„USA je považováno za kolébku světové prohibice konopí a je také zemí, která vykazuje nejvyšší náklady v boji proti konopí a drogám obecně. Ovšem i zde zaznívají názory o potřebě legalizace konopí ze strany občanů. V roce 2012 se současně s volbou prezidenta konaly i tři referenda o legalizaci konopí a to ve státech Washington, Colorado a Oregon. Obyvatelé prvních dvou zmiňovaných států 56% většinou hlasů ve Washingtonu, respektive 55% většinou hlasů v Coloradu, rozhodli o beztrestnosti užívání a držení omezeného množství konopí. Do té doby zde bylo, stejně jako v dalších více než 20 státech USA, legální pouze léčebné konopí a to od roku 1998, respektive 2000. Ve státě Oregon hlasovali dokonce o systému, kde by se stal státním monopolním distributorem konopí, pro ten ovšem hlasovalo „pouhých“ 46 % a návrh neuspěl. Ve Washingtonu je tedy legální držet až jednu unci marihuany, tedy přibližně 28 g, 450 g konopných potravin či 2,4 kg konopných tekutin. V Coloradu je také legální držení jedné unce marihuany a jeho občané mohou konopí v uzavřeném prostoru v množství tří kvetoucích rostlin i pěstovat. Úrodu z něho pak mohou beztrestně uskladňovat. Dokonce je zde legální i poskytnutí až jedné unce jiné zletilé osobě (v USA od 21 let). V obou zmíněných státech je však nadále nelegální jeho kouření na veřejnosti, řízení pod vlivem, poskytování nezletilým osobám či prodej bez patřičného povolení.
Problémem zůstává, že je tento krok v rozporu s federálním právem USA. Zákon o kontrolovaných látkách i nadále řadí konopí na Seznam I, tedy mezi nejnebezpečnější drogy společně například s heroinem (oproti tomu kokain je řazen na Seznam II mezi méně nebezpečné drogy a je možné ho získat na lékařský předpis). Podle vyjádření prezidenta USA Baracka Obamy se federální orgány nebudou zaměřovat na rekreační uživatele konopí ve státech, které ho legalizovaly a to z důvodu omezených finančních prostředků federace a světovému trendu akceptace této látky. Legalizace ve Washingtonu je ovšem také v rozporu s mezinárodními úmluvami upravující drogovou problematiku. Tento fakt ovšem nikdo moc neřeší a na konci roku 2014 se k legalizaci konopí připojily i státy Oregon (kde se to o 2 roky dříve nepodařilo), Aljaška a hlavní město USA Washington D. C.“
Zdroj: KUDLÁČEK, Filip. Právní aspekty legalizace konopí v České republice. Brno, 2015. Diplomová práce. Právnická fakulta Masarykovy univerzity.
Úvod: Držení, prodej a distribuce marihuany jsou v mnoha jurisdikcích nelegální činnosti, které mohou mít…
Úvod: Řízení pod vlivem marihuany je nebezpečné a může mít vážné důsledky. Marihuana ovlivňuje kognitivní…
Úvod: Konzumace marihuany může mít různé účinky na tělo a mysl, ačkoli mnoho lidí ji…
Úvod: Marihuana obsahuje psychoaktivní látku známou jako tetrahydrokanabinol (THC), která ovlivňuje funkci mozku a může…
Úvod: Marihuana je psychoaktivní droga, která může mít různé účinky na tělo a mysl. Vedle…
Úvod: Marihuana obsahuje chemickou látku nazývanou tetrahydrokanabinol (THC), která má psychoaktivní účinky a ovlivňuje mozek…