„Zdroje světla mají, jako i jiná elektrotechnická zařízení, svoje nároky, při jejichž splnění podají 100% výkon, a budou svítit déle. Sestavili jsme pro vás krátký list zásad, při jehož dodržení si ušetříte zbytečné chyby a tím pádem i peníze.
Mezi všeobecné zásady patří udržovat výbojky v suchu a nedotýkat se skleněných těles světelných zdrojů, zejména pak vysokotlakých výbojek. Můžete zanechat mastné skvrny, což může způsobit i prasknutí skla, což je nebezpečné zejména u výbojek se směsí rtuti (zářivky, rtuťové i vysokotlaké sodíkové výbojky starší technologie). Při prasknutí může dojít ke kontaminaci rostlin. U vysokotlakých výbojek se také při prasknutí skla začne uvolňovat též tvrdé UV záření, což při delším působením na rostliny muže způsobit vážné poškození, genetické mutace až úhyn. Pokud se skla potřebujete prsty dotknout, je vhodné je pečlivě otřít jemným hadříkem s roztokem vysokoprocentního alkoholu.
U všech zdrojů světla je velmi vhodné dodržovat výrobcem udané provozní parametry, zejména životnost. Při instalaci si například můžete na objímku nalepit poznámku s datem příští výměny. Životnost je vhodné dodržovat, jelikož ačkoliv zdroj svítí dále, klesá světelný výkon a mění se barva spektra (opět zmiňujeme metalhalidové výbojky, které ke konci života vyzařují zvětšující se tok tvrdého UV záření), čímž šidíte své rostliny.
Mezi další provozní parametry se řadí též u vysokotlakých, zejména metalhalidových výbojek vyzařovací poloha. Např. Tungsram vyrábí svoje 6000K MH výbojky ve dvou provedeních pro horizontální a vertikální instalace. Poloha svícení mění i život běžných sodíkových výbojek, optimální poloha je horizontální. Životnost ovlivňuje i použitá předřadná technika jako startéry a tlumivky, v případě zpozorování změny parametru (výbojka startuje neobvykle dlouho, tlumivka začne vrčet) je nejlepší vadnou část bez váhání vyměnit.
Na konci života všech výbojek či zářivek je vhodné se jich důstojně ekologicky zbavit, nepatří do směsného odpadu, ale do nebezpečného díky použité rtuti a těžkým kovům. Planeta vám za toto děkuje!“
Zdroj: www.grower.cz
Úvod: Držení, prodej a distribuce marihuany jsou v mnoha jurisdikcích nelegální činnosti, které mohou mít…
Úvod: Řízení pod vlivem marihuany je nebezpečné a může mít vážné důsledky. Marihuana ovlivňuje kognitivní…
Úvod: Konzumace marihuany může mít různé účinky na tělo a mysl, ačkoli mnoho lidí ji…
Úvod: Marihuana obsahuje psychoaktivní látku známou jako tetrahydrokanabinol (THC), která ovlivňuje funkci mozku a může…
Úvod: Marihuana je psychoaktivní droga, která může mít různé účinky na tělo a mysl. Vedle…
Úvod: Marihuana obsahuje chemickou látku nazývanou tetrahydrokanabinol (THC), která má psychoaktivní účinky a ovlivňuje mozek…