25 Říjen

Konopný papír včera, dnes a zítra

Autor: admin Kategorie: aktuality, Pěstování konopí Komentáře: 1

Konopný papír byl poprvé vyroben, kde jinde než ve starověké Číně před 2000 lety. Papír z konopí odolává rozkladu a časem nežloutne jako papír ze dřeva. Nedávno se našel v Číně jako důkaz trvanlivosti, zachovalý konopný papír starý více než 1500 let. Pro svou trvanlivost se tento papír, proto používal mnohem častěji než papyrusový papír. V Evropě a severní Americe se konopný papír běžně používal až do poloviny 20. století a jeho produkce představovala 70 – 90% světové produkce papíru. Používal se především na cenné dokumenty například ústavy, bankovky, deklarace a podobně. Také většina známých a hodnotných literárních děl minulosti (jako je například Guttenbergova Bible) nám byly zachovány jen díky trvanlivosti konopného papíru. Od poloviny 19. století se začalo ovšem rozšířeně využívat na výrobu papíru dřevo. Do tohoto období se lidé spoléhali pouze na roční úrodu lnu, bavlny a konopí.

Guttenbergova Bible

Guttenbergova Bible

I v současnosti se  konopí využívá pro výrobu papíru, kterou provozuje ovšem jen dvanáct papíren na světě, z toho čtyři jsou v Evropských zemích (Rakousko, Německo, Nizozemí…) a ostatní se nacházejí v Asii. Začínají se ovšem pomalu objevovat a další, ale nedají se zatím počítat do plnohodnotné konopné produkce. V České Republice se výrobou kvalitního  konopného papíru věnuje papírna Aloisov. Papír z konopí lze vyrábět buďto recyklací starých konopných materiálů anebo přímo ze stonků rostlin konopí. Konopí není ovšem jediným bezstromovým zdrojem vlákna, avšak je jedním z nejvýhodnějších. Z bezstromových zdrojů můžeme také uvést lisovanou cukrovou třtinu, máčený len, jutu, bambus, obilnou  slámu nebo také kopřivy a africký ibišek. Evidentní výhodou konopí je velice nízká náročnost na podnebí, půdu, péči a to je bez pochyb obrovská výhoda. Další výhodou je také nízký obsah ligninu, který se nachází v konopí a umožňuje tak ekologicky přijatelnější bělení papíru bez použití silných sloučenin chlóru. Výroba papíru z nedřevnatých bylin také může na rozdíl od tradičních celulózek ušetřit populaci ryb v říčních tocích.

Díky mnohonásobně větší pevnosti konopného vlákna je možné konopný papír recyklovat víckrát než papír ze dřeva, což je nedocenitelná vlastnost z pohledu potřeby zavádění nových technologií a obnovitelných zdrojů. Orientace na výrobu konopného papíru by mohla tak citelně omezit hrozivé tempo kácení lesů a tropických pralesů na celé planetě.

les

Další evidentní a poslední výhodou, kterou v tomto článku uvedeme je možnost zpracování kompletně celé rostliny, na rozdíl od výroby papíru ze dřeva, kdy je možné použít pouze část biomasy.

Poslední fakt závěrem a k zamyšlení. Přes 1/3 poražených stromů bylo v 80. letech zpracováno na papír. Světová spotřeba papíru stále vzrůstá a ještě bezpochyby bude. I když následky v podobě změn globálního klima a monokultur druhů jsou známé, proč tento masakr stále ještě pokračuje a stále velká část dřeva na výrobu papírů pochází z pralesů, deštných lesů a lesů Kanady a Norska? Není už nejvyšší čas se ohlédnout po alternativních možnostech, než bude opravdu pozdě?

Komentáře

Poslat komentář

*