„U dlouhodobých konzumentů kanabisových drog dochází zpočátku k poměrně diskrétním psychickým změnám, obvykle ve smyslu introvertní orientace osobnosti, poruchám interpersonální komunikace, ztrátě výkonnosti a poklesu libida. Postupně, zejména u konzumentů hašiše, dochází k závažnému rozkladu osobnosti a k celkovému tělesnému úpadku. Povahové změny konzumenta kanabisových drog jsou výrazné a zřetelné i pro laika. Chroničtí konzumenti ztrácí celkový zájem o dění kolem sebe, bludy, že jsou pronásledovaní, se prohlubují, případná agresivita narůstá. Průvodní jsou i těžkosti jako chronická bronchitida, astmatická bronchitida spastického typu a suchý úporný kašel. Spirometrickým měřením lze zjistit emfyzematické změny plic i u mladých jedinců. Protože se při kouření kanabisových drog dostává do organismu i značné množství karcinogenů typu benzpyrenu, významně narůstá riziko vzniku nádorů respiračního systému. U těhotných žen chronicky užívajících kanabisové drogy byl prokázán vyšší počet narozených dětí z nízkou porodní váhou. U pravidelných uživatelů lze prokázat i oslabení imunitního systému.

U osob navyklých na konzumaci kanabisových drog může při náhlém odnětí drogy dojít k těžké, úzkostné reakci s možným sebevražedným pokusem. Tělesná závislost se na kanabisových drogách projevuje celkovou podrážděností, ztrátou chuti k jídlu, anebo paradoxně zvýšeným apetitem. Jsou obvyklé poruchy spánku. U těžce závislých může vynucená závislost vést k rozvinutí závažných zdravotních problémů.

Morfologický nález při smrtelné otravě

Smrt z přímého předávkováni kanabisovými drogami je celkem zřídkavá. Chronický uživatel tohoto typu drog zpravidla umírá na jiné přidružené nespecifikované onemocnění, které se v oslabeném organismu může dobře rozvíjet. Jde většinou o bronchopneumonie. Dále jsou v této kategorii drogové závislosti častými příčinami smrti akutní koronární selhání při celkově rozvinutých arteriosklerotických změnách cév bez ohledu na nízký věk konzumenta. Histologickým vyšetřením výstelky dýchacích cest je možné někdy zjistit oploštění epitelu a polymorfie celurárních jader, nezřídka až charakteru předrakovinového stavu. Ztenčení a prořídnutí alveolárných přepážek i u mladších jedinců nápadně připomíná senilní atrofický emfyzem plic.“

Zdroj: VANĚČEK, Miloš. KONOPÍ – CANNABIS. 1. Praha: Policie ČR, 2010.

admin

Share
Published by
admin

Recent Posts

Různé modely legalizace marihuany ve světě

Úvod: V posledních letech byla legalizace marihuany jedním z nejvýraznějších trendů v oblasti legislativy a…

2 dny ago

Jak marihuana ovlivňuje spánek ve srovnání s jinými substancemi

Úvod: Spánek je klíčovým aspektem našeho fyzického a duševního zdraví. Mnoho lidí se uchyluje k…

2 týdny ago

Marihuana vs. léky na předpis: výhody a nevýhody

Úvod: Marihuana a léky na předpis jsou dvě různé možnosti léčby a zvládání zdravotních problémů.…

4 týdny ago

Porovnání účinků marihuany a alkoholu na zdraví a společnost

Úvod: Marihuana a alkohol jsou dvě z nejčastěji užívaných psychoaktivních látek ve společnosti. Je důležité…

1 měsíc ago

Jak předcházet nežádoucím účinkům a předávkování při užívání marihuany

Úvod: Při užívání marihuany je důležité se seznámit s možnými nežádoucími účinky a zabránit předávkování.…

2 měsíce ago

Rady pro dávkování a kontrolu konzumace marihuany

Úvod: Správné dávkování a kontrola konzumace marihuany jsou klíčové pro bezpečné a příjemné užívání. Při…

2 měsíce ago