Důležitost aktivismu v éře legalizace
„Čas rozhodně mění zvyky a pojmy, a proto musíme očekávat, že to instituce se přizpůsobí. Ale čas přináší také korupci zásad, a proto je povinností všech dobrých občanů držet proti tomu stráž.“
Thomas Jefferson
Rok 2012 byl pro legalizační hnutí zlomovým okamžikem, když voliči ve dvou státech USA věnovali zhruba stejnou pozornost daním a regulaci marihuany, jako skutečné komerční komoditě. Nyní, o dva roky později, má Amerika dva zcela funkční státy s legalizovanou marihuanou.
Colorado má otevřené obchody s marihuanou již déle než osm měsíců a Washington otevřel svojí náruč legalizované marihuaně během léta. Nyní, když je tu tento fakt, že existují dva státy, kde už lidé nečelí vězení a mají bezpečný důvěryhodný přístup k maloobchodům s marihuanou, boj ještě není zdaleka u konce. Odpůrci (jako SAM) se pokusí udělat cokoliv, co budou moci, aby podlomili tyto nové citlivé zákony o marihuaně, takže ještě zbývá velká spousta výzev, kterým bude nutné čelit. A to dokonce i ve státech s legalizovanou marihuanou, i v nich musí zákazníci bojovat za svá práva z mnoha různých důvodů, včetně zaměstnanosti, testování drog a ohrožení dětí. Aktivismus v Coloradu a Washingtonu už dále není o dosažení touženého cíle, je o ochraně a rozšiřování práv zákazníků na trh s legální marihuanou. Aby bylo možné pochopit rozsah a důležitost těchto problémů, chceme vám poskytnout pohled na některé sociální případy, pro které neexistují dostatečné právní podklady do dnes. The Civil Rights Act byl přijat před více než 50 lety, aktivisté ale stále bojují, aby si udrželi svá práva, která tak těžko před lety získávali.
Dalším příkladem může být právo držet a nosit zbraň. Druhý dodatek sice zůstává stále součástí americké ústavy, ale zákony o zbraních jsou neustále pod tlakem, aby vyrovnaly tuto svobodu s veřejnou bezpečností. Neustávající boj o tato práva si žádá trvalou oddanost veřejné obhajoby. Aktivismus a běžná politická angažovanost klíčových zúčastněných stran, zvláště konzumentů, bude hrát hlavní roli v tom, jak bude legalizace probíhat a zároveň i na její finální podobu.
USA musí navíc čelit dvojí tváři této problematiky. Na jednu stranu, část země praktikuje legalizovaný trh se všemi potřebami, zatímco na druhou stranu, hodně regionů v zemi pokračuje v zatýkání a zavírání stovek tisíc lidí každý rok za kriminalitu spojenou s marihuanou, z čehož 90% je za pouhé její vlastnictví. V některých státech je pouhý zbytek v misce důvodem k zadržení. Proto je důležité pamatovat na bratry a sestry, kteří žijí ve státech se sankční politikou nulové tolerance k marihuaně. Je stále nutné podporovat oběti prohibice a reformní snahy, jak jen je to možné. Nejen v USA, ale všude po světě.
Konzumenti (zvláště minorita mladých mužů) ve státech jako jsou Texas, Virginieee, Missouri, Utah, Georgia, Oklahoma a mnoho dalších částí jihovýchodní středo západníní USA cítí riziko ztráty svobody a živobytí. Záznam v trestním rejstříku prostě může výrazně snížit šance na zaměstnání i ubytování, a v mnoha případech dokonce i tresty za marihuanu převyšují ty za znásilnění nebo vraždu.
Ve Virginii čelí pěstitel minimálně pěti letům vězení, pokud je chycen při péči o pouhé dvě rostlinky.
Dva sourozenci z Missouri, kteří byly nedávno zadrženi uvnitř jejich domu s 12 rostlinami a osmi sazenicemi, byli dohromady odsouzeni a 30 let.
A jeden případ z Texasu. Bohužel texaská politika je stejně zastaralá, jako místní archeologické vykopávky. Stát má stále povinné minimální tresty za pouhé držení marihuany. Zůstává jedním z nejhorších míst v USA, kde by vás mohli chytit s jointem.
Texaské zákony jsou prostě tak schizofrenníí a absurdně tvrdé proti drogám, že teď dostaly jednoho muže za mříže, protože pekl brownies s extraktem z cannabis.
Jacob Lovaro je poslední obětí texaského nefunkčního systému. Nedávno byl zadržen za produkci ochucovadel s užitím hašišového oleje, sloučeninou, která je ve státě jedné hvězdy ilegální. Držení méně než jednoho gramu vás může dostat do vězení na 180 dní.
Jacob, který měl zhruba 660 gramů tohoto široce užívaného koncentrátu, teď čelí 5 letům vězení. Samozřejmě fakta jeho případu jsou nezpochybnitelná (a rozsudek ještě nebyl vynesen, i když je pravděpodobném že prokurátor bude tlačit na nejvyšší možný trest), ale už samotný fakt, že Jacobův trest se rovná trestu vraha, nedává žádný smysl.
Reakcí po celém státu bylo jen mírné pobouření. Keye TV, dceřiná společnost televize CBS, dělala interview o Jacobově případu se zdejšími obyvateli.
Místní Miren Tyler řekla „To už je moc!“ a její kamarádka Paige Hanson se přidala “To je příliš velký rozsudek.“
Ano příliš velký.
Jamie Spencer, právní rada za Texas v NORML poukazuje na to, že Jacobův trest je „vyšší než možný trest u sexuálního napadení, dokonce i vyšší než v případě těžkého útoku smrtící zbraní.“
Bylo by snadné sklouznout k pomstychtivému zhodnocení Jacobovi situace. Ve stěžování si na absurditu právních systému, který je schopen dopustit se takových přehmatů, je určitá rozkoš. Cítíte se být nad toto povznesení, ale není důležitější pominout zvrácenou radost a spíš pracovat na tom, aby se legislativa změnila? Každý den, kdy nic neuděláme, budou muset lidé jako Jacob trávit zbytečně za mřížemi.
To je pouze pár příkladů toho, co se každý den děje v USA, nezávisle na postupu pokroku v otázkách marihuany. Pokud chceme chránit legální obchod s marihuanou v Coloradu, Washingtonu i jiných zemích, musíme bojovat až do konce – tedy dokud nebude dekrimilizována všude. Bezpečnost legalizace nebude nikdy jistá, dokud nebude uznána celou společností. Nelze jí v některých státech zpřístupnit a v jiných zakázat.
Článek vznikl na základě informací z:
http://marijuana.com/news/2014/05/texas-man-faces-life-in-jail-for-making-pot-brownies/
http://marijuana.com/news/2014/07/the-importance-of-activism-in-the-age-of-legalization/
Komentáře
Poslat komentář