13 Duben

Jak nechat naklíčit semínka marihuany

Autor: admin Kategorie: aktuality, Konopí jako lék, Pěstování konopí Komentáře: 1

Naklíčení semínek je prvním krokem na cestě ke zdravým rostlinkám. Je to proces, během kterého je život v semínku stimulován a dere se na svět v podobě výhonku.

Existují tři základní stimuly, které spouští proces klíčení a které musí být přítomny, aby rostlinka prospívala. Prvním z nich je voda; semínko prochází procesem zvaným „popíjení“, to je okamžik, kdy semeno vstřebá vodu ze svého okolí, nakonec se skořápka semene rozdělí a dojde k rozšíření embrya v jejím nitru. Druhý faktor, který je nutný ke spuštění klíčení, je vzduch. Ten zajistí, že embryo bude mít vše potřebné pro průběh fotosyntézy i pocení. Nakonec potřebuje semínko cannabis pro své klíčení i určitou úroveň teploty. Embryo uvnitř semínka má vlastní malou zásobu živin, aby mohlo zahájit růst. K zahájení růstu je tedy potřeba pouze splnění jmenovaných tří faktorů.

Jakmile semínko cannabis učiní své první kroky na cestě životem, vyvine malý kořen, který se prodere prasklinou v plášti semene. Jak bude růst pokračovat, objeví se také dva embryonální lístky známé jako cotyledons. Ty odtlačí zbytek slupky semene. Nepokoušejte se slupku odstranit sami, pravděpodobně byste napáchali více škody než užitku. Jakmile se objeví listy, je důležité poskytnou semínku tolik světla, kolik je možné a umožnit mu tak zahájení procesu fotosyntézy, která produkuje látky potřebné pro jeho další růst.

kliceni1

Cotyledons

Existuje několik metod pro klíčení semínek cannabis, některé z nich jsou vhodnější než jiné. Začátečníkům v pěstění se obvykle doporučuje z deseti semen zahájit proces klíčení pouze u pěti a následujících pět nechat naklíčit až o týden později. Pokud dojde u prvních semen k chybám kvůli špatné technice, jsou stále semena, u kterých se jich je možné vyvarovat. Pokud již máte dostatečné zkušenosti z předchozích zdařilých pokusů, není důvod proč nenechat klíčit všechna semena najednou.

Obecně řečeno, semínka cannabis nejlépe klíčí při teplotě mezi 21-27° C a klíčení trvá zhruba 2-7 dní. Přestože mnoho lidí tvrdí opak, je nejvhodnější nechat semínka klíčit při denním světle.

Další rady:

Pokud koupíte semínka nízké kvality (nedozrálá) pravděpodobně nebudete mít vysoký počet úspěšně naklíčených semen – nezávisle na tom, jak jste zkušení. Jedním ze znaků špatného semene může být velmi světlá barva, ale ta se také může u některých druhů semen objevovat zcela přirozeně – takže je vhodné si nejdříve zjistit co nejvíce informací k danému druhu a pak v případě, že dostane bílá semena, aniž jste je čekali, kontaktovat prodejce.

Další příčinou selhání procesu klíčení může být špatné pH, vyschnutí semene, špatná hloubka, přesycení, fyzické poškození nebo špatná půda. Dejte si také pozor, kam semena pro klíčení ukládáte. Například uskladnění v chladu vede k poškození semene, jehož následkem dojde k zakrnění rostliny.

Pokud necháváte klíči semena v půdě, odolejte pokušení je odkrýt, abyste zjistili, jak se jim daří. Bez ohledu na to, jak dlouho jim klíčení trvá. Udělalo by to více škody než užitku – došlo by k poškození mladých výhonků.

Na závěr některé druhy cannabis mohou vyrůstat z opravdu velmi tenkých výhonků. Pokud tomu tak je, podepřete výhonek tyčkou, dokud nezesílí. Nikdy nepoužívejte tyčku nalezenou venku, mohli byste tak k semínku zanést nechtěné látky, jako jsou pesticidy.

kliceni2

Klíčení semene v půdě

Toto je jedna z nejoblíbenějších metod, přesně tak, jak to matka příroda zamýšlela. Pokud máte dobrá čerstvá semena, neměli byste mít nejmenší problém.

Umístěte semínko na jeho vlastní stanoviště do vlhké půdy. Pokud můžete, využijte půdu přímo určenou pro klíčení. Má přesně to správné vyvážení živin, aby vaše semínko prosperovalo. Běžná půda může obsahovat směs příliš mnoha živin a nečistot, která semínko nevyžaduje – můžete tak dojít k poškození semene jeho přesycením.

Umístěte semínko 3-5 mm pod půdu a opatrně je zakryjte. Potřebujete, aby půda zůstala pouze vlhká, takže pozor na přelití. Pro zajištění stálé vlhkosti je možné přes půdu umístit čisté krytí z plastu (např. odstřiženo pet lahev). Umístěte květináčky do tepla a nechte pracovat přírodu.

Po pár dnech uvidíte stonky s prvními lístky, v tuto chvíli můžete odstranit plastový kryt a přemístit květináč pod růstovou lampu nebo místo s dostatkem denního světla.

Klíčení semen v ubrousku

Tato metoda obnáší umístění semen buď do vlhkého papírového ubrousku, tenké látky nebo bavlněné vaty (na tácku). Zakryjte semena další vlhkou vatou nebo papírovým ubrouskem. Dobrou myšlenkou je zakrýt semínka tácem také z vrchu, pomocí přiklopení je možné udržovat stálou vlhkost. Přemístěte semínka na teplé místo a nechte je pracovat.

Pokud využíváte tuto metodu, je mimořádně důležité se ujistit, že semínka nikdy nevyschnou – pokud se tak stane, zemřou nebo se poškodí a celé klíčení selže. Kontrolujte semínka každý den, dokud se neobjeví první kořen. Jakmile k tomu dojde, velmi opatrně je přesuňte do růstového podkladu. Nejlepší způsob jak to provést je pravděpodobně párem pinzet. Rozhodně se ujistěte, že se vůbec nedotknete kořínku. Je velmi křehký a dotyk ho může poškodit a zabít tak celé semínko.

Tato metoda vám může zajistit průměrnou úspěšnost klíčení, ale pamatujte na to, že semínka jsou po celou dobu vystavena různým vlivů a může dojít k jejich poškození. Je nutné být velmi opatrní.

kliceni3

Klíčení ve vodě

Nejedná se o zrovna populární metodu, ale má své využití, především u starších semen.

Pokud jste měli semena uskladněná dlouhou dobu, jejich slupka ztvrdla. V tomto případě je užití ostatních metod velkou výzvou, protože semínko bude potřebovat absorbovat více vody. Při užití této metody s tím není taková starost.

Tato metoda obnáší umístění semen do sklenice s destilovanou vodou. To dovolí semenu skutečně nasát, dojde ke změknutí slupky a absorpci dostatečného množství vody. Nesmí ovšem vodu nasávat déle než 24 hodin. Pokud zůstane semeno ve vodě déle, riskujete, že nebude mít dostatek kyslíku a semeno zemře. Jakmile dojde k jeho nasátí, umístíte ho do půdy a postupujete, jak již bylo popsáno výše.

Mnoho obchodů pro pěstitele již také nabízí specielní sady pro klíčení, které maximalizují jeho možnou úspěšnost.

Článek je velmi volným až svévolným překladem:

http://www.dailysmoker.com/cannabis-grow-guide/germinate-seeds

Komentáře

  • Autor: svolnyradikal
    2/08/2015

    Používám válečky na naklíčení a zakořenění.Není to drahé,ale velice spolehlivé.Doporučuji.Výběr je dostatečný.

Poslat komentář

*