Historie nizozemské drogové politiky

„Bezprostředně po založení Východoindické společnosti začalo Nizozemí vydělávat na prodeji kokainu a opiátů. Dle Yacoubian (2007, s. 26) se předpokládá, že téměř 10 % zisků z nizozemských kolonií mezi lety 1816 a 1915 pocházelo z prodeje opiátů. Kvůli mezinárodnímu tlaku bylo ale Nizozemí nuceno roku 1919 přijmout Opiový zákon zakazující prodej opiátů. Trh s marihuanou a hašišem byl pak formálně zakázán roku 1953 a v roce 1955 byl k Opiovému zákonu přidán dodatek kategorizující marihuanu a hašiš jako stejně škodlivé jako opiáty a kokain.

V polovině 60. let 20. století došlo dle Spapens, Müller a van de Bunt (2014, s. 192) k vzestupu popularity marihuany a hašiše u mladých lidí. Tento trend byl chápán jako hrozba pro společnost a vedl ke zpřísnění nizozemského přístupu k drogám. Lidem přistiženým i s malými dávkami marihuany hrozilo nadále riziko až šestiměsíčního uvěznění. Ve druhé polovině 60. let byl zpřísňující se přístup k užívání drog předmětem mnoha společenských debat. Jejich výsledkem bylo uznání toho, že mladí lidé kouřící marihuanu nejsou zločinci a že uvěznění by mohlo nespravedlivě ohrozit jejich vyhlídky do budoucnosti. Roku 1968 se pak zastupitelé města Amsterdam rozhodli povolit prodej hašiše a marihuany ve dvou kontrolovaných centrech pro mládež, Paradiso a Fantasio. Ačkoli do té doby nebyla definována přesná státní politika přístupu ke drogám, změna postoje Nizozemí k měkkým drogám se projevila roku 1969 prohlášením, že státní žalobce nebude nadále stíhat případy přechovávání měkkých drog v množství do 30 gramů (Spapens, Müller a van de Bunt, 2014, s. 193).

Ve snaze přesněji stanovit drogovou politiku v rámci měkkých drog ustanovila vláda dvě komise expertů. První z nich v roce 1971 došla k závěru, že užívání marihuany je především subkulturním fenoménem a že za jejím kriminalizováním stály spíše morální faktory než objektivní rizika. Komise také prohlásila, že represivní politika povede k nekonečné negativní spirále, zatímco přijetím trhu s měkkými drogami bude možno limitovat jeho velikost. Druhá komise roku 1972 se také shodla na tom, že příliš tvrdý přístup k uživatelům drog by byl neadekvátním řešením. Obě komise doporučily oddělit marihuanu od ostatních ilegálních drog a vytvořit hranici mezi přístupem k uživatelům drog a k jejich prodejcům (Spapens, Müller a van de Bunt, 2014, s. 193).

V roce 1976 došlo k revizi Opiového zákona. Zákon říká, že přechovávání, prodej a produkce jak tvrdých tak měkkých drog je trestným činem, jejich užívání ale trestné není. Tresty jsou samozřejmě mnohem přísnější, pokud se jedná o tvrdé drogy. Přechovávání drog za účelem prodeje je postihováno přísněji než přechovávání pro vlastní potřebu. Policie a soudy se soustředí na vyšetřování velkovýroben a velkoprodejců a většinou nestíhají menší prodejce a uživatele. Aby nedocházelo k válkám mezi pouličními prodejci měkkých drog, vznikly licenčně kontrolované coffee shopy, které měly povinnost dodržovat AHOJ-G kritéria a prodávat maximálně 5 gramů marihuany nebo hašiše v rámci jedné transakce. Dle Spapens, Müller a van de Bunt (2014, s. 194) se první coffee shopy objevily v 70. letech (Mellow Yellow v Amsterdamu a Sarasani v Utrechtu) a jejich počet rychle vzrůstal. Během deseti let bylo v Nizozemí otevřeno na 1 500 coffee shopů, nejvíce v Amsterdamu, kde jich bylo dle Spapens, Müller a van de Bunt (2014, s. 194) v roce 1999 až 288. Vysoká koncentrace coffee shopů v tomto městě je výsledkem jeho polohy při hranicích a tedy snadné dosažitelnosti pro turisty, cestující za drogami z okolních států.“

Zdroj: GINTEROVÁ, Nikola. NIZOZEMSKÝ PŘÍSTUP K MARIHUANĚ A JEHO APLIKACE NA ČESKÉ PROSTŘEDÍ. Brno, 2017. Bakalářská práce. MASARYKOVA UNIVERZITA, PEDAGOGICKÁ FAKULTA, KATEDRA OBČANSKÉ VÝCHOVY. Vedoucí práce PhDr. Mgr. Radim Štěrba, Ph.D., DiS.

admin

Share
Published by
admin

Recent Posts

Právní důsledky při držení, prodeji nebo distribuci marihuany

Úvod: Držení, prodej a distribuce marihuany jsou v mnoha jurisdikcích nelegální činnosti, které mohou mít…

3 dny ago

Doporučení pro řidiče a bezpečnost při řízení pod vlivem marihuany

Úvod: Řízení pod vlivem marihuany je nebezpečné a může mít vážné důsledky. Marihuana ovlivňuje kognitivní…

2 týdny ago

Jak minimalizovat rizika spojená s konzumací marihuany

Úvod: Konzumace marihuany může mít různé účinky na tělo a mysl, ačkoli mnoho lidí ji…

1 měsíc ago

Vliv marihuany na paměť, koncentraci a psychické zdraví

Úvod: Marihuana obsahuje psychoaktivní látku známou jako tetrahydrokanabinol (THC), která ovlivňuje funkci mozku a může…

2 měsíce ago

Možné vedlejší účinky krátkodobého a dlouhodobého užívání marihuany

Úvod: Marihuana je psychoaktivní droga, která může mít různé účinky na tělo a mysl. Vedle…

2 měsíce ago

Jak marihuana ovlivňuje mozek a tělo

Úvod: Marihuana obsahuje chemickou látku nazývanou tetrahydrokanabinol (THC), která má psychoaktivní účinky a ovlivňuje mozek…

2 měsíce ago