9 Září

Marihuana a léčba roztroušené sklerózy

Autor: admin Kategorie: aktuality, Konopí jako lék, Legalizace konopí Komentáře: 0

Roztroušená skleróza je onemocnění centrálního nervového systému (mozku a míchy), při němž dochází k poškození obalů nervových vláken (demyelinizaci). Poškození způsobují buňky vlastního imunitního systému těla – jde o tzv. nemoc autoimunitní. Co vede imunitní systém k tomu, aby začal poškozovat nervové buňky, není známo. Uvažuje se o genetice, znečištění životního prostředí, retrovirech. Nemoc postihuje lidi ve věku 20-40 let, častěji ženy.

Průběh nemoci je různý, od ojedinělých epizod mírných neurologických potíží až po zanechávání trvalých následků v podobě invalidity. Ačkoli nejde o nemoc smrtelnou, nedá se vyléčit. Moderní léčiva dokáží u mnohých pacientů průběh nemoci zpomalit a odvrátit riziko vzniku invalidity. Výzkum nových způsobů léčby neustále probíhá, avšak ne všechny obtěžující příznaky pojící se s roztroušenou sklerózou (jako je bolest, třes, zvýšené svalové napětí) umí současná medicína uspokojivě zmírnit. Proto se hledají nové možnosti, jak pacientům ulevit, včetně alternativních způsobů léčby. Využití marihuany je jednou z často diskutovaných otázek. V mozku jsou receptory, které reagují na marihuanu. Nacházejí se v oblastech, kde mohou pomoci ovlivnit obtěžující příznaky. I marihuana je proto předmětem vědeckého výzkumu roztroušené sklerózy. Slibné výsledky však narážejí na překážky. Je zde problém legislativní (v mnoha zemích je marihuana ilegální drogou) a problém vedlejších účinků (poruchy paměti, zhoršené rozpoznávací schopnosti, změny nálad). Není dořešena ani forma podávání marihuany pacientům. Kouřením není možno zajistit podání správné dávky. Ideálem by bylo zajistit podávání ve formě tablet či spreje. V současnosti je i v České republice k dostání (na lékařský předpis) ústní sprej Sativex, obsahující hustý konopný extrakt, který umí některým pacientům ulevit od svalového napětí.

shop

Třebaže nebylo doposud prokázáno, že by marihuana uměla chorobu zpomalit, mnoho pacientů se po vykouření marihuany subjektivně cítí lépe. Důležité je však pamatovat na to, že užívání marihuany v žádné podobě nenahrazuje standartní léčebný postup a její užití jako doplněk léčby by mělo probíhat jen pod dozorem lékaře.

Zdroje:

Co je to roztroušená mozkomíšní skleróza [online] [cit. 2014-08-29] Dostupné z: http://www.ereska.cz/Marijuana[online] National Multiple Sclerosis Society [cit. 2014-08-29] Dostupné z: http://www.nationalmssociety.org/Treating-MS/Complementary-Alternative-Medicines/MarijuanaMedical Marijuana May Ease Some MS Symptoms [online] Multiple Sclerosis Health Centre [cit. 2014-08-29] Dostupné z: http://www.webmd.com/multiple-sclerosis/news/20140428/medical-marijuana-may-ease-some-ms-symptoms-study-concludesSativex Oromucosal Spray [online] SÚKL [cit. 2014-08-29] Dostupné z: http://www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?kod=0177547

Komentáře uzavřeny.