17 Červenec

Konopná mast – recepty

Autor: admin Kategorie: aktuality, Konopí jako lék Komentáře: 2

Jelikož receptů na konopnou mast není nikdy dost, přinášíme vám další dva.

„Příprava masti z rostliny konopí

Do uzavíratelné nádoby nalít Alpu (nebo jiný líh) a po hladinu napěchovat drceným konopím (kteroukoliv část kromě stonku a semene). Uzavřené a uskladněné na chladném tmavém místě necháme na 1-3 týdny. Po vylouhování přecedit zelenou tekutinu.

Část tekutiny muže být použita jako tinktura, resp. jako desinfekční přípravek. Na mírném ohni rozehřejeme sádlo (cca 200-250g), do kterého postupně vléváme vylouhovanou tekutinu. Velmi mírně několik minut povařujeme (nejlépe v hrnku vloženého do většího hrnce s vroucí vodou, abychom mast nepřipálili). Na talířek několikrát ukápneme rozehřáté sádlo, necháme vychladnout, abychom zjistili jeho hustotu. Pokud se zdá hustota taková, jakou má mast mít, můžeme mast z hrnku přelít do připravených, čistých nádob (např. do krabiček od krému nebo filmovek). Účinky masti a tinktury můžete prvotně vyzkoušet na zvířeti, na které obojí dobře působí při hojení ran, jizev, kožních ekzému apod.) Pokud mast nepomůže, rozhodně neuškodí!

konmast2

Mastička z konopí

Suroviny: při normální teplotě usušené samičí rostliny konopí, ručně rozdrcené (nikoliv na prášek), 100 procentní rostlinný tuk na smažení – např.: IVA, VISA, LUKANA, nelze použít vyškvařené vepřové sádlo.

Postup: 250g tuku dáme v hlubokém pekáči do trouby vyhřáté na 110°C. Po jeho rozpuštění přidáme 50g konopí a rozmícháme dřevěnou vařečkou. Teplotu udržujeme na 110°C po dobu 3 hodin a občas promícháme. Po 3 hodinách luhování vypneme troubu a necháme 24 hodin stát. Poté opět zahřejeme na 110°C na dobu 3 hodin a občas promícháme. Necháme vychladnout tak, aby tuk byl ještě tekutý, a prolisujeme jej přes plátýnko (např. hadr z prostěradla).

Mastička je hotova a plníme ji, pokud možno ještě tekutou, do kelímku. Zbylý konopný odpad lze ještě jednou vyluhovat. Postup je stejný, pouze použijeme poloviční množství tuku. Kvalita a účinky jsou stejně dobré jako u mastičky vzniklé z prvního luhování.

Účinky: Mast má antivirové, antibiotické, protiplísňové účinky. Pomáhá při zánětech, opruzeninách, proleženinách, oparech, ekzémech, poúrazových artrózách, bércových vředech, tlumí artritické bolesti atd.

Aplikace: Jednou až třikrát denně potřebná místa slabě natřít. Výjimečně se může objevit přecitlivělá reakce v místě aplikace napuchnutím.“

 

Populární je v dnešní době i konopná mast s kostivalem, který má skvělé účinky na pohybový aparát. Pokud chcete přidat do vaší konopné masti kostival, smíchejte ho s konopím a postupujte stejně.

Zdroj: www.grower.cz

Komentáře

  • Autor: Micky
    26/08/2016

    Zdravím…Mám dotaz.Vyrobil jsem si konopnou mast, tuk je tvořen asi ze 50% kokosového tuku,40%palmového a zbytek tedy 10% sádlo…Masti již nějakou dobu skladuji v lednici a na některých se na povrchu začíná tvořit plíseň….Je to na škodu a mastí se zbavit?Nebo stačí pouze odstranit plíseň a mast užívat dále?Četl jsem si Váš článek https://marijanka.cz/konopna-mast-recepty/ a napadlo mne jak je vbc správné je skladovat a jaká je asi jejich doba skladovatelnosti? Děkuji!

  • Autor: Jana
    5/11/2016

    Nevím proč by se nemohlo použít vyškvařené domácí sádlo? A píšete Ivu, Isu…? Vepřovè sádlo, je přeci nejlepší pro lidskou pokožku…

Poslat komentář

*