Pěstování Cannabis venku a propagační techniky
„Způsob pěstování marihuany pod širým nebem je velice populární. Venku lze konopí pěstovat ze semene nebo přesazením sazenic, předpěstovaných doma. Při přemísťování rostlin ven je třeba dodržet jistá opatření.
Rostliny vypěstované v pokojových podmínkách si zvykly na velmi snadný život. Nemusely se vyrovnávat s působením větru, deště, chladu či neúprosného slunce. Byly dosud vystaveny jen málu ultrafialového záření a nenaučily se mu přizpůsobovat. Jestliže rostliny přemístíte ven za horkého dne, do hodiny zvadnou a zahynou. Proto se přesazují, když slunce není vysoko na obloze, nejlépe navečer. Pokud rostliny nemají silný pevný stonek (a při pěstování indoors ho nemívají), je dobře je podepřít tyčí.
Osvědčuje se postup, při kterém se rostliny před přesazením „otužují“. První den je vyneseme ven jen asi na půl hodiny, další den je tam necháme o něco déle. Zatím ale určitě ne v poledne na prudkém slunci. Asi během týdne stále dobu prodlužujeme, čímž si zajišťujeme, že přežijí, až venku zůstanou napořád.
Značným rizikem při přesazování je změna půdy. Rostlina by neměla být vystavena přílišnému šoku, a je proto vhodné najít půdu co nejpodobnější té, v níž byly byliny předpěstovány doma. Rozhodně by před přemístěním měly být provedeny zkoušky na reakci půdy, a případně i potřebné vhodné úpravy. Například tam, kde rostou jehličnany, lze téměř jistě předpokládat kyselou zeminu.
Propagační techniky
Kromě generativního rozmnožování semeny lze vypěstovat Cannabis též vegetativně, a sice řízkováním. Řízkování umožňuje rostliny konopí cíleně namnožovat. Celou novou úrodu je možné vypěstovat z nejlepších rostlin (samozřejmě samičích, neboť ty stojí jako vždy v centru zájmu). Můžete vybrat největší a nejzdravější rostliny a nové potomstvo bude mít stejnou genetickou strukturu: poroste stejně rychle jako matečná rostlina. Navíc se ušetří mnoho času. Postup není složitý a výsledky stojí za námahu. Hlavní je věnovat dostatečnou péči výběru matečných rostlin.
Řízek se získá tak, že lehce nahřátou žiletkou či břitvou (asi 25 °C) odřízneme vybranou větvičku ve 45° úhlu. Na řízku by měly být asi tři řady listů. Zasadíme ho do sterilizované zeminy do malého kořenáčku či plastového kelímku. Atmosféra by měla být hodně vlhká. Můžeme tomu napomoci postavením jakéhosi igelitového stanu kolem sazenic. Rovněž akvárium slouží tomuto účelu dobře, když navrch položíme sklo či plastovou fólií k udržení vlhkosti v prostředí. Pozor ale na dostatek vzduchu pro rostlinu. Zdroj světla umístíme asi 25 cm nad sazenice. Kořeny se uchytí během tří týdnů. Po této době se přesadí sazenice do velkých pěstebních nádob.“
Zdroj: DUPAL, Libor. Kniha o marihuaně. 3., dopl. vyd. Praha: Maťa, 2010, 173 s. Matamata. ISBN 978-80-7287-136-0.
Poslat komentář