Konopí – celosvětové řešení nejen problémů výživy?
„Bylo by jistě přehnané tvrdit, že konopí dokáže zdokonalit pevnost všech materiálů, zvýšit výživnou hodnotu jakéhokoli jídla a vylepšit jakost naprosto všech výrobků. Surovinu s tak univerzálními vlastnostmi jsme na Zemi dosud nepoznali. Konopí však rozšiřuje řadu malého počtu rostlin, minerálů a fosilních paliv, které nalezly využití hned v řadě průmyslových odvětví. Dnes máme k dispozici dostatečný počet studií, které poskytují dobrý podklad pro budoucí výzkum a zavádění konopí do rozmanitých oblastí výroby.
V papírenském průmyslu je využití konopí z dlouhodobého hlediska velmi slibné. Není sice možné vyrábět stoprocentní konopný papír, ale měl by nahradit podstatnou část běžně používaných materiálů. Přísada konopí papír zpevní, prodlouží jeho trvanlivost, a tím zlepší kvalitu a odolnost výrobků z něj. Průmysl netkaných materiálů uplatní konopí spolu se lnem a jutou, dvěma význačnými, velmi podobnými plodinami, při výrobě dřevovláknitých desek, izolačních hmot, obalů na květináče a hnojiv. Konopí je konkurenceschopná surovina, která příslušné výrobky zpevňuje, zvyšuje absorpční schopnost a poměrně spolehlivě zajišťuje jejich biologickou rozložitelnost.
Stelivo pro dobytek se na konci 20. století stalo zřejmě nejlukrativnějším využitím technického konopí. Tento materiál má úžasnou absorpční schopnost, výhodnou pro trh. Průmysl umělých hmot začíná vidět v konopí alternativu k petrochemikáliím. Jsou vypracovány technologie na výrobu litých produktů, které tvoří pestrou škálu od květináčů a nádobí přes kreditní karty až k automobilovým součástkám a záchodovým mísám, z trvanlivých a řízeně biologicky rozložitelných materiálů. Termínem „řízená biologická rozložitelnost“ myslíme vlastnost materiálu, o němž víme, že se působením mikroorganismů rozloží za rok, 5, 10 či 50 let — to znamená ohromnou trvanlivost za předpokladu, že ani potom nezatíží životní prostředí. Biologicky rozložitelné a pevné látky schopné konkurence i z ekonomického hlediska velmi brzy nabídnou organizace, jako je Hemp Plastics (Plasty z konopí).
Oděvy z konopí se vyráběly celá staletí. Vyznačují se pevností, prodyšností, úžasnou trvanlivostí a skutečně přírodním vzhledem. V době moderních technologií si nesmíme konopí představovat pouze jako hrubý materiál vhodný na provazy a plachty. Právě v roce 2000, začínají italské a čínské přádelny produkovat mimořádně kvalitní vlákna. Ve směsi s hedvábím, lykrou a vinou (především australskou) je konopí pro zákaznickou veřejnost slibným a přitažlivým materiálem. Stojí za povšimnutí, že během posledních 10 let se mnoho menších společností snažilo podpořit konopné vlákno prodejem méně kvalitních materiálů. Výsledkem zastaralých či ručních metod zpracování jsou látky, které zdaleka nedosahují žádoucí a stanovené kvality. To ovšem patří minulosti. Budoucnost je slibnější.
Postačí, když řeknu, že konopí jako potravina již vstupuje na hlavní trhy. Výživové a funkční vlastnosti konopí při dodržení všech náležitých výrobních podmínek a ve spolupráci s organizacemi kontrolujícími kvalitu vysoce převyšují ostatní zdroje. Křupavý oříšek, o němž se říkalo, že je „dobrý, ale lepí se na zuby“, dnes nahrazuje měkké a chutné oloupané konopné semínko. Celé semeno samozřejmě z jídelníčku nadobro zmizet nemůže, protože je nejtrvanlivější přírodní formou konopné výživy. Křupavé přesnídávky si svou hodnotu a místo uchovají i nadále. Loupané semínko je sice pro zpracovatele choulostivější surovinou, ale svou ořechovou chutí a měkkostí se stává složkou, které patří přítomnost, ale i daleká budoucnost.
Co všechno konopí jako všestranná rostlina nabízí? Můžete nosit konopné oblečení, psát na konopný papír, jezdit autem na konopný olej a jíst konopná semena. Naši předci přežili mnoho studených a větrných zim především díky esenciálním mastným kyselinám (EMK) obsaženým v semenech, které posilují imunitní systém. EMK se vyznačují velmi malou trvanlivostí, a jak si vyložíme později, moderní strava je často na tyto životadárné tuky velmi chudá. Konopná semínka dokážou odstranit problémy, jež přinášejí průmyslově zpracované potraviny a moderní způsob života.“
Zdroj: BENHAIM, Paul. Konopí: zdraví na dosah : holistická kuchařka. Vydání druhé. Přeložila Kateřina ORLOVÁ. Frýdek-Místek: Alpress, 2019. Klokan (Alpress). ISBN 978-80-7633-093-1. s. 39-41.
Poslat komentář