Přechovávaní omamné a psychotropní látky a jedu

„Rozdělení prvních dvou odstavců ustanovení § 284 vyjadřuje potřebu odlišení omamných a psychotropních látek na takzvané „měkké“ (konopí a odvozené látky) a „tvrdé“ (negativně vymezen zbytek látek) podle míry jejich zdravotní a společenské závažnosti a dalších negativních dopadů.

Celkově se zde jedná o jednání s relativně menší společenskou škodlivostí, než tomu bylo u jednání podle předchozího ustanovení, což se kromě nižšího trestního postihu projevuje samotnou kriminalizací až od určité překročení hranice. Přechovávání OPL (omamných a psychotropních látek) v tzv. množství menším než malém (viz dále) je potom považováno za přestupek na úseku ochrany před alkoholismem a jinými toxikomaniemi.

Ke specialitám tohoto ustanovení patří oprávněnost soudu nepokládat recidivu za přitěžující okolnost – například u osoby, která se oddává zneužívání návykové látky a spáchala trestný čin pod jejím vlivem nebo započala-li léčena či učinila jiná potřebná opatření k její zahájení.

Ustanoven vychází z § 187a trestního zákona, jež bylo celkově jednoduší a nerozlišovalo mezi konopnými a dalšími drogami. Také způsob trestání takového jednání bylo menší, pouze odnětí svobody nebo peněžitý trest, zatímco v současnosti přibyl trest propadnutí věci a zákazu činnosti.

Ročenka Ministerstva spravedlnosti udává roční počet 593 trestných činů dle tohoto ustanovení. Nejčastěji byl za ně udílen podmíněny trest odnětí svobody (338x), nepodmíněný trest odnětí svobody (50x) a také trest obecně prospěšných prací (36x).

Jednočinný souběh s trestným činem podle § 283 TrZk je vyloučen.

Vybrané znaky skutkové podstaty

Subjektivní stránka. Po subjektivní stránce se jedna o úmyslný ohrožovací trestný čin; úmysl musí být řádně prokázán.

Vlastní potřeba. O přechovávání pro vlastní potřebu se bude jednat, pokud osoba přechovává OPL jako (její jediný) konzument a nikoli pro jinou osobu. Ve vztahu k ustanoven § 283 odst. 1, přechovávaní pro jiného, tvor toto ustanoven subsidiární privilegovanou skutkovou podstatu.

Přechovávaní. Přechováváním se myslí jakýkoliv způsob držení OPL – osoba ji nemusí mít přímo u sebe (droga je například schována na chalupě nebo zakopaná v zemi).

Alternativnost složitých skutkových podstat.

 

Množství vetší než malé:

Tento velice diskutovaný termín podle našeho názoru způsobil a stále způsobuje značnou právní nejistotu při trestání drogových deliktů. Zákonodárce se s jeho pomocí vypořádává se společenskou potřebou omezení distribuce drog na jedné straně a zároveň postupujícím trendem netrestaní pouhého užívaní OPL závislými osobami (které by byly nulovým povoleným množstvím zejména zasaženy) na straně druhé. Termín lze chápat v různém smyslu, například jako vyjádření hmotnosti přechovávané OPL, vyjádřením jejího účinku na psychiku či na celkový zdravotní stav člověka, nebo jako vyjádření její finanční hodnoty.

Poprvé se v roce 1998 termín objevil v novele trestního zákona; od té doby vzniká rozsáhlá související judikatura, z níž vybíráme jako příklad vymezení pojmu v rozsudku Krajského soudu v Českých Budějovicích, sp. zn. 4 To 23/2000: „Za množství vetší než malé je třeba považovat takové množství přechovávané omamné nebo psychotropní látky nebo jedu, které podle ohrožení vyplývajícího pro život a zdraví lidí ze škodlivosti jednotlivých dávek pětinásobně až desetinásobně (. . . ) převyšuje běžnou jednorázovou dávku průměrného konzumenta. Při posuzovaní otázky, zda je naplněn tento zákonný znak, nelze činit rozdíl mezi prvokonzumentem a uživatelem těchto látek v pokročilém stadiu závislosti.“

Ani v novém trestním zákoníku není tento pojem přesně definován a ve společném ustanovení § 289 odst. 2 je vymezení výslovně přenecháno na nařízení vlády. Podle nařízení se hodnoty určující množství vetší než malé u OPL a přípravku je obsahujících mají nacházet v Příloze č. 2 k tomuto nařízení. Původní příloha tabulku hodnot skutečně obsahovala (a trestní množství látek definovala poměrně benevolentně,         jak ukazuje tabulka 1). Ústavní soud vsak 23. července 2013 vydal nález, který Přílohu č. 2 zrušil z důvodu překročení pravomocí orgánu výkonné moci, jež nařízení vydal. Trestní zákoník v té chvíli odkazoval na nařízení vlády, které žádné skutečné stanovení neobsahovalo. Tento nedostatek vyřešil až v roce 2014 Nejvyšší soud vydáním stanoviska určujícího nové orientační hodnoty množství většího než malého u OPL. U některých látek došlo ke snížení hranice (z 15 g na 10 g u marihuany, z 2 g na 1,5 g u metamfetaminu). Tabulku vybraných látek, jejich aktuálních množstevních hodnot a typového zaražení, jež vychází z tohoto stanoviska, uvádíme: „

Zdroj: PELIKÁNOVÁ, Zuzana. Možnosti a limity postihu za drogové delikty podle nového trestního zákoníku. Brno, 2017. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Právnická fakulta, Katedra trestního práva. Vedoucí práce Doc. JUDr. Josef Kuchta, CSc.

admin

Share
Published by
admin

Recent Posts

Přírodní metody ochrany rostlin před škůdci a chorobami

Úvod: Ochrana rostlin před škůdci a chorobami je důležitou součástí udržování zdravého a produktivního zahradního…

1 týdnem ago

Nejdůležitější faktory při pěstování zdravých a silných rostlin

Úvod: Pro úspěšné pěstování zdravých a silných rostlin je důležité mít na paměti několik klíčových…

3 týdny ago

Jak začít pěstovat marihuanu doma pro osobní potřebu

Úvod: Pěstování marihuany doma pro osobní potřebu se stává stále populárnější. Mnoho lidí se rozhoduje…

1 měsíc ago

Významné osobnosti a hnutí spojená s marihuanou

Úvod: Marihuanu lze nalézt ve spojení s mnoha významnými osobnostmi a hnutími po celém světě.…

2 měsíce ago

Původ a historické užití konopí po celém světě

Úvod: Konopí je rostlina s dlouhou historií a širokým rozšířením po celém světě. Jeho původ…

3 měsíce ago

Pro a proti dekriminalizaci a legalizaci marihuany

Úvod: Dekriminalizace a legalizace marihuany jsou dlouho diskutovaná témata, která vyvolávají různé názory a argumenty.…

3 měsíce ago