Hinduismus a „Dar Bohů“
Hinduismus je po křesťanství a islámu třetím nejrozšířenějším náboženstvím na světě. Má téměř jednu miliardu stoupenců a je nejvíce rozšířený v Indii. Hinduismus označuje tradiční indický filosofický a náboženský koncept, který je založený převážně na historických a duchovních praktikách, které jsou součástí každodenního životního stylu hinduistů.
Hinduismus je náboženstvím, které je tolerantní vůči ostatním náboženstvím, vyžaduje ovšem naprostou oddanost. Hinduismus nemá žádnou hierarchii jako například křesťanství, které má papeže na vrcholu svého pomyslného pavouka. Zásadní tady není síla zbožnosti, ale množství obětin. Zde jeden Bůh nestačí, ale věřící si mohou vybrat z široké škály panteonu božstev. Nejdůležitější božstvem je ovšem trojice Brahma – stvořitel, Višna – udržovatel a Šiva – ničitel. Cílem hinduistů je dosáhnout osvícení mókša, vysvobození z bolestného koloběhu životů, u buddhistů se můžeme setkat s pojmem Nirvána. Podle hinduistů se člověk v příštím vtělení narodí do takové formy, jakou si zaslouží skutky z minulých životů. Karma nebo také kdo chce osud, je tedy řetěz příčin a následků či akce a reakce. Hinduista přijímá svůj osud a nestaví se proti němu. Hinduismus je také systém obřadů, přikázání a tabu. Praktikuje se zde i kastovní systém, který drží linii přísných zásad a přikázání. To bylo ve zkratce k Hinduismu. Teď se už přiblížíme k tomu, jako roli zde hraje konopí. V rámci Hinduismu se zde objevují Sádhuové, kteří mají velmi blízko k bylině, kterou považují za „Dar Bohů“.
Sádhuové pronášejí zaříkadla neboli mantry ve stálé intonaci a násobku magického čísla 108. Věří, že opakování mantry přivolá dobré duchy, kteří i léčí. Nejvýznamnější je asi mantra „Namašivája“ – „Klaním se Šivovi“. Obrazce, které mají Sádhuové namalované na čele umožní rozpoznat, k jaké hinduistické sektě jednotliví muži patří. K zařazení do určité sekty, napomáhají i další atributy jako trojzubec, zvláštní nádobka na vodu a roucho, nejčastějším doplňkem je ovšem dýmka tzv. čilum naplněná marihuanou. Podle Hinduistů právě Šiva podle legendy objevil psychotropní účinky konopí. Postupem času se „Dar bohů“ těšil značné oblibě zejména v lidovém léčitelství ve starověké Indie. Indové či Hinduisté věří, že konopí oživuje mysl, zbystřuje úsudek, prodlužuje život, snižuje horečky a léčí úplavici a nespavost.
Účinky konopí se vyučovalo a zároveň i využívalo v několika různých školách indické medicíny. Svatí muži stejně jako Šiva využívají marihuanu pro lepší pohled do svého nitra a při meditacích. Vdechnutí svůdně omamného kouře z konopí doprovází zvolání „Bum Šankar!“ neboli „Jsem Šiva!“ Hranice mezi meditací a kuřáckým dýchánkem je ovšem velmi křehká. V hinduismu „bhang“ (konopí) stojí po boku samotného Šivy již od samotného stvoření světa a je s ním neodlučně spojen. Texty Atharva Vedy napovídají, že intoxikace „posvátnou trávou Bhang“ dovoluje člověku vstupovat v kontakt se Šivou.
Poslat komentář