Jak vypěstovat ze semínka silnou a zdravou rostlinu
Za prvé – úprava vody
Jako první krok, který doporučuje 5 z 5 pěstitelů, je úprava vody a to kvůli dosažení požadované měkkosti (pokud nemáme dešťovou) a správného PH (i pro dešťovku). Vodu z kohoutku necháme odstát minimálně 24 hod (lépe i déle), pro změkčení (jeli potřeba) přidáme akvaristický normalizátor, nebo přilijeme destilovanou vodu (v poměru cca 1:1). Dále pak upravíme PH na hodnotu 5,7. Na závěr se vyplatí přikápnout peroxid vodíku (technický 30%) ke zvýšení okysličení půdy a sterilizaci. Kořínky to mají rády.
Za druhé – příprava semínek ke klíčení
Tento krok sice není úplně nutný, ale většinou se vyplatí. Aby si semínka dostatečně uvědomila start, necháme je na 24 hodin v teplé lázni. Do neprůsvitné, uzavíratelné nádoby (např. filmovky), záleží samozřejmě na počtu semínek, nalejeme upravenou vodu, do které můžeme přidat trošku kořenového stimulátoru a vložíme semínka, tak aby plavala na hladině a nádobu uzavřeme. Uzavřenou nádobu umístíme na teplé místo, tak aby teplota vody v nádobce byla kolem 30°C (ideální je 28°C).
Za třetí – klíčeni a tvorba podmínek
Do vhodné nádoby naskládáme papírové kapesníky ve více vrstvách (cca do půlky nádoby) a také si připravíme vrstvu na přikrytí semínek, ale jen takovou aby nádobka šla uzavřít. Vše dobře navlhčíme upravenou vodou. Nalejeme nádobku do plna a pak odléváme tak, aby hladina nesahala nad úložnou plochu semínek. Vykoupaná semínka vyválíme v práškovém kořenovém stimulátoru a dáme je do přichystané nádoby k naklíčení, nádobu uzavřeme a umístíme na teplé místečko. Semena zkontrolujeme nejdříve za 24 hodin.
Za čtvrté – vyklíčení
Z pravidla do pár dnů (obvykle po 24 hodinách) máme klíčky dlouhé cca 5 mm (extrémně klíčivá semínka mají za 24 hodin klícek dlouhý i 20 mm). Semínka s klíčkem můžeme přímo sázet bud do rocwoolových (čedičových) kostek, nebo do předpěstebních nádob (např. jogurtových kelímků), nebo přímo do květináče. Do pěstebního media uděláme dírku hlubokou cca 1 cm a zlehka zalejeme na prázdno, cca 0,2 dcl vody. Do připravené dírky OPATRNĚ vložíme semínko klíčkem dolů, tak abychom klíček nezlomili, i v tomto kroku můžeme použít kořenový stimulátor. Hloubka zasazení ovlivní rychlost vyrašení nad povrch. Semínko opatrně přihrneme těsně pod povrch, tak aby nebylo vidět, a lehce jej zalejeme a orosíme celý okolní prostor. Máme-li už semínka na sluníčku nebo pod výbojkou, tak je vhodné je přikrýt průhlednými kelímky kvůli zadržení vlhkosti.
Za páté – rašení rostlinky
Nyní jen čekáme a hlídáme vlhkost tak aby byla okolo 80%. Za dva dny by měly být silné kusy venku. Častá začátečnická chyba je, že kytky přelejeme, ve vodě je málo vzduchu a bez něj kořínky odumírají. Takže zalívat rozumně a žádné bahno!
Za šesté – přesazení
Při přesazení z kelímku do pěstební nádoby, je v zájmu košatění a podpoření růstu stonku, dobré kytku posadit v novém květináči hlouběji a přihrnout ji až k děložním lístkům. Při sadbě přímo do pěstebních nádob je naplníme jen z 2/3 a ve správné chvíli (2-3 patro listů) dosypeme substrátem dle potřeby. Kdo požaduje lepší větvení, může na 3-5 patře použít zastřižení technikou FIM.
Zdroj: www.grower.cz
Komentáře
Dakujem.
Poslat komentář