Klíč k řešení problémů s výživou rostlin

Jak používat klíč k řešení problémů s výživou rostlin? Je to opravdu jednoduché, začnete číst od 1. a pokračujete v krocích podle vašeho konkrétního problému. V okamžiku, kdy si myslíte, že jste našli odpověď, jdete do sekce „živiny“, abyste tam zjistili více informací. Vždy nejdřív hodně čtěte před tím, než přistoupíte k jakýmkoli změnám ve vašem pěstování.

1. Pokud váš problém ovlivňuje spodní, nebo střední část rostliny, jděte na 2. Pokud váš problém ovlivňuje horní část rostliny, nebo rostoucí výhonky, jdete na 10. Pokud váš problém ovlivňuje celou rostlinu souměrně, pak jdete na 6.

2. Celé listy jsou žluté nebo světle zelené. Listy umírají, odpadávají a růst je pomalý. Kraje listů nejsou viditelně zkroucené = Nedostatek dusíku. Pokud toto neplatí, jděte na 3.

3. Kraje listů se kroutí nahoru. Špičky mohou být překroucené. Listy žloutnou (mohou i zhnědnout), ale žilky v listech jsou zelenější = Nedostatek magnézia. Pokud toto neplatí, jděte na 4.

4. Listy hnědnou nebo žloutnou a obsahují hnědé, žluté nebo nekrotické (mrtvé) skvrny. Hlavně kolem okrajů listů, které mohou být i zkroucené = Nedostatek draslíku. Pokud toto neplatí, jděte na 5.

5. Listy jsou tmavě zelené nebo červenorůžové. Stopky a řapíky mohou být narůžovělé nebo načervenalé. Listy mohou zežloutnout nebo se zkroutit dolů a snadno odpadávají. Růst muže být pomalý a listy malé = Nedostatek fosforu. Pokud toto neplatí, jděte na 6.

6. Konečky listů jsou žluté, hnědé nebo mrtvé. Zbytek listů vypadá zdravě, ale stonky mohou být slabší =Přehnojené, přelité, poškozené kořeny nebo půda s nedostatkem vzduchu. Pokud toto neplatní, jděte na 7.

7. Listy jsou zkroucené dolů (dovnitř) a jsou zelené, šedé, hnědé nebo zlaté = Příliš mnoho dusíku. Pokud toto neplatí, jděte na 8.

8. Rostlina je zvadlá, i když půda je vlhká = Přehnojená, bahnitá půda, poničené kořeny, nemoc. Pokud toto neplatí, jděte na 9.

9. Rostlina nechce přejít do květu i po dvou týdnech poměru dne a noci 12/12 = Rostlina není v úplné tmě, příliš mnoho dusíku, přílišné zastřihávání a odebírání řízku. Pokud toto neplatní, jděte na 10.

10. Listy jsou žluté nebo bílé, ale žilky zelené = Nedostatek železa. Pokud toto neplatí, jděte na 11.

11. Listy jsou světle zelené nebo žloutnou od středu. Kraje zůstávají zelené. Mrtvá místa mezi žilkami. Listy nejsou zkroucené = Nedostatek manganu. Pokud toto neplatní, jděte na 12.

12. Listy jsou zkroucené, vzhled jako u 11. = Nedostatek zinku. Pokud toto neplatí, jděte na 13.

13. Listy jsou zkroucené, potom hnědnou nebo odumírají = Světla jsou příliš blízko rostliny, zřídka i nedostatek vápníku nebo boru. Pokud toto neplatí, může to být prostě jen slabá rostlina.

Živiny

Dusík (N) – Rostlina potřebuje mnoho dusíku hlavně během růstu, ale je docela jednoduché to přehnat. Pokud jste to s dusíkem přehnali, prolejte substrát destilovanou vodou. V poslední fázi květu by rostlina měla mít snížený příděl dusíku pro lepší chuť kuřiva. Při nedostatku dusíku listy blednou a růst je celkově nezdravý.

Magnesium (Mg) – Nedostatek magnezia neboli hořčíku je velice častým jevem. Je to proto, že konopí ho spotřebuje mnoho a výrobci ho do hnojiv přidávají pro naše účely nedostatečně. Nedostatek magnesia můžeme vyřešit rozdrcením a rozpuštěním jedné lžičky hořké soli (síranu hořečnatého) ve třech a půl litrech vody. Dejte pozor, abyste to s magneziem nepřehnali, protože pokud se vám to podaří, zamezíte přísunu ostatních prvků do rostliny. Nedostatek hořčíku se projevuje skvrnami na okraji listu a mezi žilkami.

Draslík (K) – Příliš mnoho sodíku (Na) může zapříčinit nedostatečný přísun draslíku k rostlině. Příčinou vysoké slanosti způsobené sodíkem, muže být nadměrné použití organického hnojiva, velké množství jedlé sody v substrátu, nebo používání změkčovacích filtrů vody. Sodík můžeme odstranit opakovaným prolitím vodou. Nedostatek draslíku se projevuje špatným vývojem květu a plodů.

Fosfor (P) – Částečný nedostatek fosforu je v období květu normální. Ale měli bychom si dávat pozor, aby tento nedostatek nebyl příliš velký. Červené řapíky a stonky jsou normální u mnoha druhu konopí, ale muže to být také příčinou nedostatku (P), (A), (K) a (Mg). Takže toto není spolehlivý důkaz nedostatku (P). Příliš mnoho (P) může zablokovat přísun železa (Fe) k rostlině. Nedostatek fosforu způsobuje špatný vývoj kořenů a tím i chabý růst.

Železo (Fe) – Rostlina má většinou nedostatek železa pokud pH vody nebo substrátu je příliš vysoké. Pokud pH není příliš vysoké, pak jde zřejmě o přílišný přísun (P). Přísun železa můžete zvýšit přidáním speciálních výrobku určených pro tento problém. Měli by se dát sehnat v zahradnictví. Příliš mnoho (Fe) bez dodání (P) může způsobit nedostatek (P). Nedostatek železa se projevuje žloutnutím mezi žilkami v čepeli listu.

Mangan (Mn) – Nedostatek (Mn) může být způsoben vysokým pH nebo velkým množstvím (Fe). Použít výrobek ze zahradnictví pro tento účel.

Zinek (Zn) – Také muže být zapříčiněno vysokým pH. Nedostatek (Zn), (Fe) a (Mn) se často objevuje společně a je zapříčiněný vysokým pH, takže nezvyšujte hodnoty těchto prvků, pouze snižte pH. Pokud rostlina vypadá moc špatně, tak použijte postřik na listy pro zvýšení zinku.

 

Zkontrolujte si také vodu. Pokud ve vašem domě jsou kohoutky od vodního kamene, pak máte zřejmě příliš vysoké EC (elektrická vodivost). EC byste si měli zkontrolovat každopádně, protože může zapříčinit spoustu problémů. Nejlepší by bylo, kdybyste měli stálý přístup k vodě s EC rovno 0 a tou byste ředili vaše roztoky tak, aby bylo EC dodávané k rostlinám vyhovující. Tento přístup si můžete zařídit takto. 1. Koupit si speciální filtr (hodně drahé), 2. Kupovat tuto vodu od někoho, kdo tento filtr má (ne všichni mají známé s filtry), 3. Nepravidelný přísun této vody můžete získat rovnou z nebe (dešťová voda a sníh těmto účelům vyhovují), 4. Můžete si jednou půjčit měřič EC a objet okolní zdroje vody a pro příště brát tuto vodu odsud.

Obecné tipy pro hnojení

Během růstu by rostlina měla dostávat víc (N) a méně (P), během kvetení by se měly tyto hodnoty obrátit. Pro růst by se mělo hnojit v poměru NKP- 10:7:8 (což je samozřejmě stejný poměr jako 20:14:16). Pro květ by tento poměr měl být 4:8:8. Zkontrolujte pH po každém přihnojování. Voda v rezervoáru by měla cirkulovat a měnit se každých 14 dní.

pH

pH by se mělo pohybovat mezi 5,9 a 6,5. Některým prvkům může být zamezen přístup do rostliny, pokud je pH vyšší než 7,0 (platí pro Fe, Mn, Cu a Zn). Jiné prvky jsou neefektivní, pokud pH klesne pod 5,0 (N, P, K, Mg).

Chlad

Chladná voda (pod 10°C) může zamezit přístupu (P). Některé druhy, hlavně rovníkové sativy snášejí chladnou vodu hůř.

Přírodní hnojiva

KOMPOST – je výborným zdrojem dusíku.

VÝTAŽEK Z CHALUH – zdroj dusíku draslíku a fosfátu

KOSTNÍ MOUČKA – zdroj fosfátu

RYBY, KREV – obsahují fosfor dusík a draslík

DŘEVĚNÝ POPEL – obsahuje malé množství draslíku

Zdroj: www.grower.cz

admin

Share
Published by
admin

Recent Posts

Jak marihuana ovlivňuje mozek a tělo

Úvod: Marihuana obsahuje chemickou látku nazývanou tetrahydrokanabinol (THC), která má psychoaktivní účinky a ovlivňuje mozek…

5 dny ago

Přírodní metody ochrany rostlin před škůdci a chorobami

Úvod: Ochrana rostlin před škůdci a chorobami je důležitou součástí udržování zdravého a produktivního zahradního…

3 týdny ago

Nejdůležitější faktory při pěstování zdravých a silných rostlin

Úvod: Pro úspěšné pěstování zdravých a silných rostlin je důležité mít na paměti několik klíčových…

1 měsíc ago

Jak začít pěstovat marihuanu doma pro osobní potřebu

Úvod: Pěstování marihuany doma pro osobní potřebu se stává stále populárnější. Mnoho lidí se rozhoduje…

2 měsíce ago

Významné osobnosti a hnutí spojená s marihuanou

Úvod: Marihuanu lze nalézt ve spojení s mnoha významnými osobnostmi a hnutími po celém světě.…

3 měsíce ago

Původ a historické užití konopí po celém světě

Úvod: Konopí je rostlina s dlouhou historií a širokým rozšířením po celém světě. Jeho původ…

3 měsíce ago