Legalizace po česku část 2.
„Někteří pacienti navíc potřebují i více než povolených 30 gramů měsíčně, což je bude vést buď opět na černý trh, nebo k tomu, aby si konopí vypěstovali sami. Při zmíněné ceně by 30 gramů představovalo měsíční náklady ve výši až devět tisíc korun, což je pro většinu českých pacientů příliš vysoká částka, jelikož zdravotní pojišťovny léčebné konopí nehradí a v nejbližší době se na tom nejspíše nic nezmění. V nejbližší době by se však měl tento limit zvýšit až na 180g na osobu za měsíc. To už je množství, které se dá pro většinu pacientů považovat za dostatečné, ovšem při současné ceně by znamenalo výdaj přes padesát tisíc korun za měsíc. V průzkumu provedeném serverem magazin-legalizace.cz by 77 % dotázaných za léčebné konopí nezaplatilo více než 100 Kč za gram. Necelá třetina respondentů by dokonce nebyla ochotna zaplatit za gram konopí ani korunu.
V současnosti se tedy vítěz tendru připravuje na produkci prvního českého léčebného konopí. Další tendry jistě budou následovat. Česká republika by však, vzhledem k již tak dost velkým průtahům, měla postupovat rychleji. Podanou přihlášku do tendru na dodávání léčebného konopí mělo i několik českých univerzit, mezi nimi i Mendelova univerzita v Brně. Ta v nedávné době ve skleníku na střeše jedné z budov bez patřičných povolení pěstovala zhruba sto rostlin konopí, které byly ovšem inspektorem ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv nalezeny ve zuboženém stavu, napadnuté škůdci a v nevhodných podmínkách. Mendelova univerzita tak konala na popud oddělení kriminalistiky policie ČR v Ostravě s vědomím tamního státního zastupitelství. Právně zajímavým faktem je skutečnost, že i když toto jednání naplňuje minimálně formální znaky trestného činu nedovoleného pěstování rostlin obsahujících omamné a psychotropní látky (OPL) podle § 285 TZ, státní zastupitelství toto jednání neshledalo jako protiprávní s odvoláním na § 31 trestního zákona (TZ). Podle něho „trestný čin nespáchá, kdo v souladu s dosaženým stavem poznání a informacemi, které měl v době svého rozhodování o dalším postupu, vykonává v rámci svého zaměstnání, povolání, postavení nebo funkce společensky prospěšnou činnost, kterou ohrozí nebo poruší zájem chráněný trestním zákonem, nelze-li společensky prospěšného výsledku dosáhnout jinak.“ Ředitel Národní protidrogové centrály plk. Mgr. Jakub Frydrych vyjádřil názor, že uvedené jednání není trestným činem, jelikož nedosahuje potřebné úrovně společenské škodlivosti podle § 12 odst. 2 TZ.“
Zdroj: KUDLÁČEK, Filip. Právní aspekty legalizace konopí v České republice. Brno, 2015. Diplomová práce. Právnická fakulta Masarykovy univerzity.
Poslat komentář