Nejstarší archeologický důkaz, který byl doposud nalezen, je keramika z  Tchaj-Wanu, která je zdobená vtlačovaným konopným provázkem. Stáří této keramiky bylo odhadnuto na 12 000 let. Ze stejné oblasti je zaznamenána textilie z konopí kombinovaná s hedvábím, která je pouze o pár tisíc let mladší. Bohatí lidé nosili v Číně oděv z čistého hedvábí a prostý lid z konopí. Konopí bylo záměrně pěstováno v Číně před 5 000 lety, které se začalo brzy používat pro výrobu papíru zároveň s morušovou kůrou. Nesmíme zapomenout na semínka konopí, ze kterých se vyráběl olej a následně čerň na psaní a laky.

Čínská Kniha písní z 9. století před naším letopočtem, která se odvolává na písemnosti staré 2 000 let, popisuje konopí ve spojitosti s ostatními druhy obilí jako pět hlavních druhů obilovin. Prezentuje konopí, ale také jako surovinu k přípravě elixíru nesmrtelnosti. V dalších asijských zemích jako je Tibet, se považuje konopí za rostlinu posvátnou. V Nepálu je bůh Šiva znám i jako Bhangeri Baba, což znamená král konopí, který podle legendy vysel trávu po Himalájích, aby ji lidé využívali a uctívali.

Bůh Šiva při tanci

V nejranější historii konopí ve Středomoří jsou zatím za nejstarší nálezy považovány otisky konopných tkanin z Čatal-Hüyku, které se nachází v dnešním Turecku v Anatolii. Důkazy o využívání konopí v Malé Asii podávají Sumerské tabulky psané klínovým písmem, které popisují práci s rostlinou nazývanou qunubu. Na freskách (vzniklých cca 4 000 až 3 000 let před naším letopočtem) v egyptských pyramidách můžeme vidět pěstování, sklizeň a zpracování konopí stejně tak jako lnu.

V Evropě se nejstarší důkazy našly v Eisenbergu v podobě semen konopí v neolitické keramice staré cca 5 500 let. Herodotos píše v Devíti knihách o nomádech, kteří vyrábějí z konopí (které nazývali penka) velmi jemné a teplé oblečení a dokonce také ložní prádlo. Plinius pár let před Kristem doporučoval zelinářům sázet konopí do zelnic, které mělo sloužit jako ochrana před bělásky. Oba tito antičtí historici samozřejmě věděli o léčivých účincích konopí. Rozšíření využívání konopí v Evropě mají údajně na svědomí Skythové. Od severu se k nám rozšířilo konopí krátké a přes Turecko konopí vysoké. Pěstování této byliny je určitě mnohem staršího data, ovšem mohlo být známé pod zcela jiným názvem, než jak nám jej zachovali Římané.

Vyobrazení Skythů

Všechny zmiňované civilizace užívaly to nejvzácnější z konopného semene jako masti, obklady či dezinfekci k vykuřování obydlí, stájí a stodol.

Na alkohol si lidstvo zvyklo již před tisíci lety a celkem snadno, cigaretu považuje naše společnost za normální jev. Zatím nikdo neví, že kouření dubového listu může mít podobné účinky jako kouření konopí. Co tím chceme říct? Rozdíl mezi lékem a drogou je pouze ve množství. Proč je tedy ve vyspělé civilizaci taková hysterie kolem konopí? Vždyť přece tato bylina pomáhala lidstvu snad už na jeho počátku.

Zdroj: http://www.magazin-legalizace.cz/

admin

Share
Published by
admin

Recent Posts

Právní důsledky při držení, prodeji nebo distribuci marihuany

Úvod: Držení, prodej a distribuce marihuany jsou v mnoha jurisdikcích nelegální činnosti, které mohou mít…

1 dnem ago

Doporučení pro řidiče a bezpečnost při řízení pod vlivem marihuany

Úvod: Řízení pod vlivem marihuany je nebezpečné a může mít vážné důsledky. Marihuana ovlivňuje kognitivní…

2 týdny ago

Jak minimalizovat rizika spojená s konzumací marihuany

Úvod: Konzumace marihuany může mít různé účinky na tělo a mysl, ačkoli mnoho lidí ji…

4 týdny ago

Vliv marihuany na paměť, koncentraci a psychické zdraví

Úvod: Marihuana obsahuje psychoaktivní látku známou jako tetrahydrokanabinol (THC), která ovlivňuje funkci mozku a může…

1 měsíc ago

Možné vedlejší účinky krátkodobého a dlouhodobého užívání marihuany

Úvod: Marihuana je psychoaktivní droga, která může mít různé účinky na tělo a mysl. Vedle…

2 měsíce ago

Jak marihuana ovlivňuje mozek a tělo

Úvod: Marihuana obsahuje chemickou látku nazývanou tetrahydrokanabinol (THC), která má psychoaktivní účinky a ovlivňuje mozek…

2 měsíce ago