Konopí je staletími prověřenou léčivou bylinou. Již v nejstarším psaném lékopisu Pen T’sao je konopí považováno za „elixír nesmrtelnosti“, léčící všechny nemoci od zácpy, menstruačních bolestí a deprese až po dnu. O léčebném využití konopí hovoří také „Egyptian Eber Papyrus“ ze 16. st. př. n. l. Německý etnobotanik Christian Rätsch sesbíral spousty tradičních šamanských receptů ze všech koutů Asie, Afriky, arabského světa i Evropy a konopí se v nich používá spolu s dalšími bylinami pro léčbu mnoha nemocí nebo jako přírodní afrodisiakum. Řada primitivních a přírodních národů užívá konopí dodnes. V Zimbabwe je běžným lékem proti malárii a otravě krve, v Jihoafrické republice vdechují ženy kmene Suto kouř z konopných květů pro ulehčení při porodu. Tradiční znalosti o léčebných účincích konopí se ovšem uplatňovaly i v době poměrně nedávné, na anglickém královském dvoře ještě v 19. století lékaři královny Viktorie předepisovali samotné královně konopí jako účinný lék při menstruačních bolestech. Konopné tinktury byly v tomto čase jedním z nejprodávanějších medikamentů. Například ve Švýcarsku se tradiční léčba konopím udržela déle než v jiných evropských státech a na některých místech se využívá ještě dnes. V Schröterově knize “Pokladnice léčivek“ (Basilej, 1911) se dočteme, že konopí bylo v medicíně užíváno například takto. „Po roztlučení a svaření olejnatých semínek dostaneme čaj, který užíváme proti bolestem močových cest. Vařená v mléce se osvědčila proti kašli. Konopné obklady přikládáme na otoky a také na oteklé oči, stejně jako při dně a revmatu. Roztlučený konopný kořen léčí popáleniny a opařeniny, když jej přikládáme na jizvy.”
Výzkum léčebných vlastností konopí i přes útlum běžného používání ve 20. století pokračoval. Největší význam je dnes přikládán květům (tzv. palicím) samičích rostlin konopí indického, které obsahují nejvíce aktivní složky THC. THC je pouze jednou z asi dalších 600 substancí obsažených především v konopné pryskyřici. THC zmírňuje bolest, úzkost, pocity nevolnosti a silně zvyšuje chuť k jídlu, dále snižuje nitrooční tlak a uvolňuje svalové napětí. Testy na krysách dokázaly schopnost zastavit růst rakovinných nádorů. Léčivé vlastnosti ovšem vykazují i další látky obsažené v konopí. V 50. letech provedl tým profesora Kabelíka na Palackého univerzitě v Olomouci rozsáhlý výzkum, který potvrdil antibiotické účinky extraktů z konopí. Extrahované látky dokonce účinkovaly i na bakterie běžně odolné vůči penicilinu. Hlavní účinnou látkou byl v tomto případě cannabidiol (CBD), který je hojně obsažen také v konopí setém, které neobsahuje složku THC. Stejná studie prokázala výborné výsledky při léčbě oparů, paradentózy a dalších stomatologických potíží. Krom rychlého hojení dokázal konopný lék přiložený přímo na postižené místo účinně ztlumit bolest.
Dostupné léky
V několika státech USA, v Austrálii, Kanadě, Nizozemí a ve Velké Británii je povolen prodej tzv. lékařské marihuany na předpis. Některé státy umožňují pacientům pěstovat si svůj vlastní lék, což je situace naprosto vyhovující všem stranám. V lékárnách se prodávají také léky s výtažky konopí či syntetickým THC. Léky jako je Marinol či Cesamet jsou předepisovány pacientům při chemoterapii nebo při léčbě těžkých migrén. Dle zkušeností pacientů je ovšem účinnost léků nižší než účinnost marihuany samotné, ta totiž obsahuje celý komplex účinných látek, které se vzájemně doplňují. Větší úspěch zaznamenávají ústní spreje určené hlavně ke zmírnění astmatických záchvatů.
Kosmetika z konopí
Četné výzkumy prokázaly, že konopný olej působí díky vysokému obsahu nenasycených mastných kyselin, hydratačním a antibakteriálním vlastnostem na pokožku a vlasy lépe než ostatní běžně dostupné rostlinné oleje jako olivový, avokádový nebo mandlový. V dnešní době je konopný olej základní surovinou při výrobě mýdel, krémů, šamponů, sprchových gelů, balzámů na rty, vůní do koupelí a léčivých mastí. Pomáhá udržovat hebkou pokožku a zdravé vlasy, chrání před vysoušením, předčasnou tvorbou vrásek a před silným slunečním zářením. Navíc se dobře roztírá.
Léčivá síla semínka
I když konopná semínka neobsahují THC, jejich léčivá schopnost je díky esenciálním mastným kyselinám, bílkovinám, vláknině, vitamínům a minerálům rozhodně významná. Překlad 400 let starého čínského lékopisu „Pen T’sao Kang Mu“ popisuje použití konopných semen následovně. „Uzdravuje a pomáhá ve všech hlavních oblastech čchi. Předci používali tento lék pro zachování plodnosti, síly a energie a proti stárnutí… Může léčit neurologická poškození způsobená mrtvicí a nadměrné pocení. Zlepšuje stav močových cest a průchod moči. Pomáhá překonat dlouhodobé problémy s krevním oběhem, uzdravuje krev, tep, žíly i tepny… Vlasy toho, kdo si s nimi umyje hlavu, prostou rychleji a budou správně promaštěné.“ Pojídání celých semen i se slupkou podporuje trávení, zamezuje kvasným pochodům a poruchám vyplývajícím z plynatosti, brání vzniku toxických látek, zánětu střev a přemnožení nežádoucích bakterií. Také podporuje růst užitečných mikroorganismů a zabraňuje ukládání cholesterolu v krvi. Vláknina obsažená v semenech díky svým antioxidačním vlastnostem chrání před rakovinou prsu, střev, prostaty i konečníku, snižuje hrozbu angíny, zánětů, působí proti zadržování vody i vysokému krevnímu tlaku. Pozitivní účinky esenciálních kyselin a bílkovin na imunitní systém člověka jsou využívány při léčbě pacientů trpících rakovinou, kardiovaskulárními chorobami, zakrněním žláz, žlučovými kameny, ledvinovou degenerací, suchou kůží, slabým imunitním systémem, akné a menstruačními problémy. Například již 15 gramů konopných semen denně značně snižuje problémy související s premenstruačním syndromem. Zařazení omega-3 a omega-6 kyselin do jídelníčku jednoznačně zlepšuje stav dýchacích cest, působí proti vypadávání vlasů, lupénce i chudokrevnosti. Esenciální mastné kyseliny také přeměňují kyselinu mléčnou, která je zodpovědná za bolest svalů po namáhavém cvičení, na neškodnou vodu a oxid uhličitý. I proto se konopné potravinové doplňky stále častěji stávají součástí vyvážené stravy, jak rekreačních, tak i vrcholových sportovců, kterým umožňují zkrátit čas regenerace. Kyselina gamma-linolová zmírňuje příznaky revmatické artritidy a s vitaminem D zvyšuje vstřebávání vápníku, zlepšuje pevnost kostí a pomáhá předcházet řídnutí kostí. Bílkovina obsažena v konopí také odstraňuje příznaky spousty nemocí, včetně Parkinsonovy choroby a AIDS. Kyselina glutamová, neurotransmitér, který se v konopném semínku také v hojné míře vyskytuje, mírní onemocnění způsobená stresem. Konzumace konopného semínka je účinná také při léčbě Alzheimerovy choroby a kornatění cév.
KLVAŇOVÁ, Linda a Michal RUMAN. Konopí – staronový přítel člověka. Chvaleč: Konopa, 2008. ISBN 978-80-254-1825-3.
Úvod: Držení, prodej a distribuce marihuany jsou v mnoha jurisdikcích nelegální činnosti, které mohou mít…
Úvod: Řízení pod vlivem marihuany je nebezpečné a může mít vážné důsledky. Marihuana ovlivňuje kognitivní…
Úvod: Konzumace marihuany může mít různé účinky na tělo a mysl, ačkoli mnoho lidí ji…
Úvod: Marihuana obsahuje psychoaktivní látku známou jako tetrahydrokanabinol (THC), která ovlivňuje funkci mozku a může…
Úvod: Marihuana je psychoaktivní droga, která může mít různé účinky na tělo a mysl. Vedle…
Úvod: Marihuana obsahuje chemickou látku nazývanou tetrahydrokanabinol (THC), která má psychoaktivní účinky a ovlivňuje mozek…