Konopí a současnost podle Paula Benhaima

„Konopí a současnost Hemp for Victory (Konopí pro vítězství) je film, který se stal součástí kampaně, jíž chtěla americká vláda za 2. světové války podpořit a povzbudit americké farmáře, aby pěstovali konopí k válečným účelům. Dnešní návrat je pro konopí zadostiučiněním, kterým dokazuje své všestranné praktické využití. Konopí nabízí téměř neomezené možnosti. Už z něj dokážeme vyrobit chutné tyčinky, mléko, chléb, zmrzlinu, zakysané výrobky a olej, oděvy, létající talíře (a jiné výrobky z plastu), automobilové součástky, koňskou podestýlku, kosmetiku, palivo, papír, barvy a další nátěry.

Franklin Roosevelt řekl: „Je v lidské přirozenosti každou novou metodu vyzkoušet, a pokud selže, pak to upřímně přiznat a zkusit další, ale v každém případě stále něco zkoušet.“

Celosvětový výzkum a vývoj speciálních kultivarů vhodných pro specifické konečné využití (na semeno, zpracování dlouhých a krátkých vláken atd.) začal ovlivňovat hlavní průmyslová odvětví teprve nedávno. Pokroky v osevních postupech, technikách sklizně, odkorňování (jedné z forem zpracování) a ošetření enzymy zaručují, že konopí má pro budoucnost lidstva dlouhodobý význam.

Zde se budeme zajímat především o konopí jako zdroj potravy. Konopné semeno a jeho produkty jsou jednou z nejvýživnějších potravin na světě. Složení živin je obdivuhodné. Prakticky ho lze využít v některých neobvyklých, ale i tradičních receptech. Pro vysoký obsah bílkovin, esenciálních mastných kyselin, vitaminů, minerálů a enzymů je považováno za neocenitelnou součást optimální holistické stravy. Chutná jako ořech. Lze z něj vyrobit mléko, tvaroh, jogurt, olej, máslo a další výrobky použitelné v nejrůznějších jídlech.

Dnes víme, že konopné semeno je jedinou všeobecně rozšířenou rostlinnou surovinou pro získávání jedlého oleje, která obsahuje gamalinolenovou kyselinu (GLK). Poměr esenciálních mastných kyselin, které jsou pro organismus nezbytné, je v „dokonalé rovnováze“. Proto se může na rozdíl od oleje lněného, který má jednak nepříjemnou chuť a jenž po dvou letech může vést k nedostatku kyseliny linolové, používat v kuchyni dlouhodobě.“

Zdroj: BENHAIM, Paul. Konopí: zdraví na dosah : holistická kuchařka. Vydání druhé. Přeložila Kateřina ORLOVÁ. Frýdek-Místek: Alpress, 2019. Klokan (Alpress). ISBN 978-80-7633-093-1. s. 30-31.

admin

Share
Published by
admin

Recent Posts

Jak marihuana ovlivňuje mozek a tělo

Úvod: Marihuana obsahuje chemickou látku nazývanou tetrahydrokanabinol (THC), která má psychoaktivní účinky a ovlivňuje mozek…

5 dny ago

Přírodní metody ochrany rostlin před škůdci a chorobami

Úvod: Ochrana rostlin před škůdci a chorobami je důležitou součástí udržování zdravého a produktivního zahradního…

3 týdny ago

Nejdůležitější faktory při pěstování zdravých a silných rostlin

Úvod: Pro úspěšné pěstování zdravých a silných rostlin je důležité mít na paměti několik klíčových…

1 měsíc ago

Jak začít pěstovat marihuanu doma pro osobní potřebu

Úvod: Pěstování marihuany doma pro osobní potřebu se stává stále populárnější. Mnoho lidí se rozhoduje…

2 měsíce ago

Významné osobnosti a hnutí spojená s marihuanou

Úvod: Marihuanu lze nalézt ve spojení s mnoha významnými osobnostmi a hnutími po celém světě.…

3 měsíce ago

Původ a historické užití konopí po celém světě

Úvod: Konopí je rostlina s dlouhou historií a širokým rozšířením po celém světě. Jeho původ…

3 měsíce ago