29 Březen

Marihuana

Autor: admin Kategorie: aktuality, Konopí jako lék, Odrůdy konopí Komentáře: 0

„V tomto článku se zaměříme na konopné drogy, způsoby jejich užívání včetně rizik s tím spojených, zabývá se kanabinoidovou závislostí a také současnou situací užívání konopných drog v České republice, ve svém závěru se kapitola věnuje legislativě týkající se této problematiky.

Postupnou úpravou z rostliny konopí lze získat tři nejznámější typy konopných drog, a to marihuanu, hašiš a konopný nebo hašišový olej. Přičemž všechny tyto formy obsahují stejné látky, kanabinoidy, působící psychotropně. V literatuře se můžeme setkat se samotnou kategorií, kterou představují konopné drogy, ale také je možné přiřadit je k halucinogenům, jelikož jejich účinky mohou vést až k halucinacím. Někdy jsou konopné drogy řazeny do skupiny drog s „akceptovatelným rizikem“. Ale z trestněprávního hlediska představují drogy nelegální.

Marihuanou se obvykle rozumí „květy s okvětními lístky usušené samičí rostliny konopí, které jsou popřípadě smíchány s většími listy.“ Sušina květů samičí rostliny je nejčastěji nastříhána na jemnější struktury, které jsou zbaveny větviček a v případě oplodněné rostliny také semínek. Marihuana nižší kvality tento tzv. „odpad“ zpravidla obsahuje. Za předpokladu správného sušení a kvalitního zpracování je barva „palic“ určených ke konzumaci tmavě zelená, materiál je jemně lepící s charakteristickým aroma.

Za nejkvalitnější a nejžádanější se považují nejvíce potentní rostliny, které mají vysoký obsah psychoaktivních látek. S vyšším podílem květů stoupá potence marihuany a naopak s vyšším podílem velkých listů její potence klesá. Marihuana domácí produkce obsahuje 2–8 % THC, ze zahraniční produkce pak 6–14 % THC. Marihuana získaná z konopí pěstovaného v umělém prostředí vykazuje zvýšený obsah THC a v kombinaci s vysoce kvalitní odrůdou rostliny, lze získat květy konopí obsahující až 20 % THC. Největší podíl THC obsahují neoplodněné samičí květy konopí nazvané jako sinsemilla (bezsemenná), obsah THC činí 15–22 %. Dá se říci, že sinsemilla je čistý materiál bez hluchého podílu semen. Marihuana (marijuana) je název pocházející ze španělštiny, který se velmi dobře ujal. V indickém prostředí je marihuana nazývána jako bhang, v Alžíru a Maroku kif, v Turecku habak. Další obdobou je pak ganja. Pro marihuanu se mezi uživateli používá řada slangových výrazů jako například tráva, špek, hulení, zelí, skunk, mařena, a další. Nejvýznamnějšími producenty marihuany v Evropě jsou Albánie a Nizozemsko. V České republice také přibývá domácí produkce. Nejčastěji je konopí pěstováno za účelem zisku, tedy prodeje nebo s cílem pokrýt vlastní spotřebu. Mnohdy se jedná o kombinaci obou možností a také se lze setkat s pěstováním těchto rostlin jako hobby. Cena marihuany je odlišná, a to v závislosti na různých faktorech. Rozhodující je např. dostupnost, druh, kvalita materiálu apod.“

Zdroj: NEDBALOVÁ, Olga. Názory středoškolské mládeže na užívání marihuany. Hradec Králové: Pedagogická fakulta Univerzity Hradec Králové, 2016. 89 s. Bakalářská práce

Poslat komentář

*