21 Březen

Marihuana a lékařské využití

Autor: admin Kategorie: aktuality, Konopí jako lék, Legalizace konopí Komentáře: 0

„Lékařský výzkum stále více ukazuje, že má marihuana celou řadu možných lékařských využití. Ukázalo se, že marihuana příznivě působí na snižování nevolnosti doprovázející chemoterapeutickou léčbu rakoviny, u pacientů s AIDS povzbuzuje chuť k jídlu a u nemocných, kteří trpí zeleným zákalem, snižuje nitrooční tlak. Působí také ke snížení bolesti při onemocnění svalů a kostí (snižuje svalové křeče při úrazech páteře a roztroušené skleróze). Pilulky se syntetickým THC se dají koupit na předpis. Čisté THC však může vyvolat nepříjemné vedlejší psychoaktivní účinky.

Také dermatologie využívá léčebných účinků této rostliny. Konopná bylina je unikátní hlavně díky vysokému obsahu nenasycených mastných kyselin. Jednou z nich je kyselina gamalinoleová, která je svým složením velmi podobná kožnímu tuku. Kyselina gamalinoleová ovlivňuje vodní hospodářství kožní buňky a zamezuje tak nadměrným ztrátám tekutin. Konopný olej zamezuje množení bakterií na kožním povrchu – působí baktericidně. Má protizánětlivé a regenerační vlastnosti, je vhodný i pro citlivou pleť.

Kosmetika vyráběná z konopí je vhodná jako prevence pro ekzematicky, pro lidi se suchou pokožkou i pro ty, kteří trpí lupénkou. Konopný olej se vyrábí ze speciálně šlechtěného konopí, které obsahuje minimum psychoaktivních látek. Preparáty konopné kosmetiky jsou výjimečné obsahem vitagenů z léčivého vyšlechtěného technického konopí.

Třicet pět států USA od sedmdesátých let schválilo užívání marihuany jako léku (federální zákony však státům neumožňují zlegalizovat dodávky marihuany). Marihuana by měla být tedy přesunuta do Seznamu č. 2 (nebezpečné drogy s omezeným lékařským využitím), což by dovolovalo použít ji jako předepsaný lék, zatímco jinak by zůstala ilegální.

14. září 2008 uveřejnil Science Daily, že výzkumníci z Imperial College v Londýně přišli na to, že mechanismus, kterým receptory CB2 ulevují od bolesti, je podobný tomu, jako pracují opiátové receptory pod účinky morfinu a může tedy nabídnout alternativní možnosti pro léčbu akutní bolesti. Výsledky výzkumu ukazují, že se může ulevit od bolesti zaměřením se na cannaboidní receptor CB2 bez vedlejších účinků, které mají lidé s marihuanou spojené. Nyní se plánují další klinické výzkumy drog, které by se měly zaměřit na receptor CB2.“

Zdroj: WINKLEROVÁ, Barbora. NAŠE SPOLEČNOST A MARIHUANA. Brno, 2009. Bakalářská práce. Masarykova univerzita. Vedoucí práce PhDr. Milan Valach, Ph.D.

Poslat komentář

*