Mýtus – Marihuana nemá žádné léčebné účinky
„Kouření marihuany není žádný lék, marihuana po stránce léčebných účinků je jen dobře zorganizovaná kampaň vedena stárnoucími hippies, právníky a dlouholetými uživateli této látky, kteří si takto škaredě utahují z nemocných a umírajících. Účinky marihuany při léčbě rakoviny nebyly prokázány, tudíž nepomáhají při chemoterapii a dají se nahradit jinými alternativními léky, proto není potřeba provádět další výzkumy. Marihuana účinkuje na krátkodobou paměť, pravděpodobně tak, aby pacienti zapomínali pravidelně brát další důležité léky. Začneme říkat, že marihuana je lék, mladí lidé toho budou zneužívat, a to zrovna ve chvíli, kdy se národ snaží zamezit užívání psychoaktivní drogy mezi dospívajícími.
Faktem je, že příznivé účinky marihuany na snižování nevolnosti při chemoterapeutické léčbě rakoviny byly prokázány, u pacientů trpící neurologickými poruchami tlumí svalové křeče, u pacientů se zeleným zákalem napomáhá snižovat nitrooční tlak, u pacientů s AIDS zvyšuje chuť k jídlu. Ve srovnání s léky, které obsahují syntetické THC, se dají koupit na předpis, nejsou tak účinné, a mohou vyvolat vedlejší psychoaktivní účinky. Proto většina lidí kouří marihuanu, v uvědomění, že jedná protizákonně. Na základě mnoha provedených studií, bylo dokázáno, že látky obsažené v marihuaně jako je delta 9-THC, hlavní složka marihuany napomáhá při léčbě AIDS, Glaukomu, Parkinsonově chorobě, při zmírnění účinků chemoterapie u rakovin, dále při léčbě depresí, migrény, záchvatů, roztroušené skleróze a dalších nemocí. Ve spojených státech je užívání marihuany pro lékařské účely nezákonné, marihuana spadá do kategorie drog považovaných za vysoce návykové, nebezpečné a bez léčebných účinků. I přesto se v roce 1996 v Arizoně a Kalifornii zrušily trestní postihy za nelegální držení marihuany pro lékařské účely, zákony bohužel státům neumožňují zlegalizovat dodávky marihuany.
Federální program „Soucitné umožnění užívání“ dodává marihuanu osmi pacientům. Od roku 1992 se noví pacienti nemají možnost do programu zapojit z důvodu velkého nárůstu žádostí o přijetí nemocných, nejčastěji pacientů s HIV. Lék Marinol, který ze zákona spadá do kategorie nebezpečné drogy s omezeným lékařským využitím je k sehnání jako náhražka za užívání marihuany. Tento lék obsahuje syntetické THC a může se předepisovat za přísně střežených podmínek. Marinol je určen proti nevolnosti a na zvýšení chuti k jídlu, lékaři jej předepisují i na jiné nemoci jako je deprese, na léčbu svalových křečí a podobně. Více než užívat tento lék, se osvědčilo marihuanu kouřit, u pacientů trpící nevolnostmi a nutkáním ke zvracení. Nástup účinků je do několika minut na rozdíl u Marinolu, který je do několika hodin. Bohužel mnoho pacientů si tento lék nemůže dovolit, měsíčně by v přepočtu utratili dvanáct tisíc korun, proto tisíce Američanů užívá marihuanu, i když ví, že se tak vědomě vystavují protizákonnému jednání. (Zimmerová, 2003, s. 32-35)“
Zdroj: MĚŘIČKOVÁ, Kristýna. MARIHUANA V MEDICÍNĚ. Olomouc, 2015. Bakalářská práce. Univerzita Palackého v Olomouci, Cyrilometodějská teologická fakulta, Katedra křesťanské výchovy. Vedoucí práce PhDr. Mgr. Petra Potměšilová, Ph.D.
Poslat komentář