29 Září

Fakta o konopí část 1.

Autor: admin Kategorie: aktuality, Nezařazené Komentáře: 0

„Ke klasickým pojednáním o konopí patří kniha Jacka Herera Emperor Wears No Clothes (v českém jazyce kniha vyšla v roce 1994 v nakladatelství Cannabis sativa, Bystřice pod Hostýnem pod názvem Spiknutí proti konopí aneb „Císař nemá šaty“). Obsahuje spoustu fakt o konopí. Pro ty, kteří po nich lační, tady je výběr nejzajímavějších z nich.

Až do roku 1883 tvořil papír z konopí více než tři čtvrtiny světové produkce.

V Anglii 18. století byla nejvyhledávanější odměna v podobě plného britského občanství udělena nařízením panovníka cizincům, kteří se rozhodli pěstovat konopí, a těm, již odmítali, byla často udělována pokuta.

Za vlády královny Alžběty byli pokutováni všichni farmáři, kteří nepěstovali konopí.

Konopná koudel dodnes instalatérům slouží jako těsnění vodního potrubí.

V prodejnách potravin některých východoevropských zemí ještě dnes najdeme komerčně vyráběné konopné máslo.

Polští kuchaři dosud přidávají konopné semínko do svátečního pečiva. Konopné máslo bude brzy dostupné i na Západě jako alternativa másla arašídového. Chutná podobně, ale je zdravější. V současné době je velmi populární v Rusku.

Konopné semeno se pro vysoký obsah bílkovin dá používat jako náhražka masa stejným způsobem jako sójové boby.

V Lotyšsku patří konopné semínko tradičně na slavnostní stůl při oslavách svátku sv. Jana Křtitele 21. června. Všichni obyvatelé tak vyjadřují svou náklonnost ke konopí jako rostlině, která neodmyslitelně patří k lotyšské historii.

V některých částech Evropy se dosud těší oblibě tradiční polévky, například slezská konopná polévka.

Egyptský Ebersův papyrus z 16. století před n. l. se zmiňuje o lékařském užití konopí.

V 6. století se v Persii z konopného semene připravoval nápoj zvaný šádang (královské zrnko). Podrobnosti o něm nejsou známy, ale víme, že měl souvislost s duchovním významem královské hodnosti.

Etymologové Hebrejské univerzity v Jeruzalémě potvrdili, že kaneh bosém užívaný k přípravě svatého oleje je konopí (viz Exodus 30, 23). V anglickém překladu bible krále Jamese ze 17. století se uvádí jako puškvorec. (Stejně tak se traduje i v českých verzích bible překládaných z hebrejštiny).

Známému rasistovi policistovi Hany Anslingerovi se podařilo spolu s jeho přáteli průmyslníky zakázat konopí, „drogu černých lidí“, a ruku v ruce s tím i konopí jako vlákno. To jim otevřelo cestu k ziskům z nylonu a papíru vyráběného ze dřeva. Společnost Du Pont de Nemours se zakrátko stala gigantem chemického průmyslu produkujícího nylon a další umělá vlákna z ropy.

Deklarace nezávislosti Spojených států amerických byla napsána na konopném papíru.

Ústním podáním se traduje, že součástí spartánského způsobu života Dukoborů, křesťanské svobodné vegetariánské sekty, která se odštěpila od východní ortodoxní církve v Rusku a jejíž členové na konci 19. století emigrovali většinou do západní Kanady, bylo výživné neloupané konopné semínko. Ve své nové domovině až do prohibice vyhlášené v roce 1930 konopí pěstovali a jeho semena pravidelně konzumovali.

Čínský znak ma byl nejranějším označením pro konopí. Od 10. století se používá jako všeobecný termín pro vlákna všech typů včetně juty a ramie (z rostliny Boehmeria nivea). Od té doby se konopí říká tchajma, což znamená „velké konopí“.“

Zdroj: BENHAIM, Paul. Konopí: zdraví na dosah : holistická kuchařka. Vydání druhé. Přeložila Kateřina ORLOVÁ. Frýdek-Místek: Alpress, 2019. Klokan (Alpress). ISBN 978-80-7633-093-1. s. 53-54.

Poslat komentář

*