1 Září

Mnohostranné využití konopí v 21. století – Konopný olej a jeho farmaceutické použití

Autor: admin Kategorie: aktuality, Využití konopí Komentáře: 0

„Souvislosti nedostatku nebo nerovnoměrného příjmu esenciálních mastných kyselin a kyseliny gamalinolenové se intenzivně zkoumají. Studie se zaměřují převážně na olej z tresčích jater, lněný, slunečnicový a z pupalky dvouleté. Konopí se může pochlubit nejen ideálním poměrem těchto „zdravých“ tuků, ale též příjemnou chutí. Proslulo jako vynikající zvláčňující kosmetický prostředek, jak při vnitřním, tak vnějším použití. Díky obsahu kyseliny gamalinolenové (GLK) může pomáhat při prevenci a léčbě ekzému, zejména pokud budou uvedeny na trh odrůdy mimořádně bohaté na tuto mastnou kyselinu jako například FIN-314.

Klinické studie, které zkoumají vliv GLK na premenstruační syndrom, vykazují velmi příznivý účinek pravidelné léčby nenasycenými mastnými kyselinami. Přidá-li si pacientka denně několik konopných semínek (ať již loupaných či neloupaných) do salátu či cereálií, jestliže si zamíchá čajovou lžičku čerstvého konopného oleje do šťávy nebo ho pozře jen tak, dočká se pozoruhodných změn.

Na chorobách srdce a cév má významný podíl LDL-cholesterol. Spolu s kouřením, stresem a nadbytečným přísunem nasycených tuků přispívá tento typ cholesterolu k ukládání aterogenních látek ve stěně tepen. Bylo prokázáno, že pravidelný příjem linolové a linolenové kyseliny – přítomných v dostatečném množství v konopí – může zmírnit riziko kardiovaskulárních onemocnění radikálním snížením hladin LDL-cholesterolu v krvi.

Konopí má i další medicínský aspekt, jenž se až donedávna týkal odrůd s vysokým obsahem THC, které jsou v současné době ilegální. Léky vyrobené z této rostliny přinášejí podstatnou úlevu při glaukomu, menstruačních křečích, astmatu, nespavosti, zánětu kloubů (artritidě), roztroušené skleróze, poruchách příjmu potravy, ale i po expozici radioaktivním zářením. V době, kdy šla tato kniha do tisku, pracovala jedna společnost na vývoji nového způsobu využití těchto léčivých vlastností konopí bez vedlejších halucinogenních účinků. Mnohé produkty jsou již v posledním stadiu testování, před uvedením na trh.

Na konci 19. století dostávala královna Viktorie od svého lékaře sira Johna Reynoldse konopí na menstruační křeče. Až do roku 1937, kdy bylo konopí postaveno mimo zákon, se používalo 29 farmaceutických přípravků obsahujících tuto léčivou rostlinu.

Konopné semeno a jeho využití v moderní stravě je relativně nová záležitost a teprve další výzkum ukáže všechny možnosti, které v sobě tento oříšek skrývá. Léčebné indikace semene nebo jeho produktů je však třeba určovat v těsné spolupráci s lékaři.“

Zdroj: BENHAIM, Paul. Konopí: zdraví na dosah : holistická kuchařka. Vydání druhé. Přeložila Kateřina ORLOVÁ. Frýdek-Místek: Alpress, 2019. Klokan (Alpress). ISBN 978-80-7633-093-1. s. 49-50.

Poslat komentář

*