Marihuana – opravdová radost?
„Všimli jste si, jak poskakují malé děti, jak vypadá chůze šťastně zamilovaného člověka, jak jásá ten, kdo náhle vyhrál či právě zbohatnul? Naše tělo umí samo vyrobit přirozenou radost. Máme uvnitř sebe sama vnitřní kanabinoidní systém. V mozku a jím řízeném těle sídlí receptory (přijímače, magnety, připravené židličky), na které při radostném podnětu přisedne náš osobní vnitřní „tvůrce štěstí“, endorfin, tzv. anandamid. Cítíme se blažení! Osobní výroba štěstí čeká na podněty. Mezi obvyklé podněty patří: potrava, sex, hudba, zábava, sport, práce; mezi méně bezpečné cesty k radosti řadíme: alkohol, tabák, léky, marihuanu, návykové látky obecně. Přirozená výroba radosti v člověku si žádá trpělivost a námahu. Náhradní výroba blaženosti bývá rychlá a pohodlná.
Život je těžký! „Jak se máte?“ Odpovíme „Dobře.“ Avšak starosti, zklamání, smutek, zoufalství, bolest těla, utrpení duše, jsou v každém z nás. Potřebujeme občas nabrat sílu, oddechnout od povinností, zahnat starosti. Toužíme po radosti, lásce, štěstí, po bezpodmínečném přijetí a pevném objetí.
Marihuana je rychlá pomoc. THC si přisedne na již připravený receptor a je nám brzy dobře. Taková tvorba radosti je ovšem rychlou půjčkou, hypotékou. Užíváme si, ale musíme platit, jinak nás čeká exekuce.
THC má spolehlivý a rychlý vliv na centrální i periferní nervový systém, na každou buňku těla člověka, v níž najde tuk. THC se přitulí (najde si polštářek) a zůstane jako host na dlouhou dobu. Přinese úlevu od starostí, od bolestí, od poruch příjmu potravy, od nespavosti a smutku, od depresí, od alergií… Odnese uživateli trpělivost, cílevědomost, soustředění, ochotu si na radost a štěstí počkat, spokojit se i s malými dávkami pocitů dobra. Rychlá radost způsobí v těle i poplach – bušení srdce, překrvení spojivek očí, zvýšení krevního tlaku… Je-li člověk unavený, namísto radosti navodí THC i úzkost a smutek – stav, který vede uživatele ke zvyšování dávky a častějšímu rituálu. Někteří si přivodí duševní zmatky a poruchy komunikace mezi pravou a levou mozkovou polokoulí. Dejte proto pozor! Milovaná služebnice může být i otrokářka – panovnice.
MUDr. Renata Školoudová“
Zdroj: Dekontaminace. 2013, 2013(II).
Poslat komentář