Marihuana a zákony v USA – část 1.
Vítejte u našeho několika dílného seriálu o marihuaně a jejím postavení v jednotlivých státech USA. Postupně Vám budeme přinášet informace, jak se který stát v Americe staví k problematice marihuany a jejího držení. V dnešním prvním díle seriálu se dozvíte, všeobecné informaci a marihuaně ve Státech.
Navzdory obecnému kulturnímu přijetí i ekonomické popularitě konopí v současné Americe (vládní data ukazují, že téměř 30 miliónů američanů ročně konzumuje marihuanu, a konopí se tradičně řadí mezi prvních pět tamních tržních plodin), v dnešní době existuje velice různorodá směsice městských, státních i federálních trestů zaměřených na osoby, které konzumují marihuanu.
Od roku 1965 bylo ve Státech zatčeno téměř 20 miliónů občanů v kauzách spojených s marihuanou, ovšem devět z deseti případů za pouhé držení konopí. Každých třicet osm sekund je ve Státech někdo zatčen kvůli konopí (např. v roce 2008 bylo zatčeno 848 000 osob).
Zákony o konopí se v rámci USA se velmi různí. Pokud policista zadrží osobu s malým množstvím marihuany, závisí rozhodnutí, zda bude potrestán pouze malou pokutou, nebo zatčen a předán justici, hlavně na jednom faktoru a tímto faktorem je bezesporu geografie.
Pokud uživatel marihuany s jednou uncí (cca 28 g) drogy v kapse pojede napříč Státy z Portlandu ve státě Maine (kde je konopí dekriminalizováno od roku 1978), pak na této cestě do druhého Portlandu ve státě Oreg (kde bylo konopí poprvé dekriminalizováno v roce 1973) změní tato unce dvanáctkrát svůj právní status. Každopádně, pokud by se tito cestovatelé z Portlandu do Portlandu dostali do styku s policií a jejich konopí by bylo nalezeno ve státech jako Indiana, Iowa, Kansas, Utah, Jižní Dakota nebo Idaho, pak by tito „kriminálníci“, kteří přechovávají konopí, byli bez váhání zatčeni a hrozilo by jim trestní stíhání a případné věznění na dva roky.
Občan státu Ohaio může mít u sebe až 100 gramů (3,5 unce) marihuany a obávat se může pouze pokuty ve výši 100 dolarů, což je považováno za stejně bezvýznamné jako drobný dopravní přestupek. Kdyby byl uživatel trávy přistižen se stejným množstvím drogy v sousední Indianě, byl by okamžitě zatčen a obviněn jako dealer marihuany, a to pouze na základě množství drogy, kterou má u sebe.
Přechovávání malého množství konopí u dospělých osob dekriminalizovalo rovněž několik velkých amerických měst, např. Ann Arbor, Columbia, Madison, Milwaukee, Missoula, Seattle a Topeka. V lednu 2008 uveřejnilo město Seattle zprávu, která se týká programu o policejním dohledu Iniciativa 75 – voličská iniciativa z roku 2003, která prosadila, že zatčení kvůli marihuaně je věc s nejnižší policejní prioritou.
Zdá se, že zavedení Iniciativy 75 neprovázejí žádné nepříznivé důsledky. Konkrétní výsledky jsou následující:
– Žádný zjevný nárůst konzumace konopí mezi mladistvými.
– Žádný zjevný nárůst kriminality.
– Žádný nepříznivý dopad na veřejné zdraví.
Naopak se zdá, že Iniciativa 75 přináší zlepšení v následujících ohledech:
– Snížení počtu dospělých, kteří kvůli osobnímu užívání marihuany trpí současným systémem trestního soudnictví.
– Část bezpečnostních zdrojů, dosud vyhrazených na případy souvisejících s marihuanou, mohla být přidělena na jiné účely podle priorit veřejné bezpečnosti.
Částečná legalizace v Seatlu tedy přispěla k lepší bezpečnosti ve městě. Pokráčování článku příště.
Přeloženo z:
HOLLAND, Julie. The pot book: a complete guide to cannabis : its role in medicine, politics, science, and culture. Rochester, Vt.: Park Street Press, c2010, xxiv, 551 p. ISBN 15-947-7368-8.
NORML: Working to reform marijuana laws [online]. 2014 [cit. 2014-09-24]. Dostupné z: http://norml.org/
Komentáře