Konopí a současnost podle Paula Benhaima

„Konopí a současnost Hemp for Victory (Konopí pro vítězství) je film, který se stal součástí kampaně, jíž chtěla americká vláda za 2. světové války podpořit a povzbudit americké farmáře, aby pěstovali konopí k válečným účelům. Dnešní návrat je pro konopí zadostiučiněním, kterým dokazuje své všestranné praktické využití. Konopí nabízí téměř neomezené možnosti. Už z něj dokážeme vyrobit chutné tyčinky, mléko, chléb, zmrzlinu, zakysané výrobky a olej, oděvy, létající talíře (a jiné výrobky z plastu), automobilové součástky, koňskou podestýlku, kosmetiku, palivo, papír, barvy a další nátěry.

Franklin Roosevelt řekl: „Je v lidské přirozenosti každou novou metodu vyzkoušet, a pokud selže, pak to upřímně přiznat a zkusit další, ale v každém případě stále něco zkoušet.“

Celosvětový výzkum a vývoj speciálních kultivarů vhodných pro specifické konečné využití (na semeno, zpracování dlouhých a krátkých vláken atd.) začal ovlivňovat hlavní průmyslová odvětví teprve nedávno. Pokroky v osevních postupech, technikách sklizně, odkorňování (jedné z forem zpracování) a ošetření enzymy zaručují, že konopí má pro budoucnost lidstva dlouhodobý význam.

Zde se budeme zajímat především o konopí jako zdroj potravy. Konopné semeno a jeho produkty jsou jednou z nejvýživnějších potravin na světě. Složení živin je obdivuhodné. Prakticky ho lze využít v některých neobvyklých, ale i tradičních receptech. Pro vysoký obsah bílkovin, esenciálních mastných kyselin, vitaminů, minerálů a enzymů je považováno za neocenitelnou součást optimální holistické stravy. Chutná jako ořech. Lze z něj vyrobit mléko, tvaroh, jogurt, olej, máslo a další výrobky použitelné v nejrůznějších jídlech.

Dnes víme, že konopné semeno je jedinou všeobecně rozšířenou rostlinnou surovinou pro získávání jedlého oleje, která obsahuje gamalinolenovou kyselinu (GLK). Poměr esenciálních mastných kyselin, které jsou pro organismus nezbytné, je v „dokonalé rovnováze“. Proto se může na rozdíl od oleje lněného, který má jednak nepříjemnou chuť a jenž po dvou letech může vést k nedostatku kyseliny linolové, používat v kuchyni dlouhodobě.“

Zdroj: BENHAIM, Paul. Konopí: zdraví na dosah : holistická kuchařka. Vydání druhé. Přeložila Kateřina ORLOVÁ. Frýdek-Místek: Alpress, 2019. Klokan (Alpress). ISBN 978-80-7633-093-1. s. 30-31.

admin

Share
Published by
admin

Recent Posts

Cannabidivarin (CBDV): Nový Pohled na Kanabinoidy v Konopí

Úvod Konopí (Cannabis sativa) je rostlina známá pro své mnohostranné využití, ať už jde o…

4 dny ago

Diskuze o vhodných způsobech regulace a zdanění marihuany

Úvod: Legalizace marihuany si vyžaduje řádnou regulaci a zdanění, aby se zajistila bezpečnost spotřebitelů a…

3 týdny ago

Vliv legalizace na kriminalitu spojenou s marihuanou

Úvod: Legalizace marihuany se stala významným tématem diskuse ve společnosti. Jedním z důležitých faktorů při…

1 měsíc ago

Různé modely legalizace marihuany ve světě

Úvod: V posledních letech byla legalizace marihuany jedním z nejvýraznějších trendů v oblasti legislativy a…

2 měsíce ago

Jak marihuana ovlivňuje spánek ve srovnání s jinými substancemi

Úvod: Spánek je klíčovým aspektem našeho fyzického a duševního zdraví. Mnoho lidí se uchyluje k…

2 měsíce ago

Marihuana vs. léky na předpis: výhody a nevýhody

Úvod: Marihuana a léky na předpis jsou dvě různé možnosti léčby a zvládání zdravotních problémů.…

2 měsíce ago