21 Únor

Marihuana a závislost

Autor: admin Kategorie: aktuality, Konopí jako lék Komentáře: 0

„Cannabis bývá řazen mezi tzv. „měkké“ drogy. Měkké drogy jsou drogy s akceptovatelným rizikem. Mezi tyto drogy řadíme kávu, tabákové výrobky, produkty konopí a samozřejmě alkohol. „Měkký“ má v této souvislosti význam „nečiní tělesně závislým“. To se však týká marihuany jen podmíněně a zcela se tu pomíjí aspekt potenciálu psychické závislosti. Pojem „měkký“ naznačuje, že určité substance jsou relativně neškodné, na rozdíl od tzv. „tvrdých“ drog. Dovolím si však tuto definici přirovnat k ručnímu granátu a bombě: podle této logiky by mohl být „měkký“ i ruční granát, pokud bychom jej porovnávali s bombou. Cannabis sice vyvolává jen nepatrnou fyzickou závislost, avšak psychická závislost může být poměrně velká a bývá často podceňována.

Každá droga může být tvrdá, jsme-li na ní závislí a další užívání nás psychicky, tělesně, sociálně ničí a zkracuje délku našeho života. Nikotin je bez pochyby hlavní příčinou rakoviny plic, alkohol ničí játra, hašiš a heroin mozek. Koho by napadlo nazvat např. alkohol „tvrdou drogou“, když za rok umírá např. v Německu v důsledku požívání alkoholu šestnáctkrát více lidí než v důsledku užívání drog. THC nepřímo zvyšuje výdej dopaminu. Účinek, který má dopamin na tzv. centrum odměny, může způsobit závislost na konopí tím, že člověk bude chtít ten příjemný pocit prožívat znovu a znovu. Přestože je uvolňováno méně dopaminu než po užití silně návykových látek jako speed či kokain, 5 z 10 uživatelů konopí si na něj vytvoří závislost.

Přítomnost drogy a její charakteristika

Kdyby kolem nás neexistovaly drogy, neexistovala by ani závislost na nich. Drogy ale existují a je po nich stále větší poptávka, kterou nelze nikdy zlikvidovat mocensky. Nejúčinnější pomocí je, co nejvíce snížit poptávku po drogách. Právě to by měl být úkol celé společnosti, každého jedince, ne pouze pracovníků, kteří se bezprostředně drogovou problematikou zabývají. Tzn. např. mít zdravé rodiny, dobré školy, nejrozmanitější možnosti využití volného času, umět nést odpovědnost za vlastní jednání, dobře a objektivně informovat, vytvořit dobrou legislativu, mít co nejméně projevů rasizmu…“

Zdroj: WINKLEROVÁ, Barbora. NAŠE SPOLEČNOST A MARIHUANA. Brno, 2009. Bakalářská práce. Masarykova univerzita. Vedoucí práce PhDr. Milan Valach, Ph.D.

Poslat komentář

*