Chronická zánětlivá střevní onemocnění patří dnes již mezi civilizační choroby, které postihují čím dál tím více především mladých lidí. Nejznámějším onemocněním je Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida. Léčba těchto nemocí je ovšem značně obtížná. Kanabinoidy, které jsou obsaženy v konopí, se v současné době stále častěji prezentují jako účinný a současně netoxický lék.
Dnes tyto onemocnění nejsou zatím konvečními metodami vyléčitelné, a proto se lékaři snaží pacientům přinejmenším ulehčit kombinací protizánětlivých léků, úpravou stravy a operacemi. Cílem lékařů je pacientům pomoci především od častých průjmů, rektálního krvácení, teplot, úbytku na váze a bolestí břicha.
Chronická zánětlivá střevní onemocnění neboli idiopatické střevní záněty (zkráceně IBD podle anglického názvu „inflammatory bowel disease“) se vyskytují především ve vyspělých zemích a u mladých lidí ve věku cca od 20 do 30 lety (25–30 % je diagnostikováno před dvacátým rokem života) a významně působí na kvalitu života nemocných i jejich nejbližších.
Příčina vzniku těchto chorob je zatím mlhavá, ví se pouze to, že organismus z nejasného důvodu začne zápasit proti vlastním buňkám. Imunitní systém zaútočí na vlastní tělo, a proto se tyto chronické diagnózy označují autoimunitní onemocnění. Jako u dalších civilizačních nemocí se debatuje o tom, že za vznik a rozvoj choroby může stres, nezdravá strava a užívání hormonálních preparátů či případně kombinace těchto činitelů.
V roce 2011 proběhl v Kanadě rozsáhlý výzkum u 191 pacientů s ulcerózní kolitidou a u 100 pacientů s Crohnovou chorobou. Studie se měla původně zaměřovat na něčeho jiného, než je léčba konopím. Během výzkumu ovšem vyšlo najevo, že více než padesát procent nemocných z obou skupin aplikovalo v nějaké formě konopí a zároveň pozorovalo pozitivní efekt. Zjistilo se také, že pacientů, kteří museli podstoupit operaci, aplikovalo konopí na zlepšení zdravotního stavu více než šedesát procent.
V Izraeli, kde se této oblasti věnují asi nejvíce, pochází nedávno dokončená studie, v jejichž závěru autoři konstatují, že osmitýdenní kouření konopí bohatého na THC vedlo k velkému zmírnění symptomů u deseti z jedenácti pacientů trpících Crohnovou chorobou, aniž by byly pozorovány vedlejší účinky. Je ovšem nutné provést i další výzkumy, a to s větším počtem pacientů a jinými způsoby aplikace, než představuje škodlivější kouření. Ovšem i tak konopí pomáhá při těchto chorobách zásadně zlepšovat fyzický i psychický stav nemocného, aniž by zároveň hrozily vedlejší účinky jako u tradičních chemických preparátů.
Úvod: Držení, prodej a distribuce marihuany jsou v mnoha jurisdikcích nelegální činnosti, které mohou mít…
Úvod: Řízení pod vlivem marihuany je nebezpečné a může mít vážné důsledky. Marihuana ovlivňuje kognitivní…
Úvod: Konzumace marihuany může mít různé účinky na tělo a mysl, ačkoli mnoho lidí ji…
Úvod: Marihuana obsahuje psychoaktivní látku známou jako tetrahydrokanabinol (THC), která ovlivňuje funkci mozku a může…
Úvod: Marihuana je psychoaktivní droga, která může mít různé účinky na tělo a mysl. Vedle…
Úvod: Marihuana obsahuje chemickou látku nazývanou tetrahydrokanabinol (THC), která má psychoaktivní účinky a ovlivňuje mozek…