Dnešní pěstování technického konopí
Konopí je jednoletá dvoudomá rostlina. Pro její ideální růst je potřeba dostatek živin v půdě a dostatek vody, ovšem v porovnání s jinými produkčními plodinami, není na pěstování nikterak náročná spíše naopak. Lze říct, že tam, kde roste dobře kukuřice, pravděpodobně poroste dobře i konopí. V době dozrávání rostliny již není voda v půdě příliš důležitá a rostlina je v pohodě přežívá i kratší sucha. Konopí je dobře odolné vůči chorobám či škůdcům a díky hustotě porostu a rychlosti růstu nemá větší problémy se zaplevelením. Pro stimulaci růstu nejsou potřebná žádná chemická hnojiva a rostlina odbourává velké množství oxidu uhličitého ze vzduchu. Její kořenový systém kypří půdu, absorbuje z kontaminovaných půd těžké kovy a brání erozi na svazích, což je v dnešní době jednoznačným plusem. Konopí lze velice úspěšně pěstovat až do nadmořské výšky 450 metrů, pokud se smíříte s nižším výnosem a zvolíte vhodné osivo, není problém pěstování ve výškách okolo 800 m.n.m (i výše). Konopí sejeme od půlky dubna do půlky května do jemně připravené, hluboké a kypré půdy. Klasicky se předchází zimní orba, dnes se doporučuje z důvodů ochrany před erozí a zabránění mineralizaci výsev vymrzající meziplodinu, která je na jaře zapravena před přípravou půdy k setí.
V České republice je povoleno pěstovat konopí seté s maximálním množství THC do 0,2% (odrůdy využívané k výrobě drog mají více než 8% THC). Pokud osoba pěstuje více než 100 m2 technického konopí, je to povinna nahlásit ministerstvu zemědělství a dalším orgánům státní správy. Za porušení těchto nařízení hrozí pokuta, propadnutí věci, ale i vězení v rozsahu od 3 do 5 let.
Konopí pro technické využití stonků (vlákna, pazdeří) je sklízeno v okamžiku, kdy jsou rostliny v plném květu, zbavují se pylu a začínají opadávat listy u nás dle odrůdy mezi červenec až zářím. Neocenitelnou vlastností konopných vláken je jejich pevnost a houževnatost, což je ovšem při sklizni spíše na obtíž, jelikož dává zabrat sklízecím strojům, což může sklizeň lehce prodražit, ale dnes již existují speciální stroje na sklizeň konopí, čili se sklizní není problém. Výnos suché hmoty je 8,5 – 10,5 t/ha, výnos semene 0,6 – 0,8 t/ha, obsah vlákna ve stonku je 25 – 35 %.
Konopí se v průmyslu (z hlediska využití) dělí na tyto čtyři části:
– Semena
– Vlákno
– Pazdeří (dřevitá dužina obsažená ve stoncích rostliny)
– Kořeny
Zdroj: VYUŽITÍ KONOPÍ VE STAVEBNICTVÍ. Valašské Meziříčí, 2010. Ročníková práce. STŘEDNÍ PRŮMYSLOVÁ ŠKOLA STAVEBNÍ VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ.
Poslat komentář