Kokos pěstební médium pro každého – zavlažování
„Kokosový substrát a zavlažování na startu
Z hlediska četnosti a množství zálivky je kokosový substrát nejvíce podobný rockwoolu. Tato dvě pěstební média mají společných vlastností více – obě dobře zadržují vodu a zároveň je v nich vysoký podíl vzduchu – kyslík a vlhkost jsou základní předpoklady správného vývoje kořenů a dostatku živin pro celou rostlinu.
Stejně jako u všech pěstebních systémů a pěstebních médií je základem úspěchu dobré zakořenění rostlin při jejich sázení. Předtím, než začnete rostliny zalévat vydatněji, musíte dát kořenům čas na to, aby se dobře zabydlely v pěstebním médiu. V tomto období je nutné zalévat střídmě, jinak byste rostliny „utopili“. Mladá rostlina nestačí vstřebávat vodu tak rychle, a v důsledku jejího hromadění se kořenům nedostává kyslík – výsledkem je uhnívání kořenů a stagnace růstu rostlin. V krajním případě rostliny zahynou. Počáteční zakořenění ovlivňuje průběh pěstebního cyklu a množství sklizeného materiálu mnohem více, než byste si možná mohli myslet.
Rockwoolová kostka 7,5×7,5 cm, dobře prorostlá kořeny
Při pěstování v kokosovém substrátu a květináčích doporučuji na dno nasypat tenkou vrstvu keramzitu (liafloru). Kokos během pěstebního cyklu klesá a jeho hustota ve spodní části pěstební nádoby se zvyšuje. Následkem toho odtéká živný roztok pomaleji. Keramzit na dně květníku tento efekt vykompenzuje. Při pěstování v kokosových rohožích se tento problém neobjevuje, protože Libra truhlíky (do kterých se zpravidla rohože ukládají), mají odtokový kanálek, rohože neleží celou plochou na dně truhlíku a roztok tak snadno vyteče. Navíc je vrstva kokosu obvykle nižší, než při pěstování v květináčích.
Jestliže sázíte klony, nebo sazeničky přímo do kokosu, doporučuji vám zalévat ručně alespoň prvních 7-10 dnů, zvláště pokud s kokosem začínáte. Při ručním zalévání máte možnost plnit individuální potřeby každé rostlinky – když je třeba zalít, zalijete, je-li kokos stále dostatečně vlhký, zálivku vynecháte. Někteří groweři sázejí sazeničky/klony nejprve do rockwoolových kostek. Kostky namočí do roztoku vody a kořenového stimulátoru a zasadí do nich malé rostlinky. Ve chvíli kdy kořeny prorostou rockwoolovou kostkou, má grower jistotu, že kořenový systém je dostatečně rozvinutý a zároveň může zkontrolovat jeho zdravotní stav. Rostlinu i s kostkou pak lze v klidu zasadit do pěstebního média a výrazně snížit riziko jejího přelití hned v počáteční fázi pěstování.
Zavlažování po zakořenění
Po zakořenění rostlin do substrátu je čas rozjet zavlažování na plné obrátky. To že rostliny zakořenily, poznáte také podle toho, že tvoří nové lístky na vrcholcích jednotlivých větviček – kytka už roste. Nezapomeňte, že množství zálivky se řídí velikostí rostlin, pěstebních nádob, teplotou a vlhkostí v pěstírně. Kokosový substrát musí být stále dostatečně vlhký, ale zároveň nesmí být přelitý, zkrátka nic nového…
Velmi důležité je, aby vám kokos nevyschnul. Ztratí totiž svůj objev a „zatáhne se“. Při pěstování v květináči se, následkem seschnutí, vytvoří mezera mezi stěnou květináče a kokosovým substrátem. Kokos už do původního stavu nedostanete. Navíc se jeho absorpční schopnosti výrazně sníží, stejně jako jeho prostupnost. Kdyby se vám náhodou něco takového stalo, nasypte do mezer a navrch další kokosový substrát a zvyšte množství zálivky. Kokos se přece jenom trochu umoudří, ale nikdy už to není ono – prostě vám vyschnout nesmí.
Při hydroponickém pěstování je lepší zalévat častěji a v menších dávkách, nežli méně často a větším objemem živného roztoku. Pěstování v kokosovém substrátu netvoří žádnou výjimku. Zvláště v druhé fázi květu je třeba zalévat vydatně, aby rostliny rostly rychle a tvořili velké pevné květy.“
Zdroj: Soft Secret. Nizozemí: Discover Publisher BV Nizozemí, 2011, 2011(2).
Poslat komentář