Pěstování doma za přirozeného a umělého osvětlení
„Přirozené osvětlení
Při pěstování doma trvá sezóna celý rok. Čas tmy může být snáze ovlivňován. Občas se pěstují rostliny za okny, aniž by během celého roku začala některá samičí rostlina výrazněji kvést. Rostliny totiž bývají během noci osvětleny. Za skutečně přírodního osvětlení rostou rostliny doma zhruba stejně jako venku, někdy i trochu rychleji, pokud je zde tepleji. Jsou-li rostliny dobře vyvinuté a je zájem, aby kvetly, musí dát pěstitel pozor, aby nebyly během noci osvětlovány z místnosti ani z venku. Je popsán případ pěstitele, který nemohl vypěstovat rostliny Cannabis do květu. Po mnoha měsících dalšího studia a konzultací s experty s prakticky nulovým výsledkem nakonec zjistil, že manželka si v noci chodí do ledničky pro lahvové pivo. Přitom rozsvítí lampu, která bránila rostlinám v květu. Pěstitel použil žárovky s modrým světlem, jež stačilo k orientaci rozespalé ženy při výběru oblíbené značky, ale nebránilo aktivaci hormonu vyvolávajícího přechod rostliny do reprodukční fáze. Jinak je též možno zabraňovat osvětlení rostlin zástěnami, fólií apod. Jakmile začnou rostliny tvořit husté hrozny květů, mohou se noční zásahy přerušit. Pokud se tak stane příliš záhy, může osvětlování rostlin jejich fázi květu zvrátit. Obvykle se ale pěstitel bez umělého osvětlení při pěstování pod střechou neobejde.
Umělé osvětlení
Pomocí světel lze upravovat poměr, dne a noci zcela libovolně. Často se nejdříve volí fáze 16 až 18 hodin osvětlení denně. Po třech až šesti měsících, když rostliny jsou dostatečně velké, se zkrátí den na asi dvanáct hodin, čímž se podpoří přechod do květu. Rozhodnutí, kdy nechat rostliny vykvést, by mělo být provedeno podle stavu jejich vývoje a vzrůstu. Jestliže se objeví květy na samčích rostlinách, pak samičí jsou fyziologicky připraveny na květ. Rostliny by rozhodně v tomto okamžiku neměly být menší než 1,5 metru. To je právě dost, aby rostlina byla schopna zajistit dobrý rozvoj květů i úrodu. Běžně je ovšem limitujícím prvkem výšky rostliny výška pěstební místnosti.
Někteří pěstitelé mají v oblibě kontinuální způsob pěstování, při němž se klade důraz na tvorbu listoví jako stálého zdroje trávy. Světla svítící 18 až 24 hodin denně podporují rychlý rozvoj listové hmoty. Výhonky a listy jsou průběžně sklízeny a rostlina je vyměněna novou, mladou, jakmile se vyčerpá a její růst zpomalí. Zároveň tak vedle sebe rostou rostliny v různé fázi vývoje, některé v rychlém vegetativním rozvoji, vysoce potentní. Občas některé samčí, ojediněle i samičí rostliny mají květy, nevytvářející však velké trsy palic.“
Zdroj: DUPAL, Libor. Kniha o marihuaně. 3., dopl. vyd. Praha: Maťa, 2010, 173 s. Matamata. ISBN 978-80-7287-136-0.
Komentáře
Poslat komentář