18 Březen

Marihuana a zákony v USA – Michigan

Autor: admin Kategorie: aktuality, Legalizace konopí, Marihuana a USA Komentáře: 0

V americkém Michiganu činí trest za užívání marihuany až 90 dní ve vězení s pokutu do 100 dolarů. Za držení marihuany v jakémkoli množství hrozí trest až jeden rok ve vězení s pokutou do 2 000 dolarů, pokud se však držení objevilo ve veřejném či soukromém parku, tresty se zvyšují až na teoretické 2 roky ve vězení. Propuštění na podmínku je možné ve všech případech užívání a držení konopí. Dealování drogy bez protihodnoty je přestupkem, který je trestán až rokem ve vězení s pokutou do 1 000 dolarů. Za pěstování do 20 rostlin či prodej do 5 kilo drogy následuje trest až 4 roky ve vězení a pokuta do 20 000 dolarů. Za pěstování nad 20 rostlin konopí či prodej nad 5 kilo konopí následuje trest až 7 let ve vězení s pokutou do 500 000 dolarů. Pěstování nad 200 rostlin konopí či prodej nad 45 kilo drogy je trestáno až 15 lety odnětí svobody s pokutou do 10 000 000 dolarů.

Prodej věci, které slouží k výrobě a užívání drog lze trestat až 90 dny ve vězení s pokutou do 5 000 dolarů. Zatčení za prodej takovýchto předmětů předchází příkaz k zastavení činnosti a dodržení tohoto příkazu se považuje za kompletní obhajobu tohoto obvinění.

V praxi je osoba přistižena s marihuanou, v případě prvního proviněníl, povinna zaplatit pokutu 25 dolarů, v případě dalšího provinění 50 dolarů a 100 dolarů za třetí a následná provinění, nenásledují žádné tresty vězení ani podmínečné tresty. Tato praxe se ovšem nevztahuje na objekty univerzit, například na studentské koleje. Univerzity v Michiganu mají mnohem striktnější politiku týkající se držení a užívání.

univerzita

Knihovna právnické fakulty Michiganské Univerzity

4. listopadu 2008 schválilo 63 procent voličů Návrh 1 a ten vstoupil v platnost 4. prosince 2008. Tento zákon na státní úrovni ruší tresty za užívání, držení a pěstování marihuany pro pacienty, kteří vlastní písemné potvrzení svého lékaře, které povoluje léčebné užívání marihuany. Pacienti, kteří mají diagnostikovánu některou z následujících chorob, jsou pod právní ochranou tohoto zákona: rakovina, zelený oční zákal, pozitivní nález viru nedostatečnosti imunity (HIV), AIDS, žloutenka typu C, amyotropní laterální skleróza, Crohnova nemoc, agitace Alzheimerovy choroby, hereditární osteoonychodysplázie nebo léčba těchto stavů. Pod ochranou zákona jsou také pacienti, trpící nějakou chronickou či zeslabující chorobou nebo zdravotním stavem či léčbou, způsobující jeden nebo více následujících stavů: kachexie nebo úbytě (syndrom způsobující hubnutí), ostrá a chronická bolest, prudká nevolnost, záchvaty včetně těch příznačných pro epilepsii, ale i jiných, nebo prudké a úporné svalové křeče včetně těch příznačných pro roztroušenou sklerózu, ale i jiných. Pacienti a jejich hlavní pečovatelé, mohou držet max. 12 rostlin konopí, uchovávaných v uzavřeném a uzamčeném zařízení nebo 2,5 unce, asi 70 g, použitelné marihuany. Zákon zavádí důvěrný státem provozovaný registr pacientů, který oprávněným pacientům vydává identifikační karty. 6. dubna 2009 začal stát oficiálně přijímat přihlášky do tohoto programu.

V Michiganu jsou uznávány i platné karty registru léčebné marihuany jiných států, pokud vlastník karty dodržuje limity držené marihuany, které jsou kladeny na místní držitele karet.

Přeloženo z:

HOLLAND, Julie. The pot book: a complete guide to cannabis : its role in medicine, politics, science, and culture. Rochester, Vt.: Park Street Press, c2010, xxiv, 551 p. ISBN 15-947-7368-8.

NORML: Working to reform marijuana laws [online]. 2014 [cit. 2014-09-24]. Dostupné z: http://norml.org/

Zákony o léčebné marihuaně: Mich. Comp. Law §§ 333.26421 – 333.26430 (2008)

Michiganský program léčebné marihuany (Michigan Medical Marijuana Program, MMMP) – Michigan.gov/mmp

Společenství michiganské léčebné marihuany (Michigan Medical Marijuana Association) – http://michiganmedicalmarijuana.org

Poslat komentář

*