Jamajčané lákají turisty na marihuanové výlety
Francie nabízí výlety za vínem a do Německa a České republiky se hrnou turisté, aby ochutnali kvalitní pivo. Specializované výlety se rozhodli nabídnout také zemědělci z Jamajky. Tyto jejich výlety jsou ovšem plné kouře, jsou duchovní až mystické a vlastně nelegální, neboť jsou to výlety, které jsou pořádány na skrytých konopných plantáží. Turisté, kteří se účastní těchto marihuanových výletů, míří třeba do míst jako je okolí letoviska Negril na západě Jamajky nebo do rodného městečka Nine Mile milovníka marihuany a slavného zpěváka reagge Boba Marleyho. Zvídavé návštěvníky doprovází na farmy se zelenými rostlinkami průvodci s dredy. Zájemci mohou ochutnat nejrůznější vzorky odrůd konopí, například také původní odrůdu sinsemilla, kterou měl v oblibě Bob Marley a nebo specialitu pro ženy v podobě čokoládového skunku. Největší část turistů tvoří Američané a Němci, ovšem v poslední době roste také počet Ruských turistů. Internetový průvodce Jamaicamax nabízí zorganizování výletu za marihuanou v oblasti Negrilu. Má to ovšem jeden háček, a to, že musíte nejdříve vykouřit „joint“ se svým průvodcem. Zřejmě proto, abyste prokázali, že nejste představiteli zákona. Výlet vyjde turisty na 50 dolarů.
Pěstování konopí není na Jamajce legální, avšak v posledních letech se objevuje stále více hlasů, které volají po legalizaci pěstování marihuany v této zemi. Podle zastánců by mohla legalizace marihuany na Jamajce poskytnout místní problémové ekonomice potřebný růst. Vždyť marihuana proslavila tento ostrov stejně jako jeho pláže, reagge a nejrychlejší sprinteři. Místní koalice pro legalizaci marihuany dokonce organizuje mezinárodní konferenci, kde mezi hlavní témata patří také perspektivy komerčního využití konopí.
Jamajka se obecně považuje za bezstarostnou zemi, ale je ovšem zemí velice konzervativní a nábožensky založenou. Proto se mnoha místním obyvatelům nelíbí, že je převážně známá jako země rastafariánů, tedy vyznavačů náboženství, které kombinuje zejména atributy židovství a křesťanství, částečně islámu a dalších vyznání. Marihuana je sice na tomto ostrově všudypřítomná, ale od roku 1913 je zde zakázaná. Od 70. let minulého století pak nelegální pěstování marihuany v zemi klesá díky silné konkurenci v jiných částech světa, a také kvůli boji USA proti drogám. I přesto setrvává Jamajka na předním místě karibských dodavatelů marihuany do USA. Před více než deseti lety vládní komise došla k závěru, že marihuana je v zemi „kulturně zakořeněná“, a proto doporučila její legalizaci pro osobní použití u dospělých osob. Na vládu také tlačí stále více vlivných politiků a podnikatelů, kteří vyžadují, aby se přestala bát toho, že proti sobě pošle Washington a zmírnila tak zákony v zemi.
Uznávaný jamajský vědec Henry Lowe, který v 80. letech pomáhal s vývojem konopného léku k léčbě zeleného zákalu, je toho názoru, že Jamajka by se mohla rychle stát centrem marihuanové turistiky a výzkumu. Lidé by podle vědce mohli jezdit na Jamajku za zdravotní turistikou, kde by užívali marihuanu jako lék na své zdravotní problémy. K tomu ve svých počátcích marihuana na Jamajce ve skutečnosti sloužila.
Poslat komentář