Konopná brandy na vaření
V dnešním článku vám představíme postup na přípravu konopné brandy, které ovšem není vhodná na celovečerní popíjení, ale spíše na vaření a pečení.
Konopná brandy není určena k pohodovému popíjení, jak už bylo napsáno výše, avšak může být použita v kterémkoli receptu, jehož součástí je rum či brandy, jako např. v plněném koláči, neboli páji, brandy či rumem napuštěném piškotovém chlebíčku nebo drobném rumovém cukroví, a dokonce i ve vaječném koňaku, který obsahuje dostatečné množství mléka, vajec a muškátového oříšku ke zlepšení poněkud ostrého a surového charakteru nápoje.
Příprava konopné brandy je celkem jednoduchá. Nasypte konopný materiál, který máte zrovna po ruce, do zavařovací sklenice. Můžete použít cokoli, počínaje nejsilnějšími a nejcennějšími palicemi, přes nevyužité stonky a semena, a konče nevykouřenými jointovými špačky, samozřejmě bez papíru, ale toto je spíše pro „ostřejší“ borce. Vše zalijte rumem, brandy nebo chcete-li vodkou, uzavřete a nechte namočené přinejmenším jeden týden. Poté ponořte sklenici do hrnce s horkou vodou a otevřete víčko sklenice, aby mohly výpary volně unikat. Hrnec i se sklenicí postavte na sporák a 30 až 45 minut nechte vařit. Ještě horkou kapalinu sceďte přes sítko nebo plátýnko a přelijte jí čerstvý konopný materiál (semínka, listy, stonky apod.) a celý proces opět opakujte, nechte týden odstát a znovu povařte a přeceďte. Vše opakujte třikrát až čtyřikrát, až je likér pryskyřicemi dokonale nasycen a je již příliš hustý, než aby se do něj mohlo ještě něco extrahovat. Po konečném vylouhování finálně přefiltrujte do láhve s víčkem a uzavřete.
Láhev s konopnou brandy před použitím vždy dobře protřepejte, protože většina aktivních látek se usazuje na dně. Jeli roztok nasycen již přespříliš, může se stát, že se určité procento pryskyřic vysráží a vytvoří lepkavé „žmolky“, které se i po protřepáním nerozpustí, tyto žmolky je lépe odstranit, nebo znovu před použitím rozpustit. Před rozpuštěním není vhodné postavit hrnec s láhví rovnou na hořák, neboť by lahev mohla prasknout. Vodu raději přiveďte do varu a potom hořák vypněte, mezitím nechte na láhev s brandy téct teplou vodu z vodovodu, aby se ohřála, a až potom ji vložte do hrnce s horkou vodou. Pokud se žmolky nestačily na první pokus rozpustit, celý proces zopakujte. Láhev přitom ponechte otevřenou, aby z ní mohl vzduch a výpary volně unikat. Brandy přidávejte do receptů raději vždy teplou, zajistíte tím, že se poté v pečivu nesetkáte se žmolky.
Zdroj: GOTTLIEB, Adam. Vaříme s konopím. Olomouc: Votobia, 1995. ISBN 80-858-8570-0.
Komentáře
Poslat komentář