-konopnych-vyzkumu

Poslat komentář

*