Jak snížit náklady na osvětlení
Cena za spotřebovanou elektřinu je největší provozním nákladem. Vyplatí se proto zvážit nabídku a zvolit optimální „tarif“. Cena elektřiny se počítá v Kč za kilowatthodinu (dále jen kWh). kWh je odběr v kilowattech za hodinu, tj. např. když máte výbojku 400W, vydělíte tisícem, tak vám vyjde odběr v kilowattech 0,4, a když tuto výbojku necháme zapnutou hodinu, odeberete 0,4 kilowatthodiny. Je to ono zvětšující se číslo, co máte na elektroměru. Jednou za čas se u vás zastaví člověk pověřený vaším dodavatelem, a provede odečet, tj. opíše si k danému datu stav elektroměru, případně také můžete mít nový elektroměr, kde se odečty provádějí automaticky na dálku, bez potřeby návštěvy elektroměru člověkem. Kolik jsme spotřebovali v kWh za dané období, zjistíme odečtením konečného a počátečního stavu. Pomocí elektroměru můžeme např. provádět reálné měření odběru vaší pěstírny, stačí v daný čas opsat stav, vypnout veškeré ostatní spotřebiče, nechat běžet pěstírnu hodinu, a pak stačí již jen odečíst od konečného stavu počáteční.
A kolik že to tedy budeme za kWh platit? Záleží na spoustě okolností. Cena elektřiny se mění nejčastěji podle vaší sazby (standartní, noční proud a přímotopná), ale též i podle typu objektu (rodinné domy mají elektřinu podstatně levnější než např. rekreační chaty, apod.). Sazba standartní je nejméně výhodná, někde např. 3,61,- Kč za kWh kdykoliv. Další sazbou je tzv. noční proud. Funguje tak, že část dne platí běžná sazba, a další část dne, obvykle 6 hodin pevně daných a 2 hodiny proměnlivé, které si časově řídí dodavatel elektřiny sám podle zatížení sítě, platí cena za noční proud, tj. např. 1,91,- Kč za kWh. Funguje to tak, že máme na elektroměru dvojí přepínač, který přepíná mezi levnou a drahou sazbou, dodavatel jej ovládá pomocí dalšího zařízení, přijímače digitálního vysokofrekvenčního signálu, který pošle po drátech. Pro přidělení sazby nočního proudu, pokud jej nemáte, musíte splnit určité podmínky, jako např. instalovaný boiler.
Nejvýhodnější sazbou je sazba přímotopná, která funguje asi 20 hodin denně noční proud, a 4 hodiny běžná sazba. Podmínkou jsou instalované přímotopy (můžete provést, nestojí tolik), a také dostatek výkonu v dané síti, v nějaké vzdálenější lokalitě se může stát, že toho daný transformátor pro obec má už ažaž, takže vám přímotopnou sazbu nedají.
Toto jsou velmi orientační informace, přesné detaily, sazby, ceny a hodiny zapnutí nočního proudu bude vědět váš dodavatel elektřiny (tel. číslo na fakturách co vám chodí domu).
Jak tedy ušetřit? Zjistěte si, jakou máte sazbu. V případe, že používáte již některou zvýhodněnou, upravte časové cykly ve svých pěstírnách, aby co nejvíce využily levnou energii. V případě, že používáte sazbu základní, zvažte, kolik vám ušetří změna sazby za výhodnější, a případně změnu proveďte. Muže se jednat o nákladnou investici (až 10 tis.), ovšem návratnost je zejména u větších pěstíren rychlá (třeba do roka). Dalších úspor můžete dosáhnout použitím efektivnějších zářivek či výbojek (více světla za stejné peníze), a v neposlední řade i využitím alternativních zdrojů, jako sluneční, větrné a vodní energie. U alternativních zdrojů platí, že jsou velmi vysoké počáteční náklady na pořízení, ovšem potom máte čistou energii naprosto zdarma. To už je však nad rámec tohoto tématu, detaily sdělí odborníci z daných oboru.
Pěstování s co možná nejmenšími náklady a spotřebou energie je alfou a omegou každého indoor pěstitele, a je to též velmi ekologický přístup. Naučte se těžit z minima, a vaše výpěstky si budete moci o to více vychutnat!
Zdroj: www.grower.cz
Poslat komentář