21 Duben

Hydroponie – základní přehled hydrosystémů

Autor: admin Kategorie: aktuality, Pěstování konopí Komentáře: 0

„Pasivní hydroponie

Pasivní hydroponie jsou vlastně dvojité nádoby, které se prodávají v různých velikostech. Hlavním médiem ve vnitřní nádobě je keramzit, ve kterém je kytka zasazena. Vnější květník slouží jako nádoba na hydroponický roztok. Rychlost růstu není až tak závratná, naštěstí se ale v kapsách mezi granulemi kermazitu drží dostatek potřebného vzduchu.

hdropo7

Wick (Knot)

Jde o typ pasivní hydroponie, který se používá se především v truhlících, tzv. „samozavlažovací“ truhlíky se dají běžně koupit v zahradnictví. Voda se nalévá do spodní části truhlíku (nádržky) a prostřednictvím knotu protaženého do horní části si kytky sají potřebnou vlhkost. Podle tloušťky a délky knotu se reguluje množství vlhkosti. Díry v horní části musí být dostatečně malé, aby jimi kořeny nemohly prorůst.

hdropo2

Drip systém – odkapávání

Principem je čerpání hydro roztoku z rezervoáru a následném rozvádění potrubím o průměru cca 2 cm do kapilár, které ústí u stonku kytky. Obvykle je třeba nastavit časování čerpadla tak, aby každá kytka byla dostatečně zavlažena. Do nádrže se nalévá hydro roztok s upraveným pH a EC. Největším problémem těchto systému je ucpávání kapilár.

Obecně existují dva typy Drip systému: Singl květináč s vlastním rezervoárem, kde se jako médium používá čedičová kostka neboli rockwool nebo kokos v kombinaci s keramzitem. Roztok obvykle prokapává tenkými dírkami v hadici skrz keramzit a tím se zároveň okysličuje a následně odtéká do spodní nádoby. Pumpa na dne žene roztok opět nahoru do kruhové hadice. V komerční verzi se takovéto systémy dodává např. AquaSystem od Advanced Hydroponics a AquaFarm od General Hydroponics.

Druhým typem je truhlíky s externí nádrží. Hlavním pěstebním médiem je čedičová kostka rockwool, respektive speciální rohože o přesné velikosti, které pasují do truhlíku. Roztok nasákne do rockwoolu a přebytečná voda vyteče potrubím do nádoby. Takováto voda se většinou nerecykluje, ale vylévá.

hdropo3

Ebb & Flow stůl „napouštění a vypouštění“

Obvykle plastový lehce sešikmený stůl, kde je na horní desce umístěná cca 10 cm vysoká „zahrádka“. Stůl je vždy v určitých cyklech naplněn vodou z nádrže. Po ukončení čerpání přebytečná voda vytéká dírou ve stole zpět do rezervoáru pod stolem. Na desce jsou jako pěstební médium umístěny buď kostky rockwoolu, nebo síťované květináčky s keramzitem nebo kokosovým substrátem. Médium drží dostatek vlhkosti mezi jednotlivými cykly zalévání. E&F stůl je vhodný především na Sea of Green.

hdropo4

NFT (Nutrient Film Technique)

Kytky jsou umístěné v šikmo položených trubkách, kterými rychle protéká roztok obohacený o kyslík, v rezervoáru se totiž nachází vzduchová pumpa. Díky zemské přitažlivosti roztok protéká zpět do nádrže, odkud je následně čerpadlem čerpán na začátek trubky. Tento systém dodává například American Hydroponics.

hdropo5

Aeroponie

Pěstování bez použití pěstebního média, kořeny visí volně ve vzduchu. Funguje na bázi rozprašovačů, které vytvářejí v trubkovém systému prostředí se 100 procentní vlhkostí, ve kterém se kořenům perfektně daří. Aeroponie se vyskytuje téměř výlučně v amerických komerčních systémech jako Aeroflo a Aeroflo2 od General Hydroponics.“

hdropo6

Zdroj: www.grower.cz

Poslat komentář

*