4 Listopad

Marihuana a zákony v USA – Montana

Autor: admin Kategorie: aktuality, Legalizace konopí, Marihuana a USA Komentáře: 0

Ve státě Montana je držení až 60 gramů marihuany jen přestupkem, který lze ale trestat až 6 měsíci vězení a pokutou 100 – 500 dolarů při prvním provinění. V případě dalších provinění se sankce navyšují rovnou na 3 roky ve vězení a pokutu do 1 000 dolarů. Držení množství nad 60 gramů drogy je trestáno až 20 lety ve vězení s pokutou do 50 000 dolarů.

Produkce až libry, asi 450 g, konopí podléhá trestu až 10 let ve vězení s pokutou do 50 000 dolarů. V případě množství nad libru či  více než 30 rostlin následuje povinný minimální trest 2 roky až doživotní s pokutu do 50 000 dolarů. U dalších opakujících se odsouzení lze trest teoreticky zdvojnásobit.

Prodej či distribuce drogy je trestána sazbou na rok vězení až doživotí s pokutou do 50 000 dolarů. Prodej mladistvému přináší navýšení trestu o 2 roky po doživotí s pokutou do 50 000 dolarů. Prodej jakéhokoliv množství v okruhu tisíce stop, asi 300 m, od školy také navyšuje daný trest na 3 roky po doživotní vězení s pokutou do 50 000 dolarů. Za jakákoliv odsouzení za drogy dále následuje absolvování informačního programu o nebezpečných drogách. Pokud soud pociťuje, že uvěznění není oprávněné, může využít i alternativních trestů např. pokuty, léčbu drogové závislosti, veřejně prospěšné práce či podmínečné propuštění. Trest za držení a prodej věcí sloužících k výrobě nebo užívání drogy je až půl roku ve vězení s pokutu do 500 dolarů.

card

2. listopadu 2004 schválilo 62% voličů Iniciativu 148, tento zákon vstoupil v platnost toho samého dne. Zákon na státní úrovni ruší tresty za užívání, držení a pěstování marihuany pro pacienty, vlastnící písemné potvrzení svého lékaře, které umožňuje léčebné užívání konopí. Pacienti, kteří mají diagnostikovánu některou z následujících chorob, jsou pod právní ochranou tohoto zákona: kachexie či úbytě, což je syndrom způsobující hubnutí, ostrá či chronická bolest, prudká nevolnost, záchvaty včetně těch příznačných pro epilepsii, ale i jiných, prudké a úporné svalové křeče včetně těch příznačných pro roztroušenou sklerózu nebo Crohnovu chorobu, ale i jiných. Pacienti a také jejich hlavní pečovatelé mohou držet maximálně 6 rostlin konopí. Zákon také společně zavádí důvěrný státem provozovaný registr pacientů, který pacientům vydává identifikační karty.

V tomto státě jsou uznávány i platné registrační karty léčebné marihuany jiných států, které povolují léčebnou marihuanu, ovšem pouze pokud se držitelé karet jiných států řídí místními limity pro držení léčebné marihuany.

Přeloženo z:

HOLLAND, Julie. The pot book: a complete guide to cannabis : its role in medicine, politics, science, and culture. Rochester, Vt.: Park Street Press, c2010, xxiv, 551 p. ISBN 15-947-7368-8.

NORML: Working to reform marijuana laws [online]. 2014 [cit. 2014-09-24]. Dostupné z: http://norml.org/

Montana Medical Marijuana Act, Mont. Code Ann. §§ 50-46-1 do 50-46-2 (2007)

www.dphhs.mt.gov/medicalmarijuana

Poslat komentář

*