21 Prosinec

Efekt legalizace marihuany v D.C.

Autor: admin Kategorie: aktuality, Legalizace konopí, Marihuana a USA Komentáře: 0

V D.C. prošla legalizace marihuany, ale kdy to bude mít efekt?

Washington D.C. legalizoval marihuanu s velkou převahou, ale to přineslo otázky o tom, kdy – a zda vůbec – to bude mít nějaký efekt.

Přinejmenším jeden republikánský zákonodárce chce využít sílu Kongresu a vetovat zákony District of Colombia, aby zastavil Iniciativu 71, který legalizuje vlastnictví dvou uncí a obyvatelům pěstování až šesti rostlin, před přijetím. Republikán Andy Harris z Marylandu, který se již dříve neúspěšně snažil zvrátit legalizaci držení marihuany v D.C., říká že „ se bude zabývat využitím všech dostupných zdrojů člena Kongresu k zastavení této akce.“

Republikán Andy Harris

Republikán Andy Harris

Přestože republikáni rozšířili svojí většinu ve sněmovně a získali kontrolu nad senátem ve střednědobých volbách, někteří obhájci jsou optimističtí, věří že, legalizace v D.C. přežije 30ti denní legislativní lhůtu Kongresu pro přezkum, která je nařízena zákonem.

„Prostě nevidíme úspěch Harrise v jeho snažení zastavit provádění I-71“ řekl Marijuana.com Robert Capecchi, zástupce ředitele státní politiky pro Marijuana Policy Project „nemyslím si, že první záležitostí se kterou se budou chtít republikáni vypořádat až převezmou moc je veřejný boj s D.C., který by mohl vyeskalovat do velkého střetu, kde bude vláda říkat místním, jak řídit své město.“

Capecchi poukázal na to, že každé usnesení Kongresu ke zrušení zákona bude muset být podepsáno prezidentem Obamou, který to vidí jako nepravděpodobné, pokud vezmeme v úvahu prezidentovu podporu D.C. v jeho suverenitě. Dodal, že jakkoliv rozmáchlý krok republikánů k zablokování opatření, které prošlo s 69% hlasů „ by byl řez proti jednomu z hlavních principů omezené federální vlády“. Na vrch toho všeho, by někdo také mohl doufat, že také uvidí politické nebezpečí, které s sebou nese další aktivní oponování reformě politiky marihuany, protože „tato otázka je podporována stále rostoucí většinou Američanů.“

Alespoň v jednom klíčovém bodu se zdá republikánský senátor zřejmě pochopil měnící se politickou dynamiku kolem zákonů o marihuaně. Když prezidentský kandidát senátor Rand Paul Kentucky řekl:“ Myslím, že by měl existovat určitý prostor uvážení pro státy, území i okresy…Ještě jsem nezaujal žádné stanovisko (k legalizaci marihuany v D.C.), ale jsem proti federální vládě, která jim říká, co mohou a nemohou.“

Po převzetí Senátu republikány, je Paul jedním z možných čekatelů na pozici předsedy Podvýboru pro krizová řízení, mezivládní věci, District of Columbia, který má v záležitostech D.C. velkou moc.

Interference Kongresu tak mimoděk potvrzují, že v první řadě existuje nejistota, kdy místní úředníci předají opatření Kongresu pro sledované období. Rada D.C. Již zvažuje návrh zákona postavený na iniciativě 71 – legalizaci držení a pěstování marihuany, aby bylo možné následné zdanění a právní kontrola obchodů. (Podle zákona D.C., nemají voličské iniciativy stanoveny výdaje finančních prostředků, které naopak jsou u regulovaného podnikání, proto je rozsah hlasovací otázky mnohem menší).

kongres

Kongres USA

Když se reportér zeptal starostky Muriel Bowser zda by „připustila vliv iniciativy bez daně a místně regulované struktury, dostal jednoduchou odpověď. „Ne.“

Pokud budou místní úředníci čekat, až si zákon pro daně a regulaci prorazí cestu Radou D.C., aby vůbec došlo k zahájení procesu přezkumu Kongresem, může to znamenat, že obyvatelé budou čekat mnoho měsíců než se skutečně projeví efekt legalizace držení. To bude záležet i na tom jak široký bude zákon, možná nikdy nebudou moci skutečně pěstovat marihuanu u sebe doma.

Domácí pěstování bylo zahrnuto v iniciativě lékařské marihuany, která prošla volbami roku 1998, Rada ovšem vypustila slova pěstovat-vaši-vlastní, aby zákon nebyl blokován Kongresem.

Zastánci legalizace proto podali návrh na opatření pro zdanění a regulaci prodeje, ale zároveň požadují, aby bylo skutečně prováděno to, co si voliči odhlasovali a to okamžitě a beze změn, zatímco detaily budou zpracovávány. Právě zachování práva na domácí pěstování je jedním z jejich hlavních bodů.

„Jsme proti jakémukoliv zákonu, který by upravoval původní iniciativu,“ řekl pro rádio WAMU Adam Eidinger, zástupce D.C:. Cannabis Campaign.“Není na nich (starostce a Radě D.C.) aby to měnili.“ „Měli by respektovat vůli voličů.“ říká.

Článek je volným, až svévolným překladem:

http://marijuana.com/news/2014/11/d-c-passes-legalization-but-when-will-it-take-effect/

Poslat komentář

*