15 Červen

Doporučené komponenty k chodu sodíkové výbojky

Autor: admin Kategorie: aktuality, Pěstování konopí Komentáře: 0

Spousta lidí, kteří se rozhodnou sestavit si sodíkovou (metalhalidovou) lampu, sami vědí pouze to, že je třeba nějaká tlumivka, startér a kondenzátor, ale nevědí, jaké typy existuji a na co se používají. V tomto článku se na tuto problematiku podíváme.

Tlumivka

Tlumivka slouží k regulaci toku proudu do výbojky, watáž tlumivky musí byt stejná, jako výbojky! Tlumivka na první pohled vypadá jako těžké trafo s dvěma či třemi vývody. Jeden z výrobců tlumivek je např. LAYRTON. Existuje několik typů:

– Layrton SAPI-HSI – určené pro sodíkové a metalhalidové výbojky (3 vývody)

– Layrton HIA – určené pro rtuťové a metalhalidové výbojky (2 vývody)

Layrton SAPI-HSI je možné zapojit dvěma způsoby

1 – Sodík standart (použití vývodu 2,1,4) nedoporučujeme

2 – Sodík a Metalhalid (použití vývodu 2,4) – doporučujeme

Layrton HIA je možné zapojit také dvěma způsoby

1 – Rtuť bez požití startéru

2 – Metalhalid (HPI-T)

Tlumivku Layrton HIA lze použit i na sodíkovou výbojku (zapojení Sodík a Metalhalid jako u SAPI), ale problém je, že tlumivka HIA pouští do výbojky proud 2,15 A a SAPI 3 A.Tudíž na HIA tlumivku bude sodík svítit méně. Pokud budeme např. přesto používat HIA tlumivky musíme vzít zřetel na hodnotu kondenzátoru (např. HIA 250W –20 uF na rozdíl od SAPI 250W – 32uF. Údaje o hodnotě kondenzátoru jsou uvedené na samotné tlumivce. Obě tlumivky jsou k dostání se širokou škálou watáží.

Layrton SAPI HSI – 70,100,150,250,400W

Layrton HIA – 80,125,250,400 W

vybojka2

Tlumivka

Startér

Startér slouží k zapálení plynu v hořáku výbojky. Startér k zapálení plynu vyvíjí napětí řádově KV, proto musíme použít vysokonapěťový kabel (startér -> výbojka). Startér pro HID výbojky má obvykle 3 vývody (R,L,N). Existuje i jiné značení vývodů. Startéry s dvěma vývody jsou určené k startování nízkotlakých výbojek (zářivek). Známý výrobce startérů je např. spol. Dakof, jeho startér TRZ 11 je vysoce kvalitní startér dimenzovaný pro výbojky (100 – 400 W) 3 vývody.

vybojka3

Startér

Kondenzátor

Kondenzátor slouží ke kompenzování jalové složky, kterou vytváří tlumivka. Pokud do obvodu nezapojíte kondenzátor, bude skutečný příkon vyšší o jalový příkon = vyšší spotřeba. Když budeme kondenzátor kupovat, stačí říct o rozběhový kondenzátor dané kapacity a pro síťové napětí.

vybojka4

Kondenzátor

Výbojky

Známým výrobcem výbojek je např. Philips.

vybojka5

Výbojka

Zdroj: www.grower.cz

vybojka6

Poslat komentář

*