Léčebné využití konopí dle současné medicíny 1
„Zvracení a nevolnosti při chemoterapii rakovin, léčby HIV/AIDS
Nevolnost a zvracení jsou doprovodným znakem určitých onemocnění a stavů jako je např. nemoc z ozáření, virová infekce, stavy po porodu, pooperační stavy, otravy, agresivní léčba rakoviny nebo HIV/AIDS. V mozku, v jádře solitárního tlaku je vysoká koncentrace kanabinoidních receptorů, které sehrávají významnou roli v kontrole nevolnosti. Existuje nejrozsáhlejší výzkum, který je zaměřen na kontrolu nevolnosti a zvracení pomocí marihuany v důsledku agresivní cytostatické protirakovinné léčby a léčby HIV/AIDS.
Obvykle se v takovýchto případech předepisují léky, které mají velké množství vedlejších účinků, omezenou účinnost, vyvolávají nežádoucí stavy jako je ospalost a psychický útlum. „Ve studii Americké společnosti klinické onkologie“ sdělilo svůj názor na účinnost a bezpečnost syntetického THC a kouřené marihuany, určené pro pacienty 1035 specializovaných lékařů. Pacienti kouřící marihuanu pro úlevu od nevolnosti a zvracení tvrdí, že tabletové či kapslové užívání THC není tak účinné jako kouření marihuany. Zdůrazňují rychlejší nástup účinků a menší pravděpodobnost předávkování se, než jak je to u tabletové formy. Kanabidiol, Kanabingerol a další obsahové látky z konopí mají prokázaný antikonvulzivní (proti křečový) anxiolytický, (tlumící úzkost), antipsychotický a protizánětlivý účinek, spojen s potlačením nevolnosti. (Milovský a kol., 2008, s. 407)
Zelený zákal (Glaukom)
„Zelený zákal je onemocnění oka spočívající ve zvýšeném množství a tlaku nitrooční tekutiny“. Nitrooční tekutina tlačí na sítnici, kde dochází k degeneraci a utlačování světločivých tělísek a způsobuje nevratné poškození, poruchy vidění. Existuje chronický glaukom, který se vytváří postupně, nemusíme si toho určitou dobu vůbec všimnout, léčí se medikamentózně, vkapáváním léků do oka pro snížení nitroočního tlaku. Nevýhodou této léčby je, že hodně léků má vedlejší účinky, které mohou způsobovat astma, pálení nebo změnu barvy očí. Aktuální glaukom je doprovázen bolestmi hlavy, oka, nevolnosti a zvracení a je nutné podstoupit operační zákrok. Díky vlastnostem účinných kanabinoidů a AEA enzymatické aktivity v oku, bylo dokázáno značné snížení nitroočního tlaku po použití marihuany, vyplívající ze studií 70 let. minulého století a dalších novějších prací, které tento objev potvrzovaly. Užívání marihuany není učeno přímo do oka, protože látky v ní obsažené se nerozpouští ve vodě, proto se užívá kouřením, inhalací par, požitím nebo nitrožilně. (Milovský a kol., 2008 s. 408)“
Zdroj: MĚŘIČKOVÁ, Kristýna. MARIHUANA V MEDICÍNĚ. Olomouc, 2015. Bakalářská práce. Univerzita Palackého v Olomouci, Cyrilometodějská teologická fakulta, Katedra křesťanské výchovy. Vedoucí práce PhDr. Mgr. Petra Potměšilová, Ph.D.
Komentáře uzavřeny.