Dostupnost a četnost užívání marihuany ve světě
„Lákadlo marihuany nečeká jen v rodné zemi. Šíří se čím dál tím více do různých zemí na různých kontinentech. Můžeme se s ní setkat, když vycestujeme do Afriky nebo do jihovýchodní Asie. V těchto mnohdy zdánlivě klidných destinacích narazíme na marihuanu doslova na každém kroku. Například v Etiopii koupíte marihuanu prakticky všude. V Addis Abebě nebo v Gondaru. Její užívání je oficiálně zakázáno, ale tolerováno. Nikdo vám však marihuanu nebude nabízet, museli byste se na ni vyptat. Maroko je jedním z hlavních producentů marihuany pro jižní a západní Evropu. Pěstuje se na desítkách tisíc hektarů hlavně v severomarockém pohoří Ríf. Ekonomika tohoto regionu je na marihuaně závislá a například legalizace marihuany v Evropě by znamenala pro zdejší zemědělce katastrofu. Místo pašování by si totiž spotřebitelé v Evropě mohli drogu pěstovat doma, což se stalo například ve Švýcarsku. Maroko a Etiopie jsou dvě nejznámější africké země produkující marihuanu.
Pojďme se podívat, jak to vypadá jinde ve světě, například v jihovýchodní Asii. Při slově Thajsko se většině lidí vybaví moře, dovolená a ráj, ale není tomu tak. Čím dál více tu roste obchod s konopím. Nejvíce se však rozšiřuje v Bangkoku a v turistických střediscích. Držení a užívání drog, včetně marihuany, je v Thajsku trestné. Za pašování hrozí trest smrti nebo 50 let vězení, což si už ověřili i někteří naivní Češi. Když se však přesuneme o pár set kilometrů západně, dostaneme se do další země produkující marihuanu, do Indie. Marihuana je v Indii rozšířená a zejména na severu ji cizincům místní aktivně nabízejí, hlavně v baťůžkářských „ghettech“ jako je Rishikesh nebo Varanasi, což jsou města na severu Indie.“
Zdroj: HLAVÁČEK, Adam, Tereza VŠETEČKOVÁ a Sára HOLASOVÁ. Marihuana – radost nebo starost?. Šternberk, 2014. Práce v rámci projektu Věda je zábava. Gymnázium Šternberk. Vedoucí práce Mgr. Renata Janošíková.
Poslat komentář