Ghí – posvátné indické máslo

V tomto článku Vám představíme návod na přípravu indického Ghí, což je obdoba našeho másla a lze i z našeho obvyklého másla připravit. Tento základ, tedy posvátní Ghí, poté můžete použít na přípravu konopného Ghí. Návod na přípravu konopného Ghí Vám přineseme v některém z dalších článků.

Správně připravené ghí je potřeba uchovávat na chladném a suchém místě a poté vydrží měsíce. Pokud jej uskladníte v lednici, vydrží Vám ještě o něco déle. Ghí má lahodnou slabě nasládlou ořechovou chuť, která se postupně v čase vytrácí. Existují dva základní způsoby přípravy indického Ghí.

Při první metodě zahřejte asi půl kilogramu čerstvého másla v hrnci na středním ohni. Až se na povrchu začne tvořit bílá pěna, ubereme ještě na plamenu a máslo pomalu převařujeme. Postupně sbíráme a vyhazujeme z hrnce lžící sraženinu a vytvořenou pěnu tak dlouho, dokud se tvoří. Tento krok dělejte určitě poctivě, na výsledném produktu, bude Vaše pečlivost jistě znít. Výsledkem bude čistý máselný tuk zbavený vody i ostatních příměsí, zvaný ghí. Ještě v tekutém stavu doporučujeme Ghí přelít do uzavíratelné nádoby a po dokonalém vychladnutí na pokojovou teplotu zavřít a uložit na chladné místo či do lednice.

K přípravě ghí dle druhé metody se doporučuje čínská pánev zvaná „wok“. Pokud wok nemáte, nezoufejte, použijte větší pánev, kterou naleznete doma. Podmínkou je, aby pánev byla naprosto čistá, pokud tomu tak není, může potom ghí zčernat či natáhnout chuť zoxidovaného kovu pánve. Na dokonale čisté pánvi a středním plameni rozpusťte 0,5 až 1 kilogram másla. Rozpuštěné máslo ponechte chvíli mírně vřít, dokud se na povrchu začne tvořit bílá pěna a sraženiny. Máslo míchejte, aby se nezačalo připalovat. Až začne máslo bublat, pánev odstavte bokem a nechte ji v klidu chladnout asi 5 minut. Během doby chladnutí začnou postupně sraženiny pomalu klesat na dno. Po nějaké době se vše usadí na dně a ustálí se, což je ta pravá chvíle, kdy můžete čistý máselný tuk slít do přichystané nádoby. Chcete-li ghí co nejčistější, můžete je přelít přes několik vrstev plátýnka. Čím vícekrát tuk přecedíte, tím méně si ponechá své nasládlé chuti. Výsledný produkt poté nechte dokonale vychladnout a uschovejte v uzavíratelné nádobě v lednici.

Zdroj: GOTTLIEB, Adam. Vaříme s konopím. Olomouc: Votobia, 1995. ISBN 80-858-8570-0.

admin

Share
Published by
admin

Recent Posts

Přírodní metody ochrany rostlin před škůdci a chorobami

Úvod: Ochrana rostlin před škůdci a chorobami je důležitou součástí udržování zdravého a produktivního zahradního…

1 týdnem ago

Nejdůležitější faktory při pěstování zdravých a silných rostlin

Úvod: Pro úspěšné pěstování zdravých a silných rostlin je důležité mít na paměti několik klíčových…

3 týdny ago

Jak začít pěstovat marihuanu doma pro osobní potřebu

Úvod: Pěstování marihuany doma pro osobní potřebu se stává stále populárnější. Mnoho lidí se rozhoduje…

1 měsíc ago

Významné osobnosti a hnutí spojená s marihuanou

Úvod: Marihuanu lze nalézt ve spojení s mnoha významnými osobnostmi a hnutími po celém světě.…

2 měsíce ago

Původ a historické užití konopí po celém světě

Úvod: Konopí je rostlina s dlouhou historií a širokým rozšířením po celém světě. Jeho původ…

3 měsíce ago

Pro a proti dekriminalizaci a legalizaci marihuany

Úvod: Dekriminalizace a legalizace marihuany jsou dlouho diskutovaná témata, která vyvolávají různé názory a argumenty.…

3 měsíce ago