29 Listopad

Jaká je budoucnost léčebného konopí v ČR?

Využití konopí pro léčebné účely je v České republice legální od letošního dubna. Zavedení zákona do praxe ovšem trochu pokulhává. Speciální druh konopí, který se má dovážet z Holandska, není stále v lékárnách k dispozici. Elektronické recepty, které slouží k získání konopí a bez kterých nelze konopí získat, stále ještě nefungují. Poslední skutečnosti nasvědčují, že léčivé konopí se k nemocným dostane až na sklonku letošního roku. Další větší překážkou je vysoká cena za léčebné konopí a množství povolené měsíční dávky. Což znamená, že možnost se tímto způsobem léčit, bude mít pouze pár procent pacientů s příjmem přesahujícím padesát tisíc korun. A co víc, z těch pár procent pacientů se budou moci léčit jen lidé, kteří trpí méně závažnými nemocemi, neboť na více závažnou nemoc třicet gramů nebude nestačit.

Proces legalizace konopí v ČR doprovázela spousta dalších nestandardních okolností. Například i to, že vyhláška přesně a striktně povoluje dovážet jen určité typy konopí. České ministerstvo zdravotnictví ve své vyhlášce uvádí, že se mohou využívat pouze čtyři typy konopí k léčbě nemocí v České republice, což je pro veřejnost nepochopitelné a vědecky neobhajitelné. Tyto čtyři typy konopí se charakterizují obsahem dvou nejlépe prozkoumaných účinných látek – delta-9tetrahydroka­nabinolu a cannabidiolu. Zvláštní náhodou tyto čtyři typy úplně přesně odpovídají všem čtyřem typům léčebného konopí, které pěstuje monopolní holandský pěstitel, soukromá firma Bedrocan. Žádný typ konopí neodpovídá jinému z mnoha typů, jež se pěstují například v Izraeli, Kanadě, USA a jinde; a žádnému z těch stovek typu konopí, které se pěstují v ČR nelegálně a měly by být legalizovány, protože přesně to měl v úmyslu zákonodárce v zákoně, který platí od 1. dubna letošního roku. Když tady mluvíme o náhodě, tak jen proto, že neexistuje žádný medicínský podklad.

Bedrocan

A co na to naše politické strany? ČSSD dává problematickou situaci za vinu bývalému ministrovi zdravotnictví Leoši Hegerovi z TOP 09 a zároveň chystá změnu v možnosti dovážet konopí i z jiných států, např. z Izraele, Kanady a USA. Dále chce ČSSD rozšířit specializaci lékařů, kteří by mohli konopí předepisovat, zrušit věkové omezení pacientů a zvýšit množství konopí, které by mohli doktoři předepisovat pacientům. Nejdál ovšem byla ve svém programu, co se týče konopné politiky Česká pirátská strana. Ta se domnívá, že je nesmyslné oddělovat od sebe používání konopí pro léčebné a rekreační účely a požaduje úplnou legalizaci konopí. ODS, jejíž poslanci zákon iniciovali, neměla ve svém programu problematiku a fungování zákona o využívání konopí v medicíně příliš velké místo. ODS přímo odmítá legalizaci pěstování konopí pacienty samými. Žádnou změnu v zákoně nepředstavilo ani Babišovo hnutí ANO.

pirati

KDU-ČSL konopí pro léčbu v Senátu podpořila, ovšem v její léčivé účinky příliš nevěří a jsou toho názoru, že by stát měl každopádně i v budoucnosti pěstování konopí regulovat a dohlížet nad ním. Předseda strany Bělodrábek, který trpí roztroušenou sklerózou, na kterou by se léčebné konopí mohlo předepisovat, je toho názoru, že by si pacienti měli konopí sami pěstovat.

Poslat komentář

*