4 Prosinec

Kokos pěstební médium pro každého – hnojení a mísení

Autor: admin Kategorie: aktuality, Pěstování konopí Komentáře: 0

„Hnojení kokosu

Řada výrobců hnojiv nabízí speciální řady pro pěstování v kokosovém substrátu, a pokud ještě nemáte svou oblíbenou značku, neváhejte si vybrat hnojiva, která jsou pro kokos určená. Jestliže jste zvyklí na nějaká univerzální hnojiva, zeptejte seve vašem oblíbeném growshopu, jestli je jejich použití pro kokos možné – většinou je lze bez problému použít.

Kokosové substráty svojí strukturou připomínají půdní substráty, a tak mnoho growerů předpokládá, že dávkování hnojiv pro kokos, respektive hodnota EC, by měly být podobné, jako u zeminy. Není tomu tak. Kokos lze hnojit stejně, jako jakékoliv jiné hydroponické pěstební médium a hnojiva se přidávají do každé zálivky (na rozdíl od pěstování ve většině půdních substrátů). Ve vrcholné fázi květu je možné hodnotu EC zvýšit až na 2,0-2,2 mS/cm. Kyselost kokosového substrátu postupně snižujte z 6,3-6,5 na začátku až k 5,7-5,8 ve fázi květu. Nižší hodnota pH zlepšuje příjem fosforu, který je tolik důležitý pro tvorbu květů.

Při pěstování v kokosu je vhodné používat enzymy po celou dobu pěstování a závěrečnému proplachování věnovat 10-14 dnů. Kokos dobře drží vodu a zároveň i živiny. Vyplachování zbytkových živin z kokosu přirozeně trvá delší dobu, než například při pěstování v keramzitu. Pokud navíc hodláte kokos použít opakovaně, je nezbytné, dostat z pěstebního média vyšší podíl fosforu, který vyplývá ze složení hnojiv určených pro květovou fázi (nebo vzájemného poměru jejich složek).

Na tomto místě považuji za důležité zmínit se o 30% peroxidu vodíku. Mnoho growerů ho používá pro zvýšení přísunu kyslíku ke kořenům a zároveň udržení zavlažovacího systému v čistotě. Peroxid vodíku by ovšem neměli používat ti, kteří pěstují s pomocí BIO hnojiv. Peroxid totiž část látek obsažených v BIO hnojivech zahubí a dochází tak k látkové disbalanci – k rostlinám se nedostanou všechny složky, které jsou v BIO hnojivech obsaženy. Pokud například do nádrže s roztokem vmícháte 30% peroxid vodíku společně s enzymy, výrazně snížíte efektivitu enzymů.

Kokos a jeho mísení

Kokosové substráty našly uplatnění nejen jako samostatné pěstební médium, ale s úspěchem se mísí i s jinými pěstebními médii. Skvělé je například spojení kokosu a keramzitu. Kokos déle udrží vlhkost, a proto není nutné směs kokosu a keramzitu zalévat tak často. Další výhodou spojení těchto dvou pěstebních médií je vyšší procento kořenů, které se udrží v pěstební nádobě. Jde o to, že při pěstování v samotném keramzitu často nastává situace, kdy se kořeny soustřeďují ve spodní části pěstební nádoby, prorůstají skrze její drenážní otvory a dále rostou po pěstební podložce, nebo přímo do nádrže, jako v případě Aquasystemu. Tato skutečnost může činit problémy při případném přeskupování rostlin, nebo při výměně živného roztoku v Aquasystemu. Když do keramzitu přidáte cca 25-30% kokosového substrátu, kořeny se rozrůstají více v pěstební nádobě.

Někteří groweři přidávají do kokosu perlit. Dle mého názoru je to zbytečné, ale ne „škodlivé“. Mísení kokosu s rockwoolem nemá víceméně smysl, protože tato dvě pěstební média jsou si velice podobná, co se týče způsobu pěstování a zavlažování. Kokos je možné přidat do půdního substrátu, je-li zapotřebí jeho „zlehčení“ a zvýšení jeho prostupnosti. V tomto případě bych pro zlehčení půdního substrátu použil raději perlit, ale viděl jsem systémy, ve kterých kombinace kokosu a půdního substrátu fungovala dokonale.“

Zdroj: Soft Secret. Nizozemí: Discover Publisher BV Nizozemí, 2011, 2011(2).

Poslat komentář

*